Tajný deník Adriana Molea

Mladá fronta - 2003
ISBN: 80-204-1000-7

Mladá fronta (2003) 80-204-1000-7 144
Mladá fronta (1988)

Třináct a tři čtvrtě roku starý muž jako vypravěč příběhu rodiny z počátku osmdesátých let. V deníkových zápisech se tu odrážejí nejen domácí trable, ale i problémy britské společnosti. Mluví se tu o vážných věcech - avšak mluví se o nich s nádherným anglickým humorem, s rafinovaným kouzlem svérázného klukovského pohledu na lidi a svět. (Založil/a: Andynka)

Kůstka
  14. 10. 2012, 16:06
Nechápu, že jsem se k téhle knížce nedostala už dřív. Neskutečně jsem se těm kecům nasmála. :D

"Zase jednou jsem samá vyrážka. Taky jsem hrozně nadržený. Jsem si jistý, že jedno vášnivé pomilování by mi vylepšilo pleť. Pandora říká, že nehodlá riskovat, že se kvůli několika mým uhrům stane svobodnou matkou. Takže jsem zase odkázaný sám na sebe."
Rames
  19. 6. 2014, 13:45
Adrian píše deník o svém životě o tom co mu připadá důležité, škola, láska, rodiče, vše okolo. Rozpoutá revoluci ve škole když si vezme ke školní uniformě červené ponožky. Tím získá svou lásku Pandoru.
soniaf
  23. 12. 2011, 1:14
Knížku jsem vzala do ruky víceméně na zkoušku a bez skutečného zapálení, ale hned po prvních dvou stranách jsem se do ní doslova zamilovala. Jak už někdo přede mnou napsal, skutečně se to trochu podobá Mládí v hajzlu, ale není to tak vulgární. Kromě toho hlavní hrdina je přemýšlivý, rád čte (a to i na jeho věk 14 let složité knihy), ke všemu se vyjadřuje s jistým nadhledem, takže i poměrně velké rány osudu se zdají jako vtipné. Velice se mi líbí jeho charakter...dává si předsevzetí, po kráděži malého přívěsku v trafice trpí rozkošnými výčitkami svědomí, snaží se neustále zaujímat svojí dívku něčím novým, přátelí se se starým mužem, kterému chodí pomáhat, píše básně a chce být básníkem, vyrůstá v prostředí neúplné a chudé rodiny a přesto je pořád optimista, pořád se snaží něčím zaměstnávat a o něčem přemýšlí...kdyby mi bylo 14 asi bych ho platonicky milovala. :-D. A v jeho dospívajících pocitech jsem se úplně našla, v době kdy mi bylo 14.
Kniha určitě není jen pro pubertáky, smysl pro humor a styl psaní paní autorky zaujmou i dospělé čtenáře.
"Pondělí, 25. ledna. Nemohl jsem hnout s úkolem z matiky. Zavolal jsem na linku důvěry. Nějaký příjemný pán na druhém konci drátu mi řekl, že výsledek je devět osmin. Byl děsně milý.
Úterý, 26. ledna. Ten stupidní chlap mi řekl špatný výsledek! Bylo to jenom sedm pětin..."
psychoklara
  14. 10. 2015, 11:08
Úsměvná oddychovka, která zaujme náctileté i ty, kteří jimi nedávno byli. Nečekejte zázraky, je to odpočinková četba, která neurazí a pobaví, někoho více, někoho méně.
Pim
  4. 1. 2015, 23:56
To už je můj osud, že se musím čas od času vrátit k této knížce. Patrně bych se tolik nebavila, kdybych brala Adriana tak vážně, jak asi míní svůj deník... Tak promiň Adriane a díky za tvůj talent a postřehy. Úsměvné, odpočinkové, prostě good. Zase jsem se mohla z duše zasmát.
dida
  12. 1. 2011, 18:29
Tuto super skv¨ělou knížku jsem dostala ve 12 k vánocům od babičky a od té doby se mnou projela všechny školní výlety, lyžařské výcviky a brigády (je mi 33). Zaručeně mě vždycky pobaví a popis školního výletu v podání Adriana Molea je nepřekonatelný.

---------------------

knížku jsem dostala ve 12 jako vánoční dárek od babičky a každý rok už 23 let si každé vánoce přeju dostat stejně tak bezvadnou knížku. Neřešitelné problémy s beďary, psem, Pandorou, Barry Kentem, matkou, hadem Lucasem atd., které obtěžkávají bedra nepochopeného 14 letého intelektuála mi i dnes vhání do očí slzy smíchu.
Adele
  16. 1. 2015, 1:00
Naprosto nenáročná četba. U toho člověk úplně vypne, nemusí se soustředit jen čte a čte. Prostě kecy puberťáckého "intelektuála" (jakým se sám nazývá). Pohodička. Malina. Zkusím ještě další díl, ale není to že bych se na něj musela hned vrhnout nebo ho plánovala v blízké budoucnosti, ale až budu potřebovat číst něco humorně jednoduchého sáhnu po ní. Člověk se u ní pobaví spíš tak potichu v sobě, hlody které mě opravdu rozesmály tam bylo spíše pomálu, za mě 4*
Preambule
  30. 3. 2014, 23:33
S Adrianem jsem se poprvé setkala paradoxně v divadle, někdy v sedmé třídě jsme šli se školou na hru. Nic moc si z toho kousku vlastně nepamatuji, důležitá vzpomínka však patří tomu pocitu - že mě jindy povinná "nuda" v divadle opravdu bavila.
Po pár letech se mi do rukou dostala tahle knížečka, připomněla mi ono divadelní představení a připomněla mi i tu radost, kterou jsem měla tenkrát v sedmé třídě. Vynikající humor funguje napříč věkovými kategoriemi, a já jsem toho živým důkazem :)
honzik10
  4. 1. 2015, 17:01
Hodně mi to připomínalo Deník malého poseroutky akorát ze starší doby. Sám bych se ke knížce asi nedonutil, ale měli jsme to jako povinnou četbu, tak přece jenom. Celkem to i šlo, Adrian měl klasické problémy lidí v jeho věku ;) některý kecy byly dobrý, ale zas nevim, jestli si knížku ještě někdy přečtu :D
pove
  31. 12. 2011, 21:12
Adrian je neskutečné intelektuální pako, které řeší problémy s beďary v duchu celosvětovosti. Ale Mládí v hajzlu (rovněž deník puberťáka) mám radši.
rosavtrave
  7. 11. 2011, 22:30
Velmi vtipná knížka a na rozdíl od knížky Mládí v hajzlu i psaná v slušných neoplzlých mezích. Opět se k ní někdy v budoucnu ráda vrátím.
RikaAkira
  7. 12. 2011, 23:24
Půjčeno v osmé až deváté třídě od spolužačky, vlastnící skoro všechna pokračování. V té době má nejoblíbenější knížka :) Nutno podotknout, že s interpretací Vojty Kotka na audio CD, které jsem dostala kdysi k Vánocům, jsem naprosto spokojená :)
Honey0105
  1. 10. 2010, 14:33
Učitelka nás stále nabádala, ať si tuto knihu přečteme, že se pobavíme. Vzpoměla jsem si, že jsem tuto knížku dostala od krajské vědecké knihovny v Liberci za pomoc a tak jsem jí vytáhla a pustila se do ní. Musím uznat, že šlo o humorné vyprávění a docela jsem si zpříjemnila nudnou chvilku.
skranak
  24. 6. 2014, 19:56
Od knihy jsem čekala víc, docela jsem se nudila a nezasmála jsem se ani jednou. Ale dám knize šanci a přečtu si pokračování, jestli ostatní knihy nebudou lepší.
felisr
  29. 8. 2013, 13:06
I když jsem to četla před více než 20 lety, dodnes mám v živé paměti různé cool hlášky nebo ukázky "Barry Kent nalezen v obchodě se sexuálními pomůckami. Obviněn z krádeže krému Abystál a dvou dráždidel..." :-D
vojtechadamcik
  25. 12. 2010, 21:07
Hodně dobré...a kdo říká, že ne, je tupec. Fakt. Nasmál jsem se u toho více než u spousty knih, které jsem už dříve přečetl! (A že už jsem jich přečetl hodně.) Zaslouženě 5 hvězd!
suhi
  1. 2. 2013, 16:15
Napadá mě slušnější verze mládí v hajzlu, ale bylo by to k Adrianovi trošku nefér. Tohle je prostě chytřejší humor (netvrdím ovšem že lepší). Jedna z mála odpočinkových knih, které dávám plný počet hvězdiček hlavně z toho důvodu, že se k ní dá po čase stále znovu vracet.
Mala_Tygrice
  26. 11. 2010, 16:02
Když mi bylo 12 let, předčítal nám z této fantastické knihy třídní učitel. V té době jsem přečetla celou řadu deníků Adriana Molea a byla jsem naprosto fascinovaná jeho životem. Dnes je mi 23 let a tajný deník jsem přečetla znovu a i po těch letech mě maximálně pobavil a vím, že až mi bude 56 let, tak mě pobaví zase. Je to prostě kniha pro všechny generace a každé generaci kousek sebe předá a zanechá v sobě krásnou vzpomínku na humoristický příběh o mladém klukovi, který kabáty své nevěrné matky půjčuje do kočičího pelechu své první lásce Pandoře.
Kniha je jedním z mých největších favoritů. Vřele doporučuji všem, kteří se rádi zasmějí a oddychnou si nad nenáročnou literaturou.

TO UŽ JE MŮJ OSUD!