Jitro Árijců

Originální název: Jitro Árijců

Triton - 2009
ISBN: 978-80-7387-274-8

Triton (2009) 978-80-7387-274-8 417

Francouzský romantický spisovatel a diplomat Arthur Gobineau (18161882) získal nelichotivou pověst tvůrce vědecké rasové teorie. Jeho teze o nadřazenosti árijské rasy údajně ovlivnily nacistickou rasistickou ideologii. Kniha líčí barvitý životní příběh Arthura Gobineaua v širším kontextu dramatických historických proměn francouzské společnosti v průběhu devatenáctého století. Na základě důkladného rozboru hlavních Gobineauových literárních spisů a postojů autor zpochybňuje mnohé předsudky a stereotypy spjaté s hodnocením Gobineauova díla a předkládá alternativní výklad zrodu moderního rasismu, který tak tragicky poznamenal dějiny západní civilizace. (Založil/a: skjaninka)

SallyZen
  21. 11. 2015, 17:41
Velmi zajímavá a hlavně detailně propracovaná kniha, která nám nabízí netradiční pohled na francouzského spisovatele a otce vědecké rasové teorie Arthura Gobineau. Kniha nás provází jeho životem, cestami na východ, západ, sever, dále jeho styky se spisovateli, diplomaty, přáteli i nepřáteli. Důležitou roli v této knize hraje také prostředí a atmosféra tehdejší Francie, ve které se Gobineau pohyboval. Ale abych se dostal k tomu nejdůležitějšímu. Budil věnuje nejdelší kapitolu své knihy polemice a vysvětlení Gobineauova nejznámějšího díla "Pojednání o nerovnosti lidských plemen". Budil se zápalením a detailní prací vysvětluje Gobineauovy myšlenkové pochody a jednotlivé důležité odstavce a texty z této knihy, příčemž se dozvídáte mnoho nových věcí, na které ve většině knih věnovaných tomuto francouzskému spisovateli nenarazíte. Je pravda, že to rozepisování se o francouzské atmosféře a výměnách politiků, jejich politických tazích a názorech mi přišlo hrozně zdlouhavé a chvílemi nudné, ale vše je vynahrazeno Gobineauovým životopisem a pečlivou analýzou jeho děl (i těch románových). Za mě určitě skvělá kniha spíše pro sféru odborníků (což já nejsem, takže jsem měl občas potíže chápat některé souvislosti, hlavně co se týče Francie v 19. století, což je ale jen chyba mé neznalosti).