Převtělení Timothyho Archera

Převtělení Timothyho Archera Originální název: Transmigration of Timothy Archer

Argo - 2007
ISBN: 978-80-7203-902-9

Argo (2007) 978-80-7203-902-9 228

Filosofický příběh z Kalifornie na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vypráví Dickova první (a bohužel poslední) sympatická ženská postava Angel Archerová, hrdinou je ovšem její tchán, episkopální biskup Timothy Archer. Autor knihou skládá hold svému příteli, kontroverznímu duchovnímu Jamesi Pikeovi, který zemřel roku 1969 v izraelské poušti. Poslední román Philipa K. Dicka lze chápat jako jeho odkaz světu. Kniha volně navazuje na již vydaný román Valis, ale gnostický problém podvrženého vesmíru pojímá z praktičtějšího, lidštějšího hlediska. (Založil/a: Tanmut)

Tanmut
  28. 10. 2012, 22:23
Philip K. Dick svázal Převtělení Timohyho Archera s Valisem pavoučími vlákny. Provázanost je tedy sice pevná, ale viditelná jen z určitého úhlu, a pokud čtenář nechce, ani si jí nevšimne.

Stejně jako u obou předchozích dílů Božské trilogie i zde se nám dostane plno historických a religiózních narážek a odkazů, k tomu Dick přidal jednu plnou hrst kulturně-literárních a druhou plnou hrst popkulturních - především milovníci klasického rocku by si mohli párkrát mlasknout. Celou knihou vlastně jednotlivě prostupují prvky klišé "sex, drogy, rock'n'roll", ale nikdy jim není dovoleno zatlačit nosné gnostické téma do pozadí. Možná nejčtivější Dickův román vůbec.

A kdyby se vám do tohoto přece jen nechtělo, přečtěte si na anglické wiki heslo James Pike a budete mít povrchní představu, oč tu jde.
matrosh
  28. 10. 2010, 18:25
Musím dopředu říct, že v případě tohto Dickova románu, jsem byl nejdřív značne skeptický. Valis byl pro mě skoro nepřekousnutelná kniha, kterou jsem měl problém dočíst a volná spjatost s ním, mě značně odrazovala. ale pravý opak je pravdou. tento civilní a nesci-fi román se čte jedním dechem, má výborně prokreslené a velice lidské postavy se zajímavým osudem. tato kniha je pro mě jasným důkazem, že P.K.Dick byl opravdu mistr a nejenom ve svém žánru.