Octárna a jiné příběhy

Octárna a jiné příběhy

Dokořán - 2010
ISBN: 978-80-7363-309-7

Dokořán (2010) 978-80-7363-309-7 120

Dílo Edwarda Goreye je vskutku bizarní a vzpírá se zařazení. Na komiks pracuje málo s obrazem, na literaturu zase příliš málo s textem. Podobně kolísají i nálady. Jeho příběhy plné absurdity jsou někdy lehce morbidní, aby vzápětí skočily do úsměvné roviny. Goreyův humor však postrádá radikální ironii, naopak, pod slupkou absurdnosti se skrývá humor dandyovsky blazeovaný - nechybí mu osten, ale ani elegance. Téměř všudypřítomná je nedořečenost - příběhům někdy chybí začátek, scény na sebe navazují dle surrealistických asociací, jejichž význam je často nepochopitelný, vyústění děje také není podmínkou. Díky tomu všemu je Goreyovo dílo velmi bohaté a čtenář musí být neustále ve střehu. Octárna a jiné příběhy je po předchozí Kuriózní lenošce naším druhým výběrem z autorova rozsáhlého díla, které původně vydával v malých nakladatelstvích či samizdatem a které je dnes předmětem obrovského sběratelského zájmu. (Založil/a: flabo)

Elleo
  21. 2. 2012, 10:12
Na první pohled mě zaujal přebal knihy, protože takových poctivých je dnes bohužel málo. Další věcí byl celkový design a ilustrace. Poslední věcí byl morbidní humor, který mi udělal snad největší radost ze všech těch věcí. A asi během 5 vteřin bylo rozhodnuto, že právě tuhle knížku si odnesu domů. Rozhodně ji vřele doporučuji všem, kteří mají rádi absurditu, grafiku a trochu (nebo spíš více) toho černého humoru.