O kaktech a jejich narkotických účincích

O kaktech a jejich narkotických účincích Originální název: O kaktech a jejich narkotických účincích

Titanic - 2015
ISBN: 978-80-86652-56-6

Titanic (2015) 978-80-86652-56-6 120
DharmaGaia (1995) 80-86013-70-7 71
Sfinx (1925)

Málokdo dnes ví, že útlá knížečka svérázného myslitele a cestovatele Alberta Vojtěch Friče pod názvem O kaktech a jejich narkotických účincích je pravděpodobně vůbec první publikací o psychedelických účincích meskalinu. Poprvé vyšla v roce 1924 v nakladatelství Sfinx, podruhé v minulém roce v již renomovaném nakladatelství DharmaGaia, které se soustřeďuje zejména na buddhistickou literaturu.
Frič v této knížce popisuje některé meskalinové zážitky, které byly v tehdejší době k dispozici v odborném tisku, své vlastní etnografické poznatky z cesty do Mexika a v neposlední řadě také účinky peyotlu, který sám na sobě okusil. Ačkoli jeho zážitky po požití halucinogenního kaktusu nejsou nikterak fantastické či dokonce mystické, přesto (a možná právě proto) se jeho studie čte doslova báječně. Je totiž z řady těch "oprášených" knih, při jejichž četbě si až nyní uvědomíme, že autor vlastně předběhl svoji dobu, že problémy, kterými se tehdy zabýval, přišly "na řadu" teprve o mnoho let později. (Založil/a: abbaddonn)

prkali
  9. 6. 2016, 16:35
"Rozžvýkal jsem čerstvou rostlinu. Měla tu nejodpornější chuť, jakou jsem kdy poznal... Asi jako by člověk žvýkal slintavého plže." (Lophophora williamsii, beztrnný sukulent)