Valis

Valis Originální název: Valis

Argo - 2006
ISBN: 80-7203-731-5

Argo (2006) 80-7203-731-5 256

Jeden z nejkontroverznějších románů Philipa K. Dicka, na jednu stranu zatracovaný, na druhou stranu obdivovaný příběh o náboženské sektě, která nalezne svého Mesiáše. Co se stane, když jistá náboženská sekta tak dlouho hledá Mesiáše, až ho nalezne ve dvouletém dítěti jménem Sofie, která jim potvrdí, že celá zemská civilizace je odpradávna řízena inteligencí z vesmíru? Nastane konec světa? Román Valis je možné považovat za sci-fi, ale především je to zamyšlení nad věčným fenoménem – lidským hledáním boha. (Založil/a: Tanmut)

Tanmut
  1. 3. 2012, 13:52
Postmoderna a ne že ne.
Nemohu si pomoci, ale při čtení VALISu (1981) se mi, co se týče kompozice, neustále vybavovala Kunderova Nesmrtelnost(1990) [bijekce příběhu a filozofických principů] a Ecovo Jméno růže (1980) [všudypřítomné odkazování na historické prameny] s trochou toho faulknerovského repetitivního víření.
Prvních několik kapitol má VALIS nakročeno k jednomu z nejlepších románu 20. století, to by ale Dick nesměl být spisovatel science fiction; jeho kosmogonie a kosmologie jsou fantastické, propracované, nutí čtenáře nad každou větou přemýšlet a přehodnocovat předchozí text. Pak ale začne úřadovat žánr a mnohovrstevnatost se rozlévá do rekvizit. Nehodlám tvrdit, že pointa je špatně vystavěna, cítím se však zklamán a trochu podveden. Kdyby se jen do sebe Dick více zakousl, tak... ... ...hle jde o pomník nedostavěnému Pomníku.
brigand
  25. 10. 2011, 23:13
šílenej masakr. asi nejtěžší kniha jakou jsem kdy četl. chvílema jsem dost nestíhal a doteď si myslím, že jsem tuto knihu zcela nepochopil.