Temný obraz

Temný obraz Originální název: A Scanner Darkly

Argo - 2005
ISBN: 80-7203-680-7

Argo (2005) 80-7203-680-7 272

Jeden z nejúspěšnějších románů kultovního autora sci-fi. Tentokrát se odehrává v Kalifornii blízké budoucnosti, kde narkomany zabíjí nová, naprosto návyková droga. Antihrdina Bob Arctor, jinak rovněž protidrogový agent Fred, otevírá svůj dům narkomanům a prožívá s nimi vše, co s sebou tato látka přináší. Drogová scéna se ale radikálně změnila a drogy, policie, svět ani smrt už nejsou jako dřív. Ovlivňování vnitřní i vnější skutečnosti drogou je Dickovo věčné téma, ale nikdy nevycházel tolik z vlastní zkušenosti jako v této knize. Na rozdíl od svých ostatních děl tu autor díky zakotvení ve skutečnosti často využívá černého humoru a absurdní grotesky, což z románu dělá nejzábavnější vážnou knihu o drogách. (Založil/a: Tanmut)

HPL
  6. 5. 2014, 12:52
Ke knize jsem se dostal skrze film (kterej je výbornej), a to byla pravděpodobně chyba, neboť má očekávání byla asi až příliš velká. Kniha je výborná, a i bez poznámky na konci musí každému dojít, odkud autor bral svou inspiraci. Pozitiv je tu opravdu hodně: příběh je výborně vystavěn, Bob/Fred/Bruceův vývoj rozněž na vysoké úrovni, skvělý název pro drogu a nápad s rušičkami. Za největší plus však považuji nádherně poetický konec a v prvé řadě fakt, že kniha je z roku 1977!!, a přitom by klidně mohla vyjít včera. Nicméně zpátky k zmíněnému očekávání, z jehož pramení i (čistě subjetivní) nedostatky: čekal jsem zkrátka víc. Víc čeho? Zaprvé humoru (zasmál jsem se vážně jen párkrát), ale co knize chybí nejvíc je spád! Zkrátka určité napětí, které by mě knihu nutilo neustále číst dál a dál a neodkládat ji, i když jsou 2h ráno.
Byla to moje první kniha od Dicka (nevím co si o jeho stylu psaní mám myslet, sice dobré nápady a logika, ale občas až příliš chaotické) a rozhodně od něj zkusím i něco dalšího, nicméně přes vysoké hodnocení musím hodnotit jako zklamání.

PS: označit to za sci-fi je ještě dál od pravdy, než nazvat Hru o trůny fantasy.
PPS: králem knížek o drogách pro už asi navždycky zůstane Memento.
Methat
  10. 6. 2015, 10:25
"Hele, legendy se pořád předělávaj. Po pár stoletích už budou říkat: ,Za časů našich praotců se jednoho dne zjevil třicetimetrový útes neuvěřitelně kvalitního afgánského haše za osm bilionů dolarů, dštil oheň a hřímal: Chcípněte, eskymáčtí psi! a my jsme bojovali kostěnými oštěpy a na hlavu ho porazili.´"

Tož, mám za sebou dalšíu kúlovskú dickovku zo sveta drog, heráku, hašiše, mariášky a úplne supr dupr Smrti, kerou má už každý kúl človek, čéče. Som z teho úplne na sra*ky wole, čtivé to bolo jako kebystesidali Herák a mariáš(ku) zároveň... ale teraz už vážne. Temný obraz bol pre mňa oveľa prehľadnejší a pútavejší (mimochodom, rozhovory postáv nemajú chybu :) než Ubik alebo Tři stigmata, čo sú knihy, ktoré som od Dicka (naozaj mu nechcem nadávať) zatiaľ prečítal. Čitateľ sa tu dostáva do hlavy Boba Arctora, ktorý je tajným agentom v rade drogových dealerov a má za úlohu chytiť "väčšiu rybu", no ako sám pomaly zisťuje, vyhnúť sa kontaktu s lákavou drogou S nie je jednoduché. Aj keď som stále očakával nejakú pointu alebo koniec s veľkým K (naozaj to nemyslím dvojzmyselne), nedočkal som sa, no Dick to vysvetlil na konci, že o pointu vôbec nejde. Ide o to... ale veď na to prídete aj sami... Naozaj si neviem predstaviť, ako niekto z tejto knihy mohol urobiť zmysluplný film - no podarilo sa a musím povedať, že po zhliadnutí filmu musím knihe dať plný počet... na záver poviem len, wow...

"Kdybych měl řídit tvoje auto, určitě bych zmáčknul nějakej špatnej knoflík a za chvíli by lítalo nad L.A. jako goodyearovská vzducholoď. Ještě by mě poslali hasit ze vzduchu ropný vrty boritanem."
jirkam
  16. 8. 2012, 21:23
Môj první Dick a naštěstí rozhodně ne poslední. Z Philipa se stal můj nejoblíbenější autor a k tomuto dílu jsem se dostal přes popis účinků látky S v jedné žánrově velice specifické písničce. Rozhodl jsem se, že si tedy o Substance D přečtu víc a hle, objevil jsem svého idola. Naprostá dokonalost, výtečně vykresléná schizofrenie a vy do toho všeho padáte přímo s hlavním hrdinou.
DRALI
  19. 3. 2014, 20:50
Hned od začátku čtení této knihy mi bylo jasné, že si pan Dick ve svém mládí musel "frčet" jak blázen. A to je moc dobře!!! Jinak by v žádném případě nemohl tak dokonale popsat ty feťácké schízy a hlavně totálně ujeté rozhovory hlavních aktérů, které patří mezi to nejlepší v knize. Chvílemi je to moc vtipné. Při pomyšlení jak drogy dokážou člověka "vymazat" zase smutné. Ale každopádně celou dobu velmi zábané.
vlkcz
  24. 5. 2012, 0:51
Zatím nejlepší Dick, kterého jsem četl, včetně Blade Runnera. Film je výborný, bohužel vynechává některé mé oblíbené vtipy, a je pravda, že bez znalosti předlohy se v něm člověk nemůže orientovat dobře.
Jonash
  12. 3. 2010, 13:45
Knihu jsem bohužel nečetl, ale viděl jsem filmové zpracování a vcelku se mi i líbilo (až na občasné neorientování se v ději a závěr.)