Blade Runner

Blade Runner

Podtitul: Sní androidi o elektrických ovečkách?

Originální název: Do Androids Dream of Electric Sheep?

Argo - 2004
ISBN: 80-7203-632-7

Argo (2004) 80-7203-632-7 220

Jeden z nejslavnějších sci-fi románů. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů, dokonalých reprodukcí člověka, používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Schopnost empatie a lásky má údajně odlišovat androida od člověka, znamená proto kritérium při selekci podezřelých. Dickovi se v tomto románu podařilo vykreslit velice temný a přesvědčivý svět technicistní budoucnosti, ve které už téměř neexistují živá zvířata, jen umělá, a aby si člověk koupil živé zvířátko, musí si vydělat hodně peněz – třeba likvidací replikantů. (Založil/a: Tanmut)

togaf
  14. 9. 2011, 7:55
Nejsem nijak velký fanoušek SF, ale občas si nějakou přečtu. Filmového Blade runnera zbožňuju, o to víc mě zklamala knižní předloha. Několik motivů (mercerismus, náladové varhany, emoční krabička) bylo vcelku zajímavých, ale nijak se s nimi v příběhu výrazněji nepočítalo. Androidi nebyly propracováni prakticky vůbec, jen se neustále opakovalo, jakou jsou hrozbou. Ale proč? Debata o tom, zda mají či nemají emoce se vždy jen načrtla a....opět nic.
teola
  11. 3. 2016, 12:27
Film znám a zbožňuji. Očekávala jsem zklamání, ale kupodivu se nedostavilo. Nebudu tvrdit, že jsem rozuměla všemu - to podle mě ani nejde. Je jen na vás, co v knize objevíte, jak uchopíte a pochopíte jednotlivé prvky příběhu. Já mám rozhodně o čem přemýšlet - a knihu, která tohle dokáže, mohu hodnotit jedině kladně.
Fade
  27. 6. 2013, 10:44
Blade Runner, varování před budoucností, která se nejspíše rychle blíží, ale všichni ji jen přecházíme mávnutím ruky. Ano, myslím si, že lidská arogance a ctižádost překonat přírodu v každém ohledu nás jednou všechny vyhladí. Možná jsem pesimistická, ale to neznamená, že bych neměla mít strach. V Dickově románu nic není takové, jak se na první pohled zdá, ale všechny pocity vykresluje opravdově - zoufalství, zkázu, ale i naději. Teď už jen doufat, že se do takové situace nikdy nedostaneme.
Ghoulman
  17. 4. 2016, 22:50
Pokud čekáte podobný symbolikou prošpikovaný monument jako Scottovu filmovou klasiku, budete velice brzy vyvedeni z omylu (a nejspíše i z dobré nálady). Elektrické ovečky nejsou ani tak komplikované, ani tak hlubokomyslné (vlastně se jedná o dvě různá díla - kromě premisi nemají nic společného). Proto doporučuji nic neočekávat a zapomenout, že existuje nějaký film. Užijete si pak tuto (jinak výbornou scifárnu) mnohem více.
Very.N
  28. 12. 2015, 13:29
Občas jsem se trochu ztrácela v textu, je to takové uspěchané, občas zmatené a i krátké. Na druhou stranu se mi líbí námět i některé překvapující momenty. Více bych se zaměřila na roboty - z čeho jsou, o co jim vlastně jde, proč jsou nebezpeční (že by kvůli nedostatku empatie?) atd. A ten mercerismus jsem taky moc nepochopila, ale to už je asi problém na mojí straně :D
Esther Darnett
  4. 12. 2013, 20:55
Výborná kniha. Jedna z mála, u níž se povedla filmová adaptace. Tkže pokud jste četli, doporučuji i shlédnout.
Tardis
  6. 1. 2015, 17:10
Skvělá vize příběhu, ale zpracování mi připadá rozpačité. Rozhodně nevyužívá žádné velké slovní zásoby a dlouhých vět a působí strohým a odcizujícím dojmem.
Rominka
  23. 5. 2015, 20:58
Poprvé jsem četla Dicka...a určitě ne naposled... mě se kniha velmi líbila a ano i film ( který jsem viděla až po přečtení a nestačila se divit roku výroby !! :)) myslím že dokážu poznat dobré scifi a zcela s klidem říkám, tohle je vážně dobré a opravdu to stojí za přečtení.
jirkam
  16. 8. 2012, 21:26
Do jaké míry až jde napodobit lidství? Zásadní otázka, kterou jsem si kladl celou dobu, společně s hlavním hrdinou. Nejznámější dílo PKD, které sice není mé nejoblíbenější, ale přesto mě pohltilo a znechalo ve mě pozitivní literární stopu.
brigand
  25. 10. 2011, 23:04
Dick je můj nejoblíbenější autor, film Blade runner (volně na motivy této knihy) je můj nejoblíbenější film, ale v tomto výjmečném případě film kvalitou poráží knihu. No, možná je chyba, že jsem od knihy čekal moc.
DRALI
  22. 4. 2014, 9:49
Film Blade Runner je pro mne jeden z nejlepších vůbec, od knihy jsem toho čekal asi moc. Je pro mne spíše zklamáním. Jsou tam pasáže, které ve filmu nebyly (a je jich dost) což příběh a celé téma obohacuje. A pak také pasáže, které jsou bohužel velice nudné. Celkově svět působý prázdně, ve filmu je to přesně naopak. Mercera a kámoše Bustera jsem jednoduše nepobral..
Budulman
  5. 8. 2013, 8:52
Oproti filmu, který má temnou atmosféru, kde má post katastrofický svět nádech temného, ale relativně bohatého života, myšleno tak, že člověk má pocit, že svět stále ještě dýchá, knížka má takovou atmosféru navozující spíš prázdnotu.
Skoro mi přišlo, jakoby na zemi kromě hlavních a vedlejších postav už nikdo nebyl...
Prostě jsem měl pocit, jakoby se děj odehrával v totálně vylidněném prázdném městě a že "andíci" jsou na svých místech jen pro to, aby čekali, až je lovec (i když lovec... tuhle roli jsem mu taky moc nevěřil) přijde "zabít".
Jestliže měl román navodit depresivní pocit z prázdna a nicoty, dokonale se mu to podařilo.
Každopádně pokud mám srovnávat atmosféru knihy a filmu, u mě na plné čáře vede v tomhle případě film.

... a úplně bych zapomněl... trochu mi mrazí z toho, že mám doma Nexus 7 :-D
Flynn
  19. 10. 2012, 11:32
Od P.K.Dicka už jsem četl Muže z vysokého zámku a říkal si, že mě nijak extra nezaujal. Chtěl jsem mu dát ještě jednu šanci, ovšem ani tentokrát se z něj nestané můj oblíbený autor. Průběh knihy docela jde, jsou tam i zajímavé pasáže, ale nějak ten příběh někde začne a někdo se zakončí, aniž by se dostavil nějaký vrchol. Škoda.
HellFire
  28. 9. 2011, 10:18
Můj první Dick a spíše zklamání. Podle všeho, co jsem o tomto autorovi četl, jsem se těšil na výborné počtení.
n.a.s.s.o
  9. 8. 2011, 16:49
Ač žánru sci-fi výrazně neholduji, tahle kniha má rozhodně něco do sebe. Mimo androidů je totiž tenhle román skutečnou úvahou nad lidskostí, vládnoucím režimem a řadou dalších věcí nad rámec pouhých robotů a fiktivní vidiny budoucnosti. Kdo má rád sci-fi, určitě bude spokojen. Kniha se nebude líbit asi primárně odpůrcům žánru sci-fi jako takového. Pokud sci-fi nevyhledáváte ale netrpíte averzí vůči tomuto žánru, mohl by vás tenhle Dickův román docela bavit.