Zapomenout na Palermo

Zapomenout na Palermo Originální název: Oublier Palerme

Odeon - 1986
ISBN: 13/34 01-053-86

Odeon (1986) 13/34 01-053-86 316

Román Zapomenout na Palermo je strhujícím vyprávěním o lásce a nenávisti, o zákonech cti, o osudových silách a prastarých mýtech, o lidech vytržených z kořenů a přesazených do cizorodého prostředí, s nímž se nemohou sžít. Přítomný děj se odehrává převážně v New Yorku, ale četné retrospektivy nás zavedou na Sicílii v době nástupu fašismu, na Sicílii trpící, ale hrdou a uzavřenou všem vetřelcům, na Sicílii, která k sobě váže podivným poutem prokletí, žalu a lásky své děti i daleko za mořem, na Sicílii, kde celý román nakonec vrcholí. Jsme svědky dramatického střetu dvou životů v duších lidí, kteří byli nuceni odejít, aby přežili. Jedni se odchodu brání a zůstávají, až do poslední chvíle, jiní se ženou plni vzdoru za vidinou blahobytu. Jedni žijí vzpomínkami, jiní se minulosti zřeknou, ale rodná zem v nich zůstává a přechází do krve i jejich dětem, které ji nikdy neviděly. Zapomenout a zahynout, nebo se vrátit a zahynout? Edmonde Charles-Rouxová líčí s velkým zaujetím osudy novodobých vyděděnců a mezi řádky se bouří proti všemu, co je nutí odcházet z vlasti a ztrácet půdu pod nohama. (Založil/a: vojtech.kucera)

Edmonde Charles-Roux Edmonde Charles-Roux
*17.04.1920