Originální název: Один день Ивана Денисовича

ISBN: 978-80-7335-422-0

Leda (2016) 978-80-7335-422-0 168
Academia (2002) 9788020009999 310
Nakladatelství politické literatury (1963) 166

Tato částečně autobiografická povídka popisuje 1 den v pracovním táboře na Sibiři. Hlavní hrdina Ivan Děnisovič Šuchov byl zajat německou armádou, podařilo se mu utéct, ale byl odsouzen jako špión na 10 let v pracovním táboře. I přes tvrdý režim, nelidské zacházení a krutou zimu si zachovává lidskou tvář a raduje se z toho nejmenšího, co mu dovoluje peklo pracovního tábora, nestěžuje si. Na závěr je u Šuchova vidět rezignace. Klesá pod břemenem, ale neprotestuje, nenaříká a dokonce nachází jisté potěšení v útrapách. (Založil/a: kristinka)

Barabura
  8. 2. 2014, 12:32
Dost dobrá kniha, akorát mě osobně moc nebavila pasáž jak stavěli zeď, i když chápu, že to tam být muselo, protože to prostě patřilo do dne Ivana Děnisoviče. Jenom jsem si chvíli připadala jak v zednický učebnici. Kniha je psána s lehkostí a, jak tady mnozí poznamenali, klidem, jako kdyby vlastně ani o lágru nepsal. Dle mě tím chtěl naopak autor ukázat, jak až normálně museli brát lidi život v takových podmínkách, aby se z toho nezbláznili. Tímto stylem ještě zdůraznil rozdíl mezi těmi uvnitř a těmi venku. Jak "běžně" působí vše pro vězně a jak strašně nepředstavitelně neběžně to je pro čtenáře. Posledích pár vět, nemám slov. Úplně špatně se mi z toho udělalo.
janeicka
  2. 11. 2013, 11:07
Velmi čtivá krátká novela, která přibližuje průměrný den v Gulagu. Taky si neumím představit vydržet zde jen jeden jediný den, natož pak deset i více let... Hlavní asi bylo jít s proudem a nijak neprotestovat, tak se možná dalo vydržet.
soniaf
  27. 8. 2011, 18:31
Velice čtivá novela, která je napsaná poměrně jednoduchým, ale o to sugestivnějším stylem. Pro mě je takřka nepředstavitelné, že obsahem tohoto díla je jeden den, který je tak náročný, že si vůbec neumím představit, jak tam člověk mohl vydržet 10 i více let. Určitě je dobře, že Solženicyn tohle napsal, protože je to zajímavé a stále aktuální téma.

Nejstrašnější mi přišlo stravování !!
Abigor
  9. 12. 2012, 19:09
Srovnej se Zónou 22 od Tiga Hagua - v několika věcech se ty knihy shodují a to je od sebe dělí asi 48 let! Kniha je slušná, slušně čtivá. Popravdě jsem čekal čertsámvíjaký zlo, ale nekonalo se. Vyzdvihnu ještě konec - ten teda je! Výbornej konec, tak se to dělá... Všichni bysme si z Váni měli vzít příklad.
Archangel_P
  28. 10. 2016, 15:24
Škoda jen, že povídka nebyla trochu členěná do kapitol, nebo alespoň s mezerami mezi dějově různými odstavci, trošku mi to znepříjemňovalo čtení.
Ale dost negativních postřehů. Povídka byla skvělá, prostředí parádně vykreslené. K tomu nemám minimální výtku. Knihu určitě doporučuji (občas se i vyskytuje v nabídce maturitní četby, tak neváhejte).
svobodka
  21. 11. 2012, 17:21
Připojila bych svůj pohled na názor, že kniha nelíčí situaci tak drasticky, že to v táboře muselo být horší. Podle mě je naopak velice krutá a drastická, záleží spíš na čtenáři, jak si dokáže popsané "prožít". Na mě tedy zapůsobila neuvěřitelně, prožívala jsem ji velice těžce. Myslím, že by si ji měli přečíst zejména mladší čtenáři, pro které Souostré gulak by mohlo být příliš rozsáhlé a nestravitelné.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:34
Rozhodně to není nuda nebo něco okázalého. Úžasný příběh, který doslova bere dech při představě, že něco takového doopravdy existovala a tak nějak fungovalo. Dneska už je to nepředstavitelné, alespoň tedy pro mě ano.
Veronika
  20. 5. 2013, 10:24
Dalo sa to prečítať veľmi ľahko, ale nijako výrazne ma to neoslovilo - štýl je ľahký, jednoduchý, stupňovanie deja chýba. Čítajúc som si ani neuvedomovala o čom to čítam a všetky tie príšernosti a skutočnosťami ostali také... odľahčené.
Claire27
  3. 9. 2015, 13:20
Uvěznění v gulagu bylo noční můrou mnoha lidí, stejně tak jako pro Ivana Děnisoviče. Jeho jeden den v tomto táboře je moc dobře popsán, velmi realisticky. Kniha se moc dobře čte a dokáže velmi dobře vtáhnout do děje. Samotný autor Solženicyn byl v gulagu uvězněn, tudíž veškeré události v této knize jsou autobiografické. Jediné na co člověk v tomto táboře myslí je nenechat se zavřít do kobky, šetřit si jídlo a vykonat dobrou práci. Hlavní hrdina celou dobu neprojevuje žádné emoce, neboť na ně v této době nebyl žádný čas.
lusk_lusk
  12. 3. 2014, 20:11
Pokud se setkáme s více díly námětem totožným, nelze se srovnávání vyhnout. Mne se již od prvních vět vybavovaly Dostojevského Zápisky z mrtvého domu. Solženicynův Jeden den je samozřejmě datováním mnohem mladší a díky tomu i (podle mne) čitelnější, nebýt reálíí, mohli by hrdinové být kolegové. Pro mne však z Dostojevského příběhu udělal veledílo Janáček, když si ho vybral jako libreto pro svou poslední operu, zatímco Jeden den jako výjmečné dílo již vznikl.
RockWagram
  6. 3. 2015, 13:58
Čekáte-li napínavý příběh, či drsný román z kruté ruské Sibiře, sáhňete po jiné knize. Tady Solženicyn popisuje běžný den v ruském ,,kárném táboře.'' Od ranního budíčku až po večerku. Místy se to pravda táhne; člověk by nevěřil, jaká může být v gulagu nuda (haha), ale celkově se nám zde nabízí ochutnávka toho, jak se člověku promění priority a celkový pohled na život, když nemá v rukou svobodu. Zatímco mezi naše každodenní strasti patří například, jestli tento měsíc dostanu prémie, nebo jestli budu mít kde zaparkovat, Ivan Děnisovič měl v hlavě poněkud jiné věci...
Veveruna*
  23. 3. 2013, 14:51
Vcelku čtivé, ale nijak výrazněji mě to neoslovilo. Jen tak mimochodem jsem se dozvěděla, že to tam vlastně bylo hrozné, i když to tak vůbec nevyznělo.
Sacrifice
  27. 6. 2013, 11:21
Jak píší ostatní, je to čtivé a navíc krátké - mé oblíbené spojení. Pro mě to byl příběh o lidech, o zlomených i o těch, co se ještě celé své hrdosti a lidskosti nevzdali. Nepřipadlo mi, že by Šuchov nějak rezignoval, či klesal pod břemenem. Vlastně mi ty popisky přijdou často zcestné... ach jo.
Jinak kniha způsobuje hlad a chuť na suchej chleba ;)
ronynka
  23. 10. 2011, 11:38
Super knizka, alespon si i my muzeme predstavit jak to tam chodilo. Dost silne zazitky, ale stejne, nebylo to zas az tak moc drasticky popsane, myslim, ze realita byla horsi.
-Nikola-
  20. 8. 2013, 17:46
Do knihy jsem se musela občas nutit. Ale co mě naopak úplně nadchlo je, že popis sibiře mě dokázal ochladit i ve 40°C tohoto léta.
Th3 T3mpt3r
  16. 2. 2013, 13:24
Oceňuji popis absurdit a hrůz gulagů, nicméně já zde postrádám psychologii postav, emoce, trochu barvitější jazyk a spoustu dalších věcí. Dočetl jsem tuto knihu s velkým přemáháním, protože po 40 stránkách mi vše přišlo na chlup stejné - žádná gradace - zkrátka se to všechno táhlo na jedné vodorovně mrtvé vlně.
Gigant
  22. 5. 2013, 0:07
Velmi dobrá kniha, pochopitelně zejména pro to, co popisuje. Děj jednoduchý - jeden den vězně v pracovním tábře na Sibiři. Je až zarážející, kolik děje a příhod dokázal autor časově vtěsnat do jednoho jediného dne. Skutečný šok ovšem přichází ve chvíli, kdy se čtenář dozví, za jaké "zločiny" je většina vězňů odsouzena. Poté je totiž velmi snadné představit si sebe sama v podobné pozici.

Hodnotím 4* - 80/100.
pove
  30. 7. 2012, 11:30
Kniha je psaná s takovou lehkostí, že jsem si celou dobu pořádně neuvědomila, že čtu o pracovním táboře.
bukackovah
  15. 5. 2014, 23:54
Obdivuhodné, že si i někteří lidé, jako byl v tomto případě Šuchov, zachovali nějaké zbytky lidství na místě, kde takovýhle pojmy byly zcela vymíceny.
Artep524
  7. 7. 2012, 13:51
Autor zde líčí jeden den člověka, který byl odsouzený k nuceným pracím na Sibiři. Ačkoli život v pracovních táborech byl velice krutý, v knize je podle mě popsán o hodně mírněji.
julie_mie
  23. 2. 2016, 17:32
Dle mého jedna z mých nejoblíbenějších knih od Solženicyna. Četla jsem ji před mnoha lety a nikdy na ni nezapomenu. Nejhorší je, že to není jen popis možné minulosti, ale také skrývané přítomnosti.
Marek Lang
  23. 11. 2013, 13:03
naprosto fascnující čtení. pro mě takovej malej předkrm než se pustím do Soustroví Gulag. rozhodně by todle měl přečíst každej
FelixF
  23. 2. 2013, 16:56
Obdivuhodné jak autor dokáže zacházet do takových detailů a napsat novelu, která zachycuje jediný den. Knížku jsem přečetl celou a to jen díky povinné četbě k maturitě. Jinak mě nějak zvlášť výrazněji neoslovila.
renen
  14. 8. 2012, 8:04
Pro mě velmi 'čtivě' napsáno. Jen tak mimochodem se člověk dozví, v jakých podmínkách tam žily.
Pasáž na stavbě, kdy popisuje vyzdívání zdi mi přijde velmi věrná.