Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Starý gringo

65%
3 4
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Starý gringo

Nejnovější vydání:
Garamond - 2005
ISBN: 80-86379-92-2
Počet stránek: 224
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Garamond (2005) 80-86379-92-2 224

V románu Starý gringo (1985) Fuentes nově zpracovává svá oblíbená témata - zvraty Mexické revoluce a konflikt divokého Mexika s puritánským severním sousedem. V promyšleně a umně komponovaném díle se za dramatických okolností setkávají na jih od řeky oddělující Mexiko od USA čtyři protagonisté, dva muži a dvě ženy. Titulní postava, starý gringo, je renomovaný americký spisovatel a investigativní novinář, který přechází hranici, aby se zúčastnil revoluce Pancha Villy. Jde si pro násilnou či hrdinskou smrt, protože odmítá umřít sešlostí věkem a ve vlasti nenachází hranice, které by ještě mohl překračovat. Protihráčem mu je revoluční mexický generál Tomás Arroyo, neuznaný nemanželský syn bohatého statkáře, drsný a živelný mstitel hledající svobodu v krvi. Stařec a mladík se střetávají ve vidění světa, ale také ve vztahu k Američance, která přijela na statek jako učitelka.
Fuentes stírá časovou posloupnost v cyklickém pojetí světa, tradičním pro mexickou kulturu, kde se navíc prolíná sen se skutečností a divoké barbarské střety střídají působivé metafory nespoutané krajiny. Román, který je vrcholem Fuentesovy tvorby, byl v roce 1989 zfilmován s Gregory Peckem a Jane Fondovou v hlavních rolích. (Založil/a: taskent)

(více)  

Štítky

více  
Carlos Fuentes Carlos Fuentes
*11.11.1928 - †15.05.2012

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

lukalukasik
  7. 1. 2012, 13:23
Tuto knihu a autora jsem si někdy v roce 2005 poznačil do bloku s básněmi, poznámkami a texty písní, když jsem si četl její recenzi v Reflexu A hned v roce 2011 si na ní vzpomněl a v nějakým antikvariátu v Lužci na Lužnicí objednal. Čekání se vyplatilo.