Stín větru

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Dokořán - 2006
ISBN: 80-7363-075-3

Dokořán (2006) 80-7363-075-3 458

Stín větru, strhující příběh s prvky historického i gotického románu, se stal bestsellerem nejen ve Španělsku, ale i v ostatních evropských zemích. Vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere již jako zralý muž vzpomíná na dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Hrdina knihu získá na tajuplném Pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně, a postav soustředěných kolem enigmatického Caraxe na straně druhé, se začnou protínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevný propletenec. (Založil/a: Mirko King)

Venceslao90
  1. 8. 2014, 14:50
Celkem těžko se mi tahle knížka hodnotí. Hned po přečtení jsem si řekl wow, to si plný počet zaslouží, ale zase během čtení jsem narazil na několik méně záživných pasáží. Je to velmi "plná" kniha, plnější než se mi na první pohled zdálo. Spousta postav a jmen, spousta rozličných životních příběhů...to si vynásobte dvěma - děj v přítomnosti a v minulosti. Výsledkem bylo, že jsem se v první polovině knihy celkem slušně ztrácel v tom kdo je kdo a jaké mají mezi sebou postavy vztahy. Na to všechno jsem víceméně přišel až někdy ve 2/3 knihy, což mi přijde dost pozdě. Zdálo se mi to celé občas trochu nepřehledné. Ale zase na druhou stranu - ihned po dočtení mám z knihy skvělý pocit a říkám si jak jsem rád, že se mi dostala do ruky. Stín větru tak k přečtení určitě doporučuju, i když s určitými výhradami.
MargarethMatthews
  2. 6. 2013, 20:58
Nadchnul mne příběh, autorův styl a prostředí, díky jehož popisu vše působí dokonale autenticky. Doopravdy kniha, která mě naprosto nadchla a pohltila mě natolik, že jsem ji celou zhltla během dvou dnů. Největším skvostem je pro mne vytvoření postavy Fermína, který mne svými hláškami vždycky dokáže dokonale pobavit. Vřele doporučuji!!!!
Hledající
  29. 10. 2011, 9:24
Stará Barcelona, minulé století, napjatá politická situace, válka..do těchto kulis vsazený příběh, který se odvíjí ve 2 liniích či spíše vrstvách, v nichž vystupuje dost postav značně charakterově odlišných - od naprostých bídáků po "čisté duše", jejichž osudy se zajímavě vynořují z tajemné minulosti, splétají a zas po chvíli opět oddělují. Autor tempo a napětí graduje pomalu, a když už si myslíte, že trochu "poodkrýváte závoj" a tušíte souvislosti, tak zjistíte, že je vše "trochu" jinak. Lehce mi dělalo problém zapamatování si jednotlivých postav, spíše tedy jejich propojenost, která je důležitá pří skládání mozaiky příběhu, ale opakováním a listováním zpět se mi to dařilo...
rahzul
  6. 6. 2014, 11:57
Začátek je takový pozvolný. Na muj vkus je tam až moc pubertálních problémů našeho hlavního (uplakaného) hrdniny. Z hlavní zápletky pak velké množství otazníků, ale po výpovědi všech zainteresovaných osob příběh dostává tvar i barvu. Posledních 120 stran je lahůdka. Hodnotim velmi kladně.
karkulin1982
  26. 9. 2015, 14:14
Nesmírně poutavý děj a autorův styl, který vás okamžitě pohltí. Prostě skvělá knížka, která mě rozhodně nezklamala. Dokonce bych řekla, že některá odhalení mě překvapila víc než autoři severských detektiv (nebo jsem já tak mimořádně natvrdlá :-D).
upppik
  11. 3. 2015, 10:50
Od knihy jsem měla díky spoustě doporučení velké očekávání, které bylo do jisté míry naplněno, ale ne zcela. S Barcelonou - čarodějkou - naprosto souhlasím, okouzlující město, ale zhruba druhá třetina knihy mě moc nenadchla, začátek a hlavně konec byl bravurní, jak se vše začne prolínat a skládat dohromady... :) Hodnotím na 90 % s tím, že ale nevím, jestli bych si knihu přečetla znova.. Možná za pár let
Taťána
  20. 11. 2012, 18:28
Lepší knihu jsem roky nečetla. Neskutečně silný příběh, nádherně napsané, strhující. Ze všech Zafónových knih, které znám, nejlepší. Prostě ROMÁN jaký tu dlouho nebyl...
Zdekal
  9. 12. 2012, 15:18
Čekal jsem víc. Příběh nemá extra hloubku i když to tak zpočátku vypadá je z toho nakonec "jen" hezká detektivka. Asi něco jako Příběh kriminálního rady od L. Fukse. Výjimečná je ale kniha v popisu Barcelony. Je to ten typ knihy, podle které si pak můžete město projít se vší atmosférou tajuplných míst.
vranak
  10. 11. 2013, 12:26
Dobrodružný román pro náctileté tvářící se navenek jako kvalitní literatura. Už teď skoro nevím, o čem to bylo.
stavos
  18. 6. 2011, 20:42
Velmi mocná a kouzelná kniha! Měl jsem od ní velké očekávání, které se do posledního punťíku naplnilo. Krásně vylíčené postavi. Moc jsem si oblíbil Fermína. Krásně popsaná Barcelóna po které díky této knize zatoužíte navštívit.
Ajinka126
  29. 5. 2014, 11:43
Už když jsem si knihu kupovala, koupila jsem si špatně slepený kus. Hned mě napadlo, že se ke mě hodí. To bylo první známka toho, že jsem se pro Stín větru rozhodla dobře. Musím říct, že mi vždy chvíli trvá, než se do příběhu začtu a přijmu nové postavy. Tady to nebyla výjimka. Zajímavé však bylo, s jakou lehkostí a nenápadností jsem se do příběhu začetla. Sama nedokážu dost dobře vystopovat ten moment, kdy se moje "odcizení" prolomilo a já hltala jednu stránku za druhou. Mám pocit, že byl ten příběh určený jenom mě. Tak moc jsem v něm byla v tažená. Všechny postavy jsem si nesmírně oblíbila a cítila jsem jich blízkost. Byla to jedním slovem nádhera! Na závěr chci říct, že jsem hned prokoukla totožnost onoho tajemného muže.... ;)
Jitka1
  15. 7. 2013, 10:05
Pár týdnů před úchvatným Stínem větru jsem přečetla román Zapomenutý příběh, který napsala Yxta Maya Murrayová. Je to příběh ženy, restaurátorky staré knihy, která pátrá po totožnosti autorky oné staré knihy. V knize se tak prolíná starý příběh s osudem současné ženy. V tom je to velmi podobné Stínu větru ovšem viděno a psáno z ženské pozice. Pro srovnání se Stínem větru doporučuji a rovněž si můžeme přečíst další romány C. R. Zafóna Andělská hra a Nebeský vězeň.
IH
  18. 11. 2015, 15:25
4 z 5: Velmi příjemné čtení. Malé mínus za to, že ve 2/3 nebyl příběh tak zajívamý. Ale konec naprosto super. Nechám uležet v hlavě a časem přectu ještě jednou. Doporučuji!
Favone
  3. 5. 2014, 23:22
Autor postupně odkrývá všechna skrývající tajemství, kde nakonec dva různé příběhy (ten Julianův a ten Danielův)spojí v jeden. Nejen příběh, ale i prostředí barcelonských uliček a období války dotává příběhu ten správný šmrc.
tynny
  1. 7. 2013, 22:43
Dala jsem na úchvatné recenze a knihu přečetla a opravdu musím říct, že mě ani v nejmenším nezklamala. Opravdu výborné čtení a já už se těším až zhltnu další tajuplné příběhy autora ...
kočka
  21. 5. 2013, 20:31
Musím jen souhlasit se všemi pozitivními příspěvky k hodnocení této knihy! Čtivá a zároveň něco nového. Dobrý pocit po přečtení tohoto dílu dlouho přetrvává.Autor mě námětem velice překvapil, něco, s čím jsem se ještě nesetkala. Doporučuji stejně k přečtení jako ostatní.
Thessaloniki
  20. 1. 2013, 11:15
Pravděpodobně jeden z nejlepších románů, které jsem kdy četl. Působivá atmosféra (genius loci a la Barcelona), silný příběh, výborný styl psaní. Velmi oceňuji mj. vydařené pasáže o literatuře a knihách. Okouzlující kniha.
lydieh
  4. 1. 2013, 10:04
Stín větru není lehké čtení, ale krásné pro ty, kdo mají rádi silné epické příběhy prdchnuté úvahami o životě, zasazené do reálného a přesně popsaného prostředí, o kterém se tak navíc něco dozvíte a naučíte. Ponurá atmosféra válečné Barcelony je tu přímo hmatatelná, stejě tak plíživý pocit nesvobody a útlaku, perfektně popsáno. Kniha rozhodně patří mezi mé "Top Ten" knihy.

Fafyna
  17. 10. 2011, 21:40
První přečtení na jediný nádech, ale bohužel už dávno a já si to úplně nevybavuji.. Po druhém přečtení se moje vzpomínky jistě osvěží a já dám 5*!
Shibari
  4. 5. 2011, 14:40
Ještě předtím než jsem tuhle knihu měl doma, jsem tušil, že tenhle příběh nadchne. Cítil jsem, jak mne ta kniha k sobě volá, ač tichým, ale o to intenzivnějším voláním. Tajemná atmosféra Barcelony mnou prostoupila od první strany a až naprostá únava i ospalost mne donutila se od tak úžasného příběhu odtrhnout.
kusma
  12. 1. 2011, 15:00
Je to opravdu úžasná kniha, kterou člověk přečte velmi rychle, pak je mu ale líto, že ji už dočetl, že už jsou všechna tajemství rozluštěna. Pak (ale i v průběhu) o ní člověk přemýšlí a tráví nová a nová zjištění.
eurydika
  25. 8. 2010, 14:19
Hezky a poctivě napsaný román. Takhle knížka má vše kladné/záporné postavy, velkou záhadu, která je postupně odhalována, místa kde se vám tají dech, no jedním slovem jsem si tu knížku uživala do posledního slova :-) Opravdu klasicky vystavný román, který vás nezklame.