Král a vévodkyně

Poprvé vydáno celosvětově: 2002

BB art - 2003
ISBN: 80-7341-029-X

BB art (2003) 80-7341-029-X 406

Volné pokračování dvoudílného románu A všichni svatí spali.
Pohnutý osud proslulé středověké krásky, Eleonory Akvitánské, vzbuzuje zájem čtenářů i po dlouhých staletích, která uplynula od její smrti. Vévodkyně akvitánská se vzepřela snad všem konvencím své doby. Manželka dvou králů, francouzského a anglického, si dokázala zjednat úctu a respekt i ve světě mužů, který zůstal ještě na dlouhá staletí ženám uzavřen. Barvité líčení pohnutého života anglického královského páru se prolíná s osudy Ranulfa Fitz Roy, jeho slepé ženy Rhiannon a waleských příbuzných. Děj poutavého románu ukazuje bez příkras život na panovnickém dvoře v Paříži i Londýně, ale i na šlechtických dvorech a v odlehlých vesničkách a městech ve Francii, Walesu a Anglii.
V románech Sharon Kay Penmanové ožívá dávno zmizelý svět statečných rytířů, nedobytných hradů a krásných žen. Autorka se však nevyhýbá ani kruté a nelítostné odvrácené tváři evropského středověku, která probleskuje na pozadí velkolepých hostin a slavných výprav. (Založil/a: Zany)

Richie
  14. 5. 2014, 16:26
V románu pokračuje autorka v popisování životních osudů zakladatele plantagenetovské dynastie Jindřicha II. a také jeho manželky, neméně slavné Eleonory Akvitánské. Poutavě vyprávěný příběh nás proveden raným a středním obdobím vlády tohoto mocného panovníka a vyvrcholí známým střetnutím Jindřicha II. s jeho bývalým kancléřem a později cantenburským arcibiskupem Tomášem Becketem.
Autorka opět velmi zasvěceně popisuje známé historické události a zároveň nás udržuje v napětí díky dalším příběhům mocných i prostých obyvatel středověké Anglie i Francie. Byla to doba vrcholného středověku, doba rytířských ideálů, věrného náboženského vyznání, ale i doba krutosti a zmaru.
Penmanová píše výborně a výborně se čte. Opět doporučuji.