Podtitul: Romantický román

Alpress - 2015
ISBN: 978-80-7466-810-4

Alpress (2015) 978-80-7466-810-4 408
Odeon (1971) 01-022-71 528

První a také jediný román, který z rozsáhlé tvorby anglického spisovatele a dramatika vstoupil do literárních dějin. Autor totiž v tomto díle přináší do romantické literatury vůbec a zejména pak do hrůzostrašného žánru anglického gotického románu v postavě mnicha novou problematiku tragédie duše. Příběh vypráví o mnichovi, který neodolá svodům Satanovým, propadne neřestným vášním tělesného chtíče a pod maskou ctihodnosti kupí pomocí kouzel jeden zločin na druhý, přičemž současně prožívá i duševní utrpení nad scestnou vášní přemáhající ctnostná předsevzetí. (Založil/a: Mirko King)

#beletrie  #drama  #gotika
Matthew Gregory Lewis Matthew Gregory Lewis
*09.07.1775 - †14.05.1818

Peetuliska
  21. 11. 2015, 19:25
Kniha z 18.století nás nutí se zamyslet nad tím, co všechno dovede způsobit naplněná i nenaplněná touha. Nejdříve se seznámíme s cudnou Antonií, která je první postavou vedlejší linky. Postupně dochází k proplétání na první pohled vedlejších a hlavních linek a uvědomíme si, jak moc všechno se vším souvisí. Co všechno je hřích? A není někdy neupřímná ctnost horší než hřích?
Kniha přes svůj malý formát, což je prý pro gotický román typické, se četla velice dobře a byla velmi napínavá. Strašně mě zaujal příběh Agnes a zajímavé bylo sledovat i proměnu Ambrosiovu. Přes své stáří není jazyk na čtení vůbec těžký.
olla
  27. 3. 2016, 23:45
Vyznávám styl gotic a proto mám gotické romány ráda. Ovšem jak které. Mnich k nim rozhodně patří. A zajímavé je, že ho autor napsal jako velmi mladý během tří měsíců a jelikož nemohl najít nakladatele, tak ho vydal sám. V knize jsou dvě pěkné básně (obě samozřejmě "goticky strašidelné" a dívka zavřená měsíce v klášterní kryptě, kde dokonce sama porodila - no brr. Podle knihy byl natočen stejnojmenný film, ten se ale hrubě nepovedl.