Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Pro kravičku

68%
3 10
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Pro kravičku Originální název: Pro kravičku
Poprvé vydáno celosvětově: 1905

Nejnovější vydání:
Albatros - 1975
ISBN: 885-93-322.3
Počet stránek: 96
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 13x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Albatros (1975) 885-93-322.3 96

Povídka jež odráží těžké sociální poměry na Chodsku před I. světovou válkou. Vypráví o mladé manželské dvojici, která si teprve po těžké práci v cizině koupí pro své malé hospodářství kravičku-živitelku. (Založil/a: JIRKA Z HRADCE)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

chipushit
80% 80% 80% 80% 80%
  28. 9. 2016, 15:53
Proboha! Tračník asi četl jinou knihu nebo byl pod matoucím kouzlem, když to psal. Kněz aby napsal něco o uřknutí. Kráva velmi pravděpodobně někde spolkla hřebík.
Dříve stačilo k životu mít chalupu, kousek pole - brambory a krávu - mlíko. Z toho se dao vyžít.
Rattlehead
80% 80% 80% 80% 80%
  19. 3. 2015, 11:41
Původně jsem žádný komentář psát nechtěl, ale po přečtení Tračníkova výblitku musím.
Citace z knihy o tom, jak Barka po pořízení kravičky už nemusela pracovat : "Muž hned časně ráno odešel za prací a ona měla na starosti krávu nakrmit, podojit, nastlat jí a vyčesat. Potom vzala na záda putnu, hodila do ní šindel, špejl, srp a brousek. Hančičku (dcerku) chytla do náručí a běžela na trávu. Všecky meze a vodoteče Matoušovic dovolil jí sedlák na polích požít, někdy se pustila za Hadamem do lesa, jindy plít len nebo brambory, ale vždycky pamatovala na kravičku". Nevím, jakou práci za Barku udělala kráva, spíše bych řekl, že jí práci ještě přidělala. Ale důležité bylo, že měli denně čerstvé mléko, z kterého pak dělali třeba máslo atd. Oni totiž žádný supermarket za rohem neměli, ale to asi někteří idioti prostě nepochopí.

K tomu odporu vůči Bavorům - ano, Barka cítí odpor k cizím městským zábavám a způsobům, protože jsou proti jejímu životnímu přesvědčení. Není to nenávist vůči Němcům jen proto, že jsou to Němci. (mimochodem, takovou nenávist a odpor k Němcům nebo třeba Rusům dnes cítí kde kdo, a určitě to za rasismus nepovažuje. Zato když někdo brojí proti islámu v naší zemi, tak je to samozřejmě rasista...)
Já mám Baarovy povídky rád. Jsou plné poctivých a hrdých lidí. V dnešní úchylné době je to takové pohlazení po duši.
tračník
20% 20% 20% 20% 20%
  7. 7. 2012, 11:17
Chodská dívka Barka využije citové vyprahlosti lehce retardovaného chlapce Hadama a vžene ho do manželství. Jejím jediným cílem je již nikdy nepracovat a k tomu potřebuje krávu. Vyrazí tedy s Hadamem za prací do Mnichova. Zde musí Hadam snášet její neustálé nářky a kvílení jak je v Bavorech hnusně a dechovka nestojí za nic. Krom toho přijde do jiného stavu. Nepomůže ani seznámení s malířem Pavlíkem, kterého začne taktéž citově vydírat.
Za čtyři měsíce vydělají na krávu (200 marek = 100 zlatých, pravděpodobně cca 1oz AU), odhazují svěřené nářadí a prchají z rozestavěné stavby domů.
Následujícího jara kupují krávu a Barce se konečně plní její sen o nicnedělání. Nebohý Hadam samozřejmě dále pokračuje v těžké robotě.
Následně kráva za nevyjasněných okolností umírá ( jsa pravděpodobně uřknuta ). Za Barkou přijíždí na návštěvu citově vyprahlý malíř a maluje kýčovitý obraz shluku lidí s chcíplou krávou. Tento na vernisáži v Mnichově prodává „za kravičku včetně dopravy“
Celé kniha jest prostoupena nenávistí k Bavorům a falešným a plytkým češstvím. Za zmínku též stojí značná genderová nevyváženost.

tož tak........