Svoboda v exilu

Svoboda v exilu

Podtitul: vlastní životopis

Dalajlamova autobiografie Svoboda v exilu se dá číst jako poutavé vyprávění prostého mnicha i jako příběh pohnuté tibetské historie 20. století. Tändzin Gjamccho líčí, jak v něm v útlém věku rozpoznali nového dalajlamu, jak vyrůstal pod přísným dozorem svých učitelů v paláci Potála, popisuje neklidné roky po „mírovém osvobození“ čínskou armádou, dramatický útěk do exilu a život v Indii. Vyjevuje i mnohé z buddhistického učení a optimistického přístupu k životu, jež se v jeho podání staly inspirací mnoha lidem po celém světě. (Založil/a: Monroe1991)

vladislaus
  5. 5. 2015, 19:06
Dalajlama sice není spisovatel, ale tuto knihu není možné hodnotit uměleckými měřítky. Podařilo se mu přiblížit život tibetského lidu i svůj vlastní a tato kniha musí každému znít jako výčitka, že se tibetský lid nechává žít v čínské porobě a všechny národy světa to mlčky trpí.
prkali
  2. 2. 2013, 10:46
"Připomněl jsem si Buddhovu poučku, podle níž domnělý nepřítel je nám svým způsobem užitečnější než přítel. Nepřítel nás totiž může naučit věcem, kterým nás přítel obvykle nenaučí, například trpělivosti či sebeovládání. K tomu jsem si přidal vlastní pevné přesvědčení, že ať už se věci vyvíjejí jakkoli špatně, dopadnou nakonec vždycky dobře. Vrozená touha všech lidí po pravdě, spravedlnosti a lidském porozumění musí nakonec zvítězit nad nevědomostí a beznadějí. A tak když nás Číňané utiskují, může nás to jedině posílit."