Návštěva staré dámy

Návštěva staré dámy Originální název: Der Besuch der alten Dame
Poprvé vydáno celosvětově: 1956

Divadelní ústav - 2006

Divadelní ústav (2006) 242
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1964)

Klára Zachanassianová se vrací po mnoha letech do rodného města. Obyvatelé ji vítají jako spasitelku, ona však přijíždí z jiného důvodu - chce pomstít nespravedlnost, která na ní byla kdysi spáchána. (Založil/a: Sacanagem)

vladislaus
  30. 10. 2013, 19:10
V čtené formě jsme jistě jako čtenáři ochuzeni od divadelního zážitku, přesto ten morální rozpor, který svým postavám autor klade je velmi přesvědčivý a působivý. Tato hra jistě patří do TOP 50 nejlepších dramat.
Abigor
  19. 3. 2013, 18:18
V pohodě, nemám problém, bylo to docela děsivý, ta gradace Afrédova strachu byla dobře vykreslená a ten konec... V divadle bych určitě tleskal ve stoje, nicméně měl jsem tu čest číst i lepší hry, proto čtyři hvězdy.
cikyt
  10. 7. 2012, 20:00
Úžasná hra. Hlavně vystihuje to, čemu všemu jsou lidé schopni a ochotni přihlížet pokud se jim to hodí. Nikdo nechce učinit ten hrůzný čin, ale většina taky neudělá nic proto, aby mu bylo zabráněno.
Kiv Čitrem
  23. 10. 2014, 23:25
Modelová hra, která nemá dle autora prověřovat morálku lidí, ale lidi samotné. Lidi, kteří jsou postaveni před dilema blahobyt v. chudoba. A nakonec se spravedlnost v jejich promluvách přizpůsobuje jejich ekonomickým potřebám. Z Illa, postavy průměrného maloměšťáka, se v závěru stává postava antických tragédií, člověka hrdě přijímajícho svůj osud.
jana80
  19. 1. 2012, 20:49
Zajímavé dílo. Ukazuje kam až jsou lidé schopní zajít. Na jednu stranu tragédie na druhou zase komedie
Vera Silent
  27. 5. 2011, 20:44
V podstate vsechno na pribehu je tragicke a nestastne, a pritom je to vsechno tak vtipne a komicke. Dosahnou takoveho efektu umi malokdo. (Maly tip: v originale je toto drama psano pomerne lehkou srozumitelnou nemcinou, kterou zvladnou uz stredne pokrocili).
NiennaTasartir
  23. 10. 2015, 18:27
Znám jenom knižní formu, ale i ta mě dostala. Kontrast mezi chudobou a bohatstvím, otázky morálky i krásný úkaz opravdové lidské osobnosti.
Pets
  5. 6. 2013, 23:03
Jak pravil můj češtinář na střední, hry se nemají číst, mají se vidět. A tato hra je perfektní (svého času jsem ji viděla v brněnském Mahenově divadle). Když jsem ji zpětně četla, znova jsem si vybavovala hrané scény a mráz běhal po zádech. Výborné drama!
Sacanagem
  25. 12. 2009, 14:18
Hra, která mrazí i hřeje zároveň. Děsivá atmosféra, jež je odlehčována jemnou ironií. Komedie, která končí tragicky, tragédie, u níž se čtenář směje. Unikátní hra, jedinečný Dürrenmattův styl.