Co Bůh? Člověk?

Co Bůh? Člověk?

Bohuslav Durych - 1934

Bohuslav Durych (1934)

Edice Delfín, svazek č. 11. (Založil/a: mithora)

#baroko
Fridrich Bridel Fridrich Bridel
*01.04.1619 - †15.10.1680

Introvert
  29. 10. 2015, 0:49
Co Bůh? Člověk? je dílo skutečně kontrastní. Mimořádně vyvážené ve smyslu srovnání Boží dokonalosti a lidské nicotnosti - přesně tak, jak byly tyto věci v 17. století vnímány a prezentovány. A tak je třeba na dílo pohlížet. Barokní vyjadřování je plné vroucnosti x sebezapírání, vědomí vlastní malosti a přece plné naděje... Ano, hodně se liší od vyjadřování básníků dneška. Za sebe ale musím říci, že těm mnohdy nerozumím já...
Nemyslím si, že je to ,,snadná další kniha na maturitu". A doufám, že si autorka tohoto výroku u maturity Bridela nevytáhla, neboť dílo měla jistě přečtené za 15 minut, ale mám dojem, že o jeho pochopení nemůže být ani řeč.
AkzuzkA
  3. 11. 2016, 13:09
Jak hodnotit pohledem dnešního moderního člověka knihu, která byla napsána v období baroka? Myslím, že dost obtížně. Je jasné, že se dnešnímu čtenáři bude hůř chápat obsah. Výborné je to ale i jen pro srovnání s dnešní poezií... Člověk ze všeho nemusí mít čtenářský orgasmus, že? :)
Karliiina
  22. 9. 2014, 16:48
Tohle bylo pro mě utrpení, opravdu jsem málem usnula nudou. Často jsem se přistihla, že ani nevnímám četbu a přemýšlím nad čímkoliv zajímavějším.
inhalium
  10. 4. 2013, 4:20
Když jsem četla tuhle skladbu, otírala jsem se omylem koleny o svého neznámého spolucejstujícího v metru. Bylo to zvláštní.
A že kolena jsou dvoje a Bůh a člověk jsou kontrastní, asi dává smysl, že je tu to hodnocení tolik různorodé.
zuzanara
  17. 12. 2012, 20:52
Jestliže chcete snadno další knihu na maturitu, jestliže se chcete doslova zblít z podstaty baroka, nebo jestli se chcete zasmát... jsou i lepší hrůze, než tohle!
Alfie16
  2. 7. 2011, 21:26
Naprosto mne tohle dílo nezaujalo, rozhodně to mohu označit za jedno z nejhorších děl, které jsem zatím měl možnost přečíst... Je to čistá propagace Boha v katolickém podání, a to není úplně šálek mého čaje.