...a bude hůř

Maťa (2004) 80-7287-075-0 396
Maťa (1996) 80-86013-07-3 395
Panorama (1990) 80-7038-220-1 393
Index (Kolín nad Rýnem) (1985) 516

Tři hlasy nad knihou A bude hůř: Ivan Sviták: Pozoruhodné je právě to, že autoři těchto vulgárností jsou nejen hrdi na svou vlastní stupiditu a jsou pyšni na absenci kultury, ale že povyšují svůj plevel na kulturní hodnotu. Rio Preisner: Manichejský pansexualismus Dětí ráje bych v té souvislosti definoval jako pasivní antipolitičnost (sebe)zotročených mas v konfrontaci s aktivní antipolitičností otrokářské nomenklatury. Egon Bondy: Rio Preisner a snad i jiní nedovedou v Pelcových Dětech ráje asi číst nic jiného než ty partie o šoustání. Věru není v nich jádro tohoto textu. (...) Je to umělecky zvládnutá výpověď o životě nepoměrně těžším, než si kdy dovedli představit všichni Kerouakové, Ginsbergové, Borroughsové a Bukowští.

Jde o trilogii, kterou tvoří části: Děti rodičů, Děti ráje a Děti cest. Jan Pelc napsal nejdříve druhou část, poté třetí a nakonec první díl. Děj se odehrává v socialistckém Československu, hlavní hrdina Olin je "mánička" nestotožnující se s názory přísných rodičů. V den svých osmnáctin utíká z domova a žije podle svého..

V roce 2007 vydalo nakladatelství Maťa speciální vydání knihy s fotopřílohou. (Založil/a: Twiggynkaa)

nevermore
  10. 7. 2013, 15:14
...a bude hůř je nešťastná kniha. Není to vlastně nic jiného, než sonda do party duševních slabochů a primitivů, která by se nechytila pravděpodobně ani mimo kom. režim. Kdybych nevěděl, která bije, skoro bych spíš sympatizoval s režimem, než s takovým budižkničemu jako je "hrdina" Olin. Takže tím spíš mně tato kniha vadí v tom, že leckdo, kdo bude po právu zhnusen hlavními postavami si pomyslí, že ty máničky byly vlastně všechny stejný, a ještě že proti nim ti komunisti tak brojili. Chudáci Plastici a zejména!! Blue Effect (s takovým sympošem jako je Radim Hladík v čele), že se o ně tyto postavičky otírají...Takhle by to působilo na mě, kdybych byl nezasvěcený čtenář a bral v potaz jen dílo bez znalosti historických souvislostí. No vážně, vždyť ztělesněním totality a útlaku minulého režimu jsou v románu pouze policajti, kteří se snad jako jediného prohřešku dopouští přemrštěného násilí - zrovna tak jako zbytek postav. Vážně potom tato kniha primárně předkládá, jak odporný byl život za Husáka? Ani bych neřekl. Už jen za to bych strhnul řadu bodů v hodnocení.

Další je ten primitivní účelový styl, kterým je celý román psán. Jak píše Vladimír Prokop: "... kultivovaný čtenář okamžitě pozná, že veškeré drastické a sexuálně explicitní motivy se v románu vyskytují jen proto, aby za každou cenu čtenáře šokovaly a udržely jeho pozornost. Dílo, jehož prvky jsou účelově manipulovány tak, aby zapůsobily co nejsilněji (aniž by fungovaly jakožto integrální součást umělcem přesvědčivě evokovaného světa), je neupřímné, ba dokonce lživé. Je to pouhý kýč."

A tady ty řeči o zrcadle doby, atd. ty sem zkrátka nepatří.
Když mám rozebrat jednotlivé knihy, musím říct, že první část je pro mě zaručeně nejhorší (v tom všem, co popisuju výše), druhá nejnudnější, a třetí (která se od prvních dvou liší) asi nejskousnutelnější. Když tady ale vidím, že ostatním čtenářům přijde třetí část nejslabší a dále vidím 82%, nerozumim. Vážně. Všechny % nad 55 jsou podle mě navíc. A dost možná že už nad 45.
Peetuliska
  25. 2. 2014, 20:56
Kniha je rozdělena na 3 části, vypráví o Olinovi a jeho partě za komunismu, kteří napracují, jen pijí alkohol a všeobecně si užívají. Příběh končí, když se Olin rozhodne odjet do emigrace.

Krásná kniha i krásný film
Romanka
  12. 9. 2015, 17:52
Dřív jsem poznala film, který patří mezi mé oblíbené a tak jsem se na knihu těšila. První dvě části naprosto výborné. Jasný že je to trochu extrém na všechno srát, spát s kdekým, chlastat, brát drogy, nemakat, ale ono druhý extrém taky není asi úplně ideální - honit se za prací, za penězma, za úspěchem, zapomínat žít. Poslední část jsem přečetla jen s vypětím sil, těžce mě nebavila, nudila. Navíc styl vyprávění poslední části - jeden odstavec ich forma, další er forma, to se fakt blbě četlo. Ale jinak: "Spěcháme do práce, do postele, do kina, vždycky a všude spěcháme. Stíháme, co chceme. A neuvědomujeme si, že každé stihnutí něčeho, každý pohyb ručičky, který nervózně pozorujeme na nádraží, nás odsunuje blíž k smrti. Čím víc se toho snažím stihnout, tím blíž jsem smrti." Takže se zastavme, a taky trochu žijme :)
Nestea
  6. 8. 2011, 19:43
Tuto knihu jsem přečetla jen s vysokým vypětím sil. Kamarád mi ji doporučoval jako super knihu, ale mě to tak nepřišlo. Přesně jak píše Mamlas - podobné floutkovství mi také nepřijde moc světoborné. Flákat se ve škole (ok někomu škola nejde, nebaví ho to, ale řešit se to dá i jinak), flákat se i v práci (bez práce nejsou koláče - makat musíme všichni), souložit s kým se namane a je jenom jedno s kým to je hrůza. Hrůzy minulého režimu jsem tam skoro vůbec nenalezla. Spíše hrůzu z toho, že nechci aby takhle nějak dopadly moje děti, ať je režim jakýkoliv.
Rames
  11. 5. 2013, 16:54
Tuto knihu jsem četla v době revoluční. Naprosto mě pohltila a spoustu lidí jsem v ní poznávala , ano bylo to k zblití ale doba byla taková. Spousta slabších povah takto za svobodu bojovala a věřím že jestli ještě žijí, bojují dodnes.
Všivák
  13. 2. 2013, 20:43
S odstupem musím říct, že hlavní hrdina pro mě bude jenom věčný flákač a bezďák, který bude nadávat na jakýkoliv režim, skrývat se za dlouhé vlasy a maskovat tím svou vlastní neschopnost bez vůle. Čtivé to ale docela je.
Pend
  8. 12. 2015, 5:57
Jako hlavní problém vidím to, že hlavní hrdina je pro mě totálně nesympatický zjev, který se rozhodl proflákat svůj život. Číst se to dá, i když raušové pasáže jsem pouze přelétl. Přeskování mezi ich a er formou jsem poněkud nepochopil.
LadysR2
  28. 1. 2013, 16:14
Přečetl jsem za pár dnů. Celkem to vystihuje šedivou atmosféru doby. Jen mi neni jasný, nakolik byly máničky rebelové a nakolik jen vožralecký netáhla. Ale stojí za přečtení
domingo
  8. 3. 2010, 17:07
Takhle diametrální rozdíl mezi jednotlivými částmi tri-(více-)logie jsem nezažil ani u Harryho Pottera. Po geniální (ano, geniální) novelce Děti rodičů, která je surově naturalistickou pěstí do ksichtu všem těm idealizujícím Pelíškům, Pupendům a Šakalím létům, odkud všichni víme, že když se měli lidi rádi, byl ten minulej režim vlastně fajn (aby nedošlo k dezinterpretaci - všechna tři výše zmíněná díla chovám ve velké úctě a považuji je za vynikající, zmiňuji je ne proto, že by mi Pelcova próza nějak "otevřela oči", jako spíš proto, že popisují tutéž dobu z úplně jiného úhlu), přichází o něco slabší (ale stále výborná a sugestivní) část Děti ráje. Potud je to za čistých pět. Jenže potom přijde blábolivý, nicneříkající, vyměklý a k syrově tepajícímu, undergroundovému a alkoholem a startkami smrdícímu zbytku knihy absolutně se nehodící výžblept Děti cest, za nějž by si Pelc zasloužil profackovat, protože naprosto nesmyslně shodil knihu, která by jinak splňovala všechny požadavky k získání statutu "kultovní". Nicméně stále jde o vynikající prózu, která na české scéně nemá příliš obdoby a proti níž jsou kalifornští beatnici partičkou správňáků v univerzitních svetrech.
P.S.: Hláška: "Nahá ženská je umělecký dílo, zatímco nahej chlap vypadá jako hasič" je prvotřídní :)
(4/5)
bratr_jezek
  27. 9. 2014, 21:08
Asi nejlepší sonda do let, kdy jste toužili po svobodě, chtěli jste se oblékat podle nálady, poslouchat svobodně "jinou" hudbu než vaši rodiče - no prostě žít, jenže za zády vám pořád stál "velký bratr soudruh", který svými policejními složkami rozehnal váš oblíbený koncert, v potemnělém průchodu vás usměrnil pendrekem a přes rodiče a jiné, kteří se přizpůsobili, morálně tlačil i vás do "poslušného" stáda.
olla
  8. 12. 2013, 18:12
Tuto knihu jsem četla krátce po sametovce na čísi doporučení a můžu říct, že takovou koncentraci hnusu a znechucení žádné dílo předtím ani poté nepřekonalo. Naprosto odporný odpad, navíc v té nejprimitivnější podobě. Jestli se takhle bojovalo proti režimu, tak teda potěšbůh. Z takových "bojovníků" jako byl Olin a jemu podobná vožralá, špinavá a zdrogovaná hovada museli být komunisti úplně hotoví! Na takovýhle týpky byly nějaké represe jen plýtváním času, ti by v té špíně, alkoholu a drogách vychcípali za nějakou dobu sami. A ta vulgarita v téměř každém řádku!
Weetr
  24. 3. 2013, 10:39
Taktéž mi byla kniha doporučována. Po nějakém čase jsem se rozhodla, že si ji tedy přečtu. Ze začátku jsem byla mírně nadšená, ovšem moje velkolepé očekávání postupem knihy opadávalo. Zjistila jsem, že už tam nic lepšího a nového nebude. Stále se budou zpíjet do němoty, kouřit nedopalky, spát se stovkami hnusných žen a za každým slovem nejméně jednou ku*va. Koho by tohle nenadchlo na úžasně dlouhých a postupem četby stále nudně se opakujících 396 stranách...? :)
Raggen
  11. 11. 2011, 8:46
Kniha se mi četla dobře až na poslední třetí část. Od té chvíle co se Olin rozhodl emigrovat pro mě už nebyla tolik zajímavá a myslím, že i děj už neměl takový spád. Zajímalo by mě, kde je konec Bejbině, Olinovým "ženám" i ostatním postavám, které se z děje najednou vytratily... I když je pravda že i v životě spousta lidí zmizí a my nevíme co s nimi je... PS: Divná návaznost s včerejší smrtí Magora...
gabce
  15. 2. 2014, 22:47
Zajímavé kniha. Když jsem ji v pubertě četla přišla mi super (dokonce jsem ji četla pod lavici a přistihla jsem spolužačku, jak ji čte semnou :D ), ale postupem času bych ji asi nečetla. Člověk, který celý život jen profláká? fakt ne, no... díky
RikaAkira
  7. 12. 2011, 23:43
Teda v životě jsem nebyla z knížky tak vydeptaná jako po přečtení ... a bude hůř. Poprvé jsem z toho byla i přes týdenní depresi nadšená (věk 19 let), nyní (23 let) jsem ji nemohla číst, aniž bych neměla chuť, režim nerežim, ústřední postavy nakopat do zadku. Pořád ale knížku jako takovou počítám mezi oblíbené.
pospa27
  11. 1. 2011, 17:42
No kdo neprožil nemůže hodnotit. Kdo nezažil tu dobu "mániček" a revolty proti všem a všemu, tak těžko pochopí o čem vlastně Pelc píše. Ono to není veledílo, ale obyčejný popis života té doby.
maillard
  7. 9. 2016, 17:57
Vzpomínka na dobu, kdy všechno stálo za hovno kromě holek, hudby a chlastu. Sweet fucking seventies...
Achája
  10. 11. 2012, 19:00
Naturalistický pohled na svět nepřispůsobivých. Můžeme děj zasadit do jakéhokoliv totalitního režimu, nebo jako zrcadlo naší dnešní globalizované společnosti. Dost filosofie. Rozhoně nejde Olina brát jako model hodný následování. Nějaké ty mouchy má a se spoustou věcí se potýká dost neš%tastně, ale stejně by nám všem neuškodilo si občas vzít příklad.
vladimirju
  29. 11. 2013, 21:02
Knihu jsem sice přečetl celou, ale nehodlám se k ní již nikdy vrátit. Sonda do života mániček působí na mně velmi nepřesvědčivě. Tu dobu jsem ještě zažil.Ne každá máňa byla tupým feťákem, či alkoholikem. Slušně oblečených a ostříhaných slabochů, zbabělců či notoriků bylo dost a dost.Olinovi se stalo snad všechno, co se mu stát mohlo. Věčně opilý, věčně nespokojený - kýč, nic než kýč.
buchtys
  21. 9. 2015, 17:22
Generační výpověď která možná ani neměla ambici něčím takovým být. Jestli někdo říká, že osmdesátky už byly pohoda, měl by si přečíst tohle aby pochopil, co to znamenalo srát na systém..
Elaine Lóre
  26. 12. 2011, 16:38
Moje první kniha z tohoto prostředí, drog a absurdní totalitní doby. Nebylo mi ještě ani patnáct a tahle kniha mě natolik zaujala, že jí mám v hlavě i sedm let poté. Skvělé, opravdu.
tricky
  8. 4. 2010, 20:45
Syrové , probouzející nepříliš nostalgické vzpomínky , napsané skvěle. Jestli to má šanci oslovit dnešní generaci - nevím , nevím ani jestli to oslovuje generaci tehdejší - je to zkrátka underground jak má být . Pelc si skutečně na nic nehraje a pro mě osobně je to kult až klasika, mám tuhle knihu ohmatanou a bude ohmataná víc a víc.
Film taky dobrý
johnnie
  30. 3. 2010, 13:56
Syrová prvotina kultovního spisovatele odehrávající se v dobách těžkého komunismu, kterou "odsoudili" i představitelé disentu. A není divu. Pelc si na nic nehraje, popisuje "boj proti komunismu" jako bezcílné flákání se od hospody k hospodě, od opice k opici, od léčebny ke kriminálu. Ačkoliv je A bude hůř zčásti autobiografický příběh, většinu věcí si autor vymyslel. Například Špína, tak jak je popsaný v knize, nikdy neexistoval (ačkoliv to jeden člověk o sobě tvrdí, že je to on) a Pelc asi skutečně neměl sex s vlastní sestrou a není zapleten do minimálně jedné vraždy, jako hrdina Olin. Souhlasím, že třetí díl trilogie "Děti cest" je suverénně nejslabší a háže knihu tak trochu do jiného světla.
AnickaMa
  2. 9. 2015, 17:36
Mě na tom paradoxně nejvíc bavilo to co všechny ostatní odrazuje.... Konečně jsem objevila hrdinu, v knize popisující minulý režim, který by nebyl mirkodušínovsky kladný, ani protivně záporný a prorežimní. Olin je sice proti režimu, ale jeho způsob boje proti němu je neuvěřitelně pitomý a laxní... Feláci a pozéři, kteří se válejí po hospodách a jenom blbě žvaní byli a budou.... A proto se mi to líbí.... Máničky neidealizuje, zase na druhou stranu nemá ambice vykreslovat krásný svět undergroundu ve všech jeho růžových barvách... Popisuje bandu líných, hloupých a jednoduchých lidí, kteří sice byli nespokojení, ale neměli chuť/odvahu/nápad na to jak protestovat efektivně a pořádně.
jerrys22
  20. 10. 2011, 16:56
Tu dobu jsem zažila, znala jsem i spoustu lidí, takhle žijících.
Ale přesto k tomu mám jen jednu poznámku: z téhle knížky (tedy přesněji z prvních dvou dílů) jsem měla snad prvně v životě depku. Hodně velkou, dlouhotrvající depku...
Mari.S.
  22. 7. 2011, 12:21
Výborná kniha, především ještě když při jejím čtení posloucháte Plastic People :-D, dala by se hodit do jednoho pytle s Bony a klid nebo Vekslákem....
haoken
  14. 6. 2011, 19:47
Po přečtení téhle knížky bych možná i nadýchal:-). Čekal jsem hodně a dostal málo. Mockrát jsem se v průběhu čtení modlil, aby už byl konec. Myslím, že způsob nesouhlasu s komunismem, který hlavní hrdina Olin zvolil, by netoleroval žádný režim. Prostě jen ochmelka, který své opilství omlouvá revoltou proti vládnoucí garnituře. Slabých 50%.
Salme
  15. 10. 2016, 17:59
Pro mě v zásadě pozitivní kniha o vzepření se zaběhaným pořádkům, o touze žít si po svým. Nijak se neztotožňuju s postavou hlavního hrdiny, jeho počínání je v často nechutný. Co mě ale dostalo, je, jak si jde Olin za tím, co jemu dává v životě smysl, i kdyby to mělo být uchlastání se k smrti. Rozhodně je šťastnější, i s rozbitou hubou a poblitej, než spousta těch, co šlapou podle toho, jak jim zrovna kdo diktuje, a snaží se hlavně moc nevyčnívat, a s ohnutýma zádama si budovat svoje usmolený kariéry.
marecek42
  12. 9. 2015, 11:45
Moje nejoblíbenější knížka.
Vyprávění začíná šestnáctiletej kluk a příběh končí v jeho cca třiadvaceti - takže žádný moudra bych nečekal, je to prostě zajímavej, skvěle vyprávěnej a naprosto realistickej příběh. Pro všechny, kdo vyrostli až po revoluci, bych to dal povinně.
“No, byli jste výborný, to smrdělo basou.”
“Ba ne, to jsme jen chvilinku nebyli posraný.”
pudiltom
  29. 10. 2014, 14:43
Neuvěřitelně nudná záležitost se stále se opakujícím dějem. Přečetl jsem půlku knihy a pokračovat v ní už nikdy nehodlám. Asi nejstrašnější věc, kterou jsem kdy četl.
wikipetr
  19. 8. 2014, 10:30
Obsahuje spoiler spoiler Takhle, musím přiznat, je to poněkud drsné a hrubé a místy trochu o ničem atd. Děti rodičů bych dával snad povinně číst mladistvým alkoholikům, neboť mně se po tom nechce už v životě pít ani nic, fakt, z Dětí rodičů mi bylo na nic a už jsem to nechtěl číst dál. Ale pokračoval jsem a stálo to za to... Děti ráje jsou mnohem lepší, ale stále dost drsné a nesmyslné, určitě drsnější než předchozí část. Ale tady u mě už aspoň hrdina vzbudil určité sympatie, v předchozí částí to byl prostě idiot, idiot, idiot, kterému se občas něco povedlo, aby byl vtipný... no a třetí část, Děti cest, ta byla snad nejlepší, do jistý míry mám tyhle road věci rád, bez ohledu na to, jak mi vadilo Kerouacovo Na cestě, tak tohle bylo fajn a otisklo mi to do mysli několik nezapomenutelných obrazů, jako návštěvu Nebe se Zolou, Komenským, Máchou, Bondym aj., boj v táboře mezi Albánci a Rumuny a spousta zajímavých myšlenek obsažených v celý třetí části... a krásné zakončení v zírání do moře, které mi připomnělo zakončení německého filmnu Klepání na nebeskou bránu... jakože asi chápu, že tohle není pro každýho, ale třeba bych to doporučil fanouškům Bukowského a do jisté míry i čtenářům Célina. Možná se v tom částečně najdou... Vždyť už na počátku knihy je varování: "Nedoporučujeme ke čtení těm, kteří předpokládají, že život ostatních vypadá jen jako jejich vlastní, že druzí jednají, myslí a mluví jako oni sami, a není-li tomu tak, odmítají to brát na vědomí, místo aby je to pobídlo se hlouběji touto skutečnosti zabývat." Je to sice asi poněkud arogantní tvrzení, ale pravdivé. Ano, Olin a lidé kolem něho jsou asi příšerná sebranka, kteří si snad myslí, že svou zločiností bojujou proti režimu, ale to by znamenalo, že všechny zločiny se pak dají ospravedlnit jako politické a tím pádem přípustné... A to je dost děsivé pro celou lidskou společnost, řekl bych... Nevím, do jaké míry je celý romám pravdivý a nežil jsem v "dobých, kdy se svatí váleli v kýblech," ale jakožto subjektivní názor subjektivní jedince si myslím, že to není úplně špatný obraz a je to názor... Nelíbí se vám, oukej... já osobně si asi dám pokračování.
Mr.Dick
  2. 2. 2014, 10:42
Nebýt těch všech vlakových přestupů z lokálky do lokálky, přečteno jednim dechem...je to retrosvěží a film je taky dobrej! Srát na školu, srát na práci...bude hůř.
sibiii
  11. 11. 2013, 10:54
Je to kniha o realitě, o deformaci vlivem totalitního režimu a o určité komunitě lidí, hrůzy režimu jsou pospány více než dost,za mě 100%
fifinka
  9. 3. 2013, 17:58
Po dočtení této knihy vám řeknu, že jsem byla dost znechucená. Né z díla jako takového, ale z lidí, doby, z toho co se dělo...
mamlas
  30. 3. 2011, 21:25
Pokud autor chtěl ukázat na hrůzy tehdejšího režimu, na mě zapůsobil přesně naopak. Postavy, tak jak je Pelc vykreslil, si nic jiného nezaslouží. Těžko soudit, jaká byla realita (tu jsem nezažila), ale bojovat podobným floutkovstvím mi nepřijde jako nic hrdinského a světoborného. Jako kontrast mě teď napadá Remarquova ztracená generace 1. světové války, která se s tímhle "undergroundem" nedá srovnávat. Jinak jsem si chtěla dát tuhle knihu k maturitě, ale nehodlám před maturitní komisí mluvit o zbytečně zvrácených perverznostech, které se tu pod Pelcovou taktovkou rozehrávají téměř na každé stránce!!!
Děda
  28. 12. 2010, 11:12
Dlouho jsem měl na tuhle knihu velkou chuť, a musím přiznat, že nejkrásnější je vždycky to těšení se. Po přečtení ve mě zbyla dost prázdná místa, očekávání bylo silnější než samotný zážitek z knihy........S disentem tato kniha nemá nic společného, je to jen jedna velká pouť od opice k opici.....
Dávám 65%
kalysta
  16. 2. 2010, 19:17
No já nevím. Tahle knížka mi byla doporučována z několika stran. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával ( bohužel). Takovému Bukowskému to nesahá ani po kolena.