Leonora a Klementina

Volvox Globator - 2008
ISBN: 978-80-7207-686-4

Volvox Globator (2008) 978-80-7207-686-4 168
Volvox Globator (1992) 80-901226-0-4 155

Příhody dvou krásných dívek z konce 18.stol., které putují s tlupou Cikánů z Portugalska do Madridu a jsou vystavovány zlu a neřestným pokušením.

Jedná se o fragment rozsáhlého a komplikovaného dobrodružného díla, v němž je Leonora hrdinkou svým osudem podobnou Angelice a její ctnost je spolu s jejím životem neustále ohrožována. Příběh je rétorickým vyjádřením myšlenky, že zlo je světu imanentní a ctnost je bezbranná. Text je beznadějně archaický a pro dnešního čtenáře téměř neúnosný.
(zdroj: http://search.mlp.cz/cz/titul/leonora-a-klementina/2747834/) (Založil/a: Shamus)

Abigor
  4. 5. 2014, 1:14
Ty hvězdy jsou za styl. Jinak opravdu není o co stát. Tatam je krutost, tatam je zobrazení těch nejodpornějších představ. Jde jen o trochu napínavou povídku, nic víc. Ale čte se to celkem dobře, v kontextu de Sadova díla, krom Zoloe, nejhorší dílo, se kterým jsem se od něj setkal.
Shamus
  23. 4. 2011, 13:24
Leonora a Klementina pojednává o dvou přítelkyních, které utečou ze spárů morálně zkažených lidí. Rozhodnou se prchnout do Madridu. Spřátelí se s tlupou cikánů, kteří jim slíbí ochrannou ruku až do jejich cíle, avšak za přijetí určitých zásad a podmínek jejich tlupy. Během společného putování zažívají různé situace, z jejichž průběhu vždy náčelník Brigandos vyvodí a deklaruje svá filozofická moudra, která všechna staví na popření Boha a lidských zákonů, přičemž zároveň nutí k dodržování zákonů přírody. Příběh je vyprávěn z pohledu počestné Leonory a je součástí širšího příběhu, jehož předchozí děj je v knize popsán.

Kniha se mi nelíbila tolik jako Justina a Julieta nebo 120 dní Sodomy, ale je velmi čtivá. Nepostrádá děj, který má spád. K prasárnám zde, až na pár lehkých vyjímek, nedochází. Spíše se opět filozofuje, avšak zcela srozumitelně a zcela v klasickém de Sadovském stylu.