Maltézský sokol

Euromedia Group - 2007
ISBN: 978-80-86938-77-6

Euromedia Group (2007) 978-80-86938-77-6 238
Obzor (1971)

Dashiell Hammett (1894-1961) bývá považován za zakladatele americké drsné literární školy - a jeho vlastní život mu přinesl pro psaní tu nejlepší inspiraci. Školu opustil už ve čtrnácti letech, pracoval jako detektiv Pinkertonovy agentury v Chicagu, za první i druhé světové války sloužil v armádě, úspěšně se léčil ze závislosti na alkoholu… Angažoval se politicky, na začátku 50. let byl jako komunista obviněn ze spiknutí a vězněn a jeho díla byla odstraněna z veřejných knihoven. Debutoval - podobně jako jemu spříznění autoři - povídkami tištěnými v časopise Black Mask. Napsal řadu detektivních románů, a ačkoliv se mu nikdy nepodařilo vytvořit postavu jednoho velkého detektiva, který by přecházel z knihy do knihy, všem jeho hrdinům je společná lidská osamělost a cit pro sociální nespravedlnost. Nejinak je tomu i v příběhu nazvaném Maltézský sokol (1930), v němž soukromý detektiv Sam Spade přijímá od krásné dívky zdánlivě banální zakázku. Druhý den ráno už jde o případ dvojnásobné vraždy a Sam je jedním z podezřelých. Aby očistil své jméno, musí rozplést klubko lží a najít vzácnou sošku... Nejslavnější z knih Dashiella Hammetta vyniká zejména nenapodobitelně strohým stylem, byla několikrát zfilmována a bezezbytku naplňuje tvrzení, že pořádná detektivka musí být drsná, jako je drsná doba. (Založil/a: venison)

vladislaus
  4. 8. 2013, 15:06
Jedna z nejotřesnějších detektivek, co jsem četl. Hlavně proto, že je už dneska nemoderní. Za prvé se divím, že se Spade v případu tak angažoval, když jeho klientka mu stále lhala. Dialogy jsou hrozně nepřirozené a závěrečné vyjednávání gaunerů se Spadem byla fraška.
jehlaspichlas
  19. 9. 2016, 17:18
Docela vydařená detektivka, nespolehlivá klientka... co dodat? Kdekdo chce získat maltézského sokola, ale kdo zná opravdovou cenu této starožitnosti? Mně nejvíce zaujala ta soška i její příběh, který si mohl z přítomných protagonistů vymyslet po svém i takřka romantický prvek, který zde začíná převládat. Vcelku se mi to i líbilo. A závěr, tak nějak jsem ho i předpokládal.
jaryj07
  5. 9. 2012, 7:44
Výborná detektivka! Má to prostě styl! Příběh opravdu velkým způsobem reflektuje dobu 20. a 30. let. ve spojených státech amerických. Jediný, co mi dělalo problém, že mě nic nepřekvapilo, a to vzhledem ke skutečnosti, že jsem před čtením knihy , viděl film. Film se velkou měrou drží knižní předlohy a to i v jednotlivých dialozích hlavních akterů. Až je to občas zaražející. Knížku a i film můžu jen doporučit!
rahzul
  21. 1. 2015, 9:19
Po dlouhé době jsem otevřel detektivku a sokola jsem si zvolil záměrně kvůli skvělé filmové adaptaci, která se stala prvním z tzv. filmů Noir. Ačkoli Humphrey Bogart zahrál výborně a stejně jako jeho knižní předloha Sam Spade balí jednu cigaretu za druhou (u mě Velké +), tak se mi více líbila kniha. Hlavně pak konec dopadá na čtenáře s mnohem větší závažností.