Podtitul: stručný životopis šestnáctileté

Mladá fronta - 2015
ISBN: 978-80-204-3545-3

Mladá fronta (2015) 978-80-204-3545-3 224
Albatros (1999) 80-00-00697-9 140

Knížka Karolína, stručný životopis šestnáctileté se pozoruhodně vymyká z tradiční tvorby pro dospívající dívky. Jedna z nejznámějších autorek literatury pro děti a mládež Iva Procházková před námi zajímavým způsobem předestírá osudy šestnáctileté Karolíny. Příběh je neotřele vyprávěn formou životopisu, který píše sama Karolína. V životě to měla těžké a i přes své mládí toho hodně zakusila. Ve svém „životopise“ nezachycuje však pouze svoje každodenní radosti a starosti spojené s dospíváním. Snaží se také vylíčit události a osudy lidí, které se odehrávají v jejím nejbližším okolí a mají zásadní vliv na její život. Zaujatě vypráví například o své velké lásce která ji přivedla do neštěstí; o netradičním seznámení svých rodičů; o podivínském dědečkovi či o babičce, kterou kvůli kádrovému posudku vyhodili z baletního soboru Národního divadla. Je fascinující sledovat nezlomnou Karolínu v nelehké situaci – po pádu z kostelní věže se její život obrátí úplně naruby. (Založil/a: venison)

Keatin
  19. 2. 2012, 16:15
Tuhle knihu jsem objevila, když mi bylo 12 let. Tehdy měla pro mne nebývalé kouzlo a na tom se ani nic nezměnilo. Od té doby jsem ji četla nesčetněkrát. Dá se říci, že ji umím téměř zpaměti ...těžko bych hledala oblíbenější knihu, a to i v dospělosti. :)
hanci.hp
  29. 10. 2011, 12:52
Jedna z mých před pubertou nejoblíbenějších knih. Po přečtení jsem se rozhodla, že až někdy v budoucnu budu mít dítě, pojmenuju jí Karolína... A tak se tedy i stalo. Dneska už by mě ta kniha určitě tolik nezaujala, ale tehdy pro mě znamenala moc.
Onyxia
  21. 7. 2011, 14:38
Jako mladší jsem moc nečetla, tahle knížka mě ale oslovila natolik, že si dodnes pamatuji některé pasáže přesně. Je to čtivá a pro mladé holky ideální četba:)
Andulik
  19. 7. 2016, 19:48
Knihu som prečítala jedným dychom v jedno letné popoludnie, na pár hodin sa vrátila do holčičích čias a s Karolínou si tak zaspomínala na prvé lásky. :) 5*
Masal
  8. 8. 2011, 10:51
Dlouho jsem váhala, jak tuto knihu ohodnotit... kdybych ji měla hodnotit z mého dnešního pohledu, nebyly by to víc než 3, maximálně 4 hvězdičky. Ale protože se jedná o knížku pro dívky, musím ji hodnotit z pohledu dívky - a tehdy mě zasáhla jako dlouho nic. Takže v kategorii "Čtení pro dívky" jasných 5 hvězdiček a doporučení!