Originální název: Freakonomics

Alfa Publishing - 2006
ISBN: 80-86851-53-2

Alfa Publishing (2006) 80-86851-53-2 168

Co je nebezpečnější, střelná zbraň, nebo bazén na vaší zahradě? Co mají společného učitelé a zápasníci sumó? Proč zůstávají drogoví dealeři tak dlouho v péči svých matek? Jak velký vliv mají rodiče na to, co z nás vyroste? A jaký dopad měl rozsudek v případu Roeová versus Wade na zločinnost ve Spojených státech? To nejsou právě typické otázky, které si klade ekonom. Ale Steven D. Levitt není typickým ekonomem. Je to vědec, který řeší hádanky každodenního života - od podvodů a kriminality až po sport a výchovu dětí - a jehož závěry vyvracejí zažité představy. Začne to většinou hromadou čísel i údajů a jednoduchou otázkou, na kterou neexistuje uspokojivá odpověď. Některé otázky řeší záležitosti života a smrti, jiné znějí bláznivě (jsou to, lidově řečeno, špeky). Proto nové pole výzkumu, z něhož vychází tato kniha: špekonomie. V této knize se pokoušejí odhalit skrytou stránku... vlastně všeho. Jak funguje gang dealerů cracku. Jak přemýšlejí realitní makléři. Jak je to s financováním politické kampaně. Proč učitel vašeho dítěte podvádí. Nebo jaká tajemství má Ku Klux Klan... (Založil/a: equin)

G8
  20. 7. 2013, 0:49
Dobře napsané, přístupné i pro naprosté laiky. Jen jsou zde rozebírané problémy pro mě méně zajímavé, než ty, na něž se zaměřuje Levittova druhá kniha.
antoniana
  17. 8. 2014, 18:17
Kniha mě dost pobavila,je čtivá, zajímavá i poučná. Nejvíc se mi líbila část o KKK a obchodnících s crackem. Určitě si chci přečíst i druhou knihu.