Originální název: The Return of The King
Poprvé vydáno celosvětově: 1955

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0748-7

Argo (2012) 978-80-257-0748-7 476 Součástí knihy jsou dodatky - Letopisy králů a vládců, Letopis (Chronologie Západních zemí), Rodokmeny (hobitů), Kalendáře, Výslovnost slov a jmen, Písmo, Jazyky a národy Třetího věku, O překladu.
Argo (2007) 80-204-0965-3 420
Mladá fronta (2002) 80-204-0965-3 392 Ilustrace: Geoff Taylor, doplněno o Dodatky - Letopisy králů a vládců, Chronologie Západních zemí, Rodokmeny hobitů, Kalendáře, Výslovnost slov a jmen, Jazyky a národy Třetího věku, O překladu
Mladá fronta (1992) 80-204-0259-4 409

Ilustrovaná verze třetího svazku světoznámé trilogie, zaujímající dnes čelné místo v klasické světové fantasy. Třetí část Pána prstenů vypráví o střetnutí Gandalfovy a Sauronovy strategie až po konečnou katastrofu a konec Velké tmy.

Magyana
  21. 5. 2013, 13:21
"Spousta lidí chce vědět napřed, co bude na stole; ale ti, kdo se namáhali s přípravou hostiny, rádi zachovávají tajemství; údiv přece dává chvále hlasitější zvuk."
Ariko
  13. 9. 2014, 17:40
Nesnášela jsem davové šílenství okolo filmu Pán Prstenů, a tak jsem se na něj dokonce jako jediná z celé třídy nešla podívat do kiny, nestáhla jsem si ho a ani trailer jsem neviděla. Vyšel druhý díl a opět lavina šílenství. tehdy jsem si řekla, že si možná první přečtu knížku ..... - výsledek: jsem v tom až po uši :D absolutní nadšení a po přečtení jsem zkoukla rovnou všechny díly filmu. Poslední díl trilogie byl pro mě zároveň nejslabším, nevím proč - možná proto, že nesnáším pavouky :)
Tiwala
  30. 9. 2012, 16:01
Jediné, co bych této knize vytkla je úplné rozdělení příběhu Aragorna od Froda. Filmové zpracování je podle mě v tomto ohledu mnohem zdařilejší. I tak se ale jedná o velice kvalitní knihu,, kterou by si měl přečíst každý, kdo má podobné věci rád.
Peetuliska
  30. 4. 2016, 20:36
Tak další doputování jedné série. Musím ale konstatovat, že tento díl byl pro mě nejslabší z celé série 4/5 a to z několika důvodů. Ani Rohanský ani Gondorský lid mi zrovna k srdci nepřirostl a první polovina knihy byla jen o něm a o přicházející tmě a bitvách, což také zrovna nemusím.
Ve chvíli, kdy přišel na scénu Frodo, tak mě to bavilo strašně moc, celkově mě více bavily popisy putování a života v Kraji, než nějaké výsledné bitvy, proto pro mě byl nejlepší první díl. V pár aspektech mi Frodo připomínal Harryho Pottera (taky jsem ho měla chuť proplesknout)
Co mě docela odrovnalo byly následné dodatky. Věděla jsem, že to má Tolkien promyšlené a propracované, ale že až tak moc, jsem opravdu netušila, vůbec bych se nedivila, kdyby někdo jeho dílo opravdu studoval několik let, protože by opravdu bylo co.

Jinak, všimli jste si, že tamní havěť (obyvatelstvo) nějak netrpělo na nemoce, když nepočítám rány z bitev. Knihu jsem četla v období své angíny, tak mi to přišlo na mysl. Možná i to byl důvod, proč jsem se ze začátku nemohla pořádně začíst.
Rames
  10. 10. 2014, 14:23
Návrat krále byl pro mě oříšek, najednou se vše zvrhlo v drama a depresi. A čtení se stávalo těžší. Závěrečná bitva ohromující a opravdová . Frodův osud se naplnil a autor se přiklonil k pravděpodobnějšímu, vzhledem k tomu co prožil, závěru jeho života. Dobro zvítězilo nad zlem ale vybralo si daň, kterou zaplatili moji hrdinové. Nádherná trilogie která přesto že patří do žánru fantasy, v sobě nese spoustu lidské moudrosti v podobě čaroděje Gandalfa. Rozsahem i formou připomíná romány devatenáctého století, tyto ale překonává strhujícím dějem a výpravností postav. Má čestné místo v mé knihovně.
Ivulina
  25. 11. 2011, 23:42
Ano, pro mě je pan Tolkien velikán.. K trilogii jsem se dostala až nyní (v osmnácti), ale zamilovala jsem si ji. Všechny knihy mají ohromné kouzlo, hloubku a cit. Určitě se k nim ještě vrátím. (oblíbená pasáž - smrt Théodena a Nazgúla, Faramir a Eowyn v domech uzdravování)
VerenaLord
  1. 2. 2013, 1:40
Brilantní závěr této série! Až mě zamrzelo, že je dobrodružství už tak brzy u konce. Opravdu velký dík panu Tolkienovi.
scajo
  24. 11. 2014, 15:22
Tak je dokonáno a bohužel ne přesně tak, jak bych si přál. Začnu pozitivy - o nudě, kterou ve mně občas vyvolával první díl, už tady nemůže být řeč a celou knihou se line výborná tísnivá atmosféra a s ní narůstající očekávání hned několika osudových konců. A tím se rovnou dostávám k asi jedinému, ale pro mě dost zásadnímu nedostatku, a sice že Tolkien vůbec nezvládá gradaci. Cokoliv se v Návratu krále (a vlastně v celé trilogii) stane, totiž jen tak proplyne, bez jediného výraznějšího vrcholu, který by byl pamětihodný svým vyzněním. Přitom mám docela rád Tolkienovu lingvisticky unikátní formu vyprávění, a stejně tak obdivuji autorovu fantazii, ale pokud se velké finále v Hoře osudu odehraje v podstatě na pár odstavcích a stylem asi stejně dramaticky jako rozhovor hobitů u dýmky, tak je to špatně. U Dvou věží mi to ještě nevadilo, protože ty byly teprve předzvěstí všech velkých rozuzlení, ale finálovému dílu už absenci "kulervoucích" momentů odpustit nemůžu. Lépe řečeno - kulervoucí momenty tam jsou, jen je velká škoda, že je autor neuměl lépe podat. Dvěma věžím jsem těch 5 hvězd dal, ale tady to nejde.

Celý Tolkienův Pán prstenů je v mnoha ohledech výjimečné dílo, ale nezapomenutelná je pro mě až jeho filmová podoba. A ano, za svoje "barbarství" se dnes a denně kaju. :-)
Nantong
  26. 2. 2013, 20:20
Hmmm...lahoda...zrovna jsem dočetla...úplně mě mrzí, že trilogie skončila, bylo to nádherné počteníčko.
ribička
  14. 9. 2010, 22:00
Pro zajímavost:
Úryvky z recenze na knihu Pán prstenů. Recenze vyšla v roce 1977 v deníku Rudé právo.

Jde o další útok proti socialistickému zřízení. Říše zla, z níž se valí popel a dým, je průhledně umístěna na východě. Obrazem dělnické třídy, která jednotná v potu tváře buduje těžký průmysl, mají být odporní a zlí skřeti. Samozřejmě, že synáček z buržoazní rodiny nemůže vidět na těžké práci nic krásného a povznášejícího. Obyvatelé západu – zemí oplývajících mlékem a strdím – elfové (neboli aristokracie), lidé (buržoazie) a hobiti (statkáři) žijí naopak v blahobytu, aniž je vysvětleno, odkud jej získávají. Jediné, co je trápí, je "hrozba" z východu. "Síly dobra" zde představuje sbírka představitelů těchto reakčních kruhů, jejichž ruce se nikdy nedotkly pořádné práce. Jejich vůdcem je Gandalf, šiřitel zpátečnické ideologie, s jejíž pomocí udržuje obyvatelstvo v nevědomosti a strachu před pokrokem. (...)
Není pak divu, že Saruman, zastánce utlačovaných a přítel pokroku, je prohlášen za zrádce, a jeho sídlo je zničeno bojůvkou fanatických zpátečníků. Když pak šíří socialismus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestán hobity, podporovanými a placenými kapitalistickou mocností Gondorem. (...)
Ale socialismus se naštěstí nedá zničit hozením jakékoli své relikvie, i té nejposvátnější, do ohně. Drž se Mordore, obklíčený nepřátelskými reakčními sousedy.

---------------------

Nevím, co k tomu dodat. Při bitvě o Minas Tirith mě mrazilo. Strašně moc. Když šel Aragorn k Černé bráně, ani jsem nedýchala. Je to naprosto výborný konec téhle série.
Melian
  6. 8. 2013, 17:05
Velkolepý závěr úžasné trilogie. Pan Tolkien byl génius, který už se nenarodí.
Vždy říkám těm, kteří v Pánu prstenů vidí pouze to, "jak Frodo putoval k Orodruině", že v tom příběhu je toho mnohem víc. Obrovská, ničím nezničitelná láska, přátelství, věrnost a odvaha (nejen u Froda a Sama), na kterých je postavené celé vyprávění. Vzdávám hold panu Tolkienovi a všem jeho úžasně propracovaným postavám.
analphabet
  6. 2. 2014, 0:52
Skvělé vyvrcholení temného příběhu o prstenu, který začal už když Bilbo prsten poslepu nahmatal v Glumově jeskyni. Mimochodem, Glum je moje nejoblíbenější postava.
moonchild
  13. 9. 2013, 11:38
První jsem viděla film a pak jsem letěla do knihkupectví a koupila si jí.Pána prstenů můžu číst pořád dokola.
Rumbelle
  3. 7. 2015, 18:28
Úžasné zakončení celé triologie. Bylo mi velmi líto Froda a jeho těžkého břemena. Jen dodatky byly nudné.
Samael
  31. 3. 2013, 12:37
Frodo jde svou cestou i když ho temnota pohlcuje a to jen díky svému věrnému Samovi.Arogorn,Legolas a Gimli mají též nelehký úkol v bitvě o Minas Tirith.Celá tato vyprava kterou naplánoval Gandalf je na spadnutí a jen kvůli odvaze a přátelství si každý v tomto příběhu splní to co se od něj očekává.Celá trilogie si jednoznačně zaslouží 5* a nejen v knižní podobě,ale i na fimovém plátně,kde skvělou práci odvedl Peter Jackson!!!
dvormart
  13. 9. 2012, 11:00
4etl jsem a to už v době kdy to málokdo znal... jo 1993 už je hoooodně dávno, pak jsem viděl film a znovu se začet. A ikdýž je film výbornej tak kniha je kniha a je škoda přijít o ty figurky které film nezmínil.
VaclavB
  21. 1. 2015, 14:16
Krásné a napínavé vyvrcholení terilogie. Jenom konec po Bitvě u Černé brány se mi zdál moc pompézní až patetický. Ale Tolkienovi to rád odpustím, hlavně kvůli tomu, že ještě následovalo Vymetení Kraje, které na mě zapůsobilo snad nejvíc ze všech tří knih. jakoby se Nepřítel (tentokrát v osobě Sarumana a Červivce) dotkl toho nejcennějšího, co čtenář měl - Kraje a Hobitína a vzpomínek na ně. Mistrovský závěr.
Hazakiros
  31. 10. 2013, 23:20
Skvělé vyvrcholení dokonalé Fantasy. Tolkien se stal guru všech fanoušků tohoto žánru a nejspíš ho nikdo nepředčí. Popisy situací , postav i jejich charakterů by se mohly stát pomůckou učitelů ve školách.
Frodo sice nebyl mou nejoblíbenější postavou, přesto si našel cestu do mého srdce, stejně jako mnozí další. Jen velmi nerad jsem se s nimi loučil.
nečik
  17. 10. 2011, 9:28
Strhující závěr trilogie. Bitva před Minas Tirith je fak masáž :-) Škoda, že LOTR nevyšel v jedné knize se všemi třemi díly najednou. Mám rád tlusté svazky.
Paity
  3. 9. 2013, 12:42
Zakončení skutečně famózní ságy o putování Hobita snažícího se zničit prsten, který by mohl znamenat zkázu pro všechny dobré obyvatele Středozemě. Osobně jsem si vychutnal i filmové zpracování.
Eumenida
  20. 2. 2011, 21:10
Tady mne nejvíc překvapilo, že Frodo vlastně nakonec selhal. Podlehl Prstenu a přivlastnil si ho, stejně jako si Prsten přivlastnil Froda. Že Prsten nakonec skončil v hlubinách lávy, způsobil boj mezi Frodem a Glumeme, takže totální závislost obou hobitů.
Frodovo selhání ale Froda polidštilo. Nebyl superhrdina, a přesto se vydal na předem ztracenou pouť. Odolával hodně dlouho, ale konec mě vážně překvapil.
Kiv Čitrem
  20. 9. 2014, 21:54
Třetí část nezadržitelně spěje ke spáse, čtenář to vytuší a ví, že jinak než zdarem cesta Froda a Sama skončit nemůže. První část připomíná hrdinské eposy - plno králů, hrdinů... ještě, že tam jsou ti hobiti. Půvabná je psychedelická pasáž odchodu třetího věku (Galadriel, Elrond, Bilbo, Frodo odcházejí z každodennosti do mytologie - paráda).
Loro
  27. 2. 2013, 19:11
Posledni dil pana prstenu a moje nejoblibenejsi knizka ze serie pan prstenu.Jde o posledni bitvu mezi dobrem a zlem.Mimochodem pana prstenu jsem precetl 10 letech dobry co:-)
Vera Silent
  28. 5. 2011, 15:13
Vrchol cele trilogie, rozzuzleni a vyreseni vsech strasti a vsechno se v dobre obrati. V zadni casti knihy take obsahla sbirka poznamek a podpurnych materialu, krasnych rodokmenu, pan Tolkien (obdivuhodny vzdelany clovek mimochodem, vedeli jste, ze mluvil 13 jazyky?) si evidentne vyhral a na knizce je to videt.
Aurewen
  17. 2. 2013, 0:09
Po dočtení poslední stránky knihy jsem s nikým tři dny nemluvila. Byla jsem na Tolkienových knihách závislá,najednou poslední díl a už nic víc nikdy nebude :( Podle mě asi nejlepší z trilogie.
maratach
  6. 7. 2011, 11:18
Tato třetí a poslední část, Pána prstenů, bude vyprávět o střetnutí Gandalfovy a Sauronovy strategie až po konečnou katastrofu a konec Velké tmy.
Síly dobra a zla se utkávají v rozhodující bitvě. Statečný hobit Frodo, jemuž byl svěřen kouzelný Prsten, a všichni jeho přátelé bojující na straně dobra se zúčastní obrovské Války o Prsten. Bude mít více síly Sauron, nebo Gandalf? jak skončí Velká tma? A skončí vůbec? Ocitne se překrásná Středozemě se všemi svými trpaslíky, elfy, hobity, enty a dalšími pozoruhodnými bytostmi v područí temných sil Mordoru – nebo se skutečně navrátí spravedlivý král a usedne na trůn svých předků?
L_O_U_S
  22. 7. 2015, 17:35
Pána prstenů mi kdysi na základce půjčila spolužačka. Měl jsem ze všech těch jmen a národů v hlavě guláš, ale kniha se mi líbila (za nejlepší dodnes považuju první knihu ze šesti). Postupem času si Pán prstenů dobyl místo mezi nejoblíbenějšími knihami a filmy a vlastně definoval moje dospívání.
Arktos
  4. 5. 2015, 19:54
Pán prstenů je pro mě jako Bible a Návrat krále je skvělé zakončení celého Středozemského příběhu a zároveň nejlepší kniha trilogie Pána prstenů. Skvělé jsou také dodatky v knize které objasňují spostu momentů v příběhu, někdy až s podivuhodnými detaily (tady mám na mysli hlavně jazyky, písma a jejich výslovnost).
Zkrátka nejlepší příběh všech dob!
NiennaTasartir
  26. 2. 2015, 1:55
Skvělé zakončení celé série. A jako nadšený fanda jsem vřele uvítala i obsáhlé Dodatky. Prostě Tolkien byl jeden z nejlepších spisovatelů!
Canette
  8. 12. 2013, 7:23
Celá trilogie je báječná. Třetí díl se mi snad líbil nejvíc. Výborný konec trilogie. Nemám, co bych vytkla.
teddy
  4. 12. 2013, 17:45
Za mě nejméně oblíbený díl. A to proto, že vše se točí kolem jedné bitvy a je jasné, jak to dopadne. Jediné překvapení byla akce Sarumana v kraji na konci knihy.
Lomeril
  3. 3. 2011, 15:22
Pravděpodobně nejlepší díl celé ságy, který se vyrovnává i svým starověkým předobrazům. Co bylo nejlepší? Příběh Éowyn a Faramira, nejlidštějších lidí v příběhu? Vymetení Kraje - rána, když to hobit nejméně čeká? Závěrečné "vyloupnutí" Froda, Sama a Gluma? Nebo prostě jen ta hořkosladká atmosféra?
Tumbik
  21. 12. 2015, 15:25
Obsahuje spoiler spoiler Závěr nelepší knižní série & trilogie všech dob. Ten konec mě tak zasáhl, že jsem pak tomu ještě aspoň hodinu nemohl uvěřit (Frodo odjel na lodi ze Středozemě). Absolutně geniální kniha. :) 100%
antiKamenjak
  19. 12. 2012, 15:09
Velice se mi líbí v této knize v podstatě oddělený příběh Froda a Sama. Celou trilogii doporučuji všem kdo ji snad ještě nečetli.
Blondie
  10. 2. 2012, 17:11
Hluboce před panem Tolkienem smekám! A abych byla více expresivní: Ten chlap musel být fakt totální magor a naprostý machr, že si tohle všechno sám vymyslel a navíc to všechno dává smysl.
ACDC
  11. 9. 2016, 10:29
Výborné zakončení strhujícího příběhu, jediná nevýhoda knihy je, že děj je rozdělen na dvě části, ale následně v posledních kapitolách se zase spojí dohromady. Nutnost pro fanoušky fantasy.
Agnesse
  25. 12. 2014, 10:54
Všechny díly jsem přečetla několikrát a už se těším až je za pár let přečtu znova.Je to jeden z nejsilnějších příběhů přátelství, který znám. A styl ve kterém máte pocit,že se to všechno stalo je pro mě poutavý. Všem, kteří mají rádi fantasy příběhy moc doporučuji
s.man.
  1. 11. 2014, 19:55
báječná kniha. Jakmile se źačne číst, nejde skončit. Člověku příjde že Středozem je skutečná, zkrátka Tolkien ví jak psát.
Bogen
  5. 5. 2014, 17:52
Proč psát další komentář k tak skvělé trilogii? Mimochodem,první díl je nejlepší...je totiž nejpohádkovější...pak se vše stane až příliš vážným. Právě to čtu v originále(už podruhé) a samozřejmě je to mnohem lepší...ve "zvukomalebné" angličtině! Pomáhá mi samozřejmě,že jsem to četl česky víc než desetkrát!!!asi jsem magor či znalec

Nedělám si iluze,že většina čtenářů co dočtou až do konce pochopí o čem příběh PÁNA PRSTENŮ opravdu je!!!? Film toho dost pokazil!!!To byl propadák-"zhollywoodováno",fuj...O tom,o čem ta kniha skutečně je by měli být ty ("chytřejší") komentáře...diskutovat o smyslu tohoto novodobého "(ne)hrdinského mýtu". A co si z toho osobně "vezmeme". Jinak je to jen další zbytečně "popsaný papír"..ikdyž krásně.
Andulka_Roj
  27. 11. 2012, 8:04
Je to klasický příběh střetu dobra se zlem, kde dobro opět vítězí. Je ukázkou přátelství, oddanosti, odvahy, pokušení, zoufalství a naděje a nakonec vítězství nad zlem. Musím říct, že autor měl na tehdejší dobu docela mistrnou fantazii a myslím, že tato trilogie vč. Hobita nikdy nezestárne. :D
Erestor
  1. 11. 2011, 23:43
:-)Sauronova Tma uvrhnutá na země západu ,nasgulové kroužicí nad vyděšenýma hlidkama v Gondoru jenž očekávájí nepřatelské Hordy z Mordoru ,vtom blíská přátelství na život a na smrt mezi Frodem a Samem ,světlo na Rohanských koních ktery sou uvedeny v poslední zoufalou cestu na smrt , Gimli a Legolas jakoby tam ani neměli se svym vtipkovaním a lehkomyslností být ale jsou tam jako desitky ruznych drobností a krás přirody , :D je to prostě perla
Samantha
  29. 5. 2010, 22:49
Narozdíl od spousty knižních příběhů tady čtenáře čeká celkem překvapení v podobě konce - ani happyend, ani tragédie, zkrátka normální život, do kterého se hrdinové různou měrou dokáží/nedokáží vrátit. Četla jsem tu knihu několikrát, v češtině i v originále a pokaždé mě to neobvyklé zakončení (neobvyklé ve srovnání se spoustou knih podobného žánru) dojme a zbyde po něm zvláštní příjemný smutek...Nelze dát jinak než 5 hvězdiček.
JennyHcz
  12. 5. 2010, 21:19
Velmi povedený konec trilogie Pána prstenů. Konečně víte jak to dopadne (jak asi? :-). Je pravda, že jde již o velmi zdlouhavý děj, ale napětí rozhodně nemizí.