Mikronauti

Klub Julese Vernea - 1993
ISBN: 80-901280-5-X

Klub Julese Vernea (1993) 80-901280-5-X 238

Anotace ke knize Mikronauti:
Svět budoucnosti je sužován hladem. Skupina průzkumníků –mikronautů– má ověřit odvážné řešení: pětatřicetinásobné zmenšení lidí, kterým by mohly k obživě stačit poslední zbytky přírody. Mikronauti se musí nejen naučit žít v nových podmínkách, ale i čelit nepřátelům celého projektu miniaturizace, kteří jej považují za plýtvání beztak již omezenými zdroji. (Založil/a: vory)

Gordon Williams Gordon Williams
*1934

Methat
  16. 1. 2013, 11:59
Už z obalu knihy je zrejmé o čo sa bude jednať. Zmenšení ľudia v divočine, kde sú muchy veľké ako vtáci a malé kríky veľké ako mrakodrapy. Zo začiatku bola pre mňa kniha nezaujímavá, pretože autor začal dosť zoširoka s neznámimi postavami a čitateľ si o postavách obraz vytvoril až v priebehu, kedy sa dostala do popredia nejaká akcia, ktorá by ukázala ich pravú tvár. Postavy sa mi od polovice knihy, kedy sa dostali do Arkádie veľmi páčili. Najobľúbenejšie boli "Řezník" Chomič, ktorý bol nekompromisný voči ostatným a prof. Bruce, ktorý mi dal veľa informácii o živočíchoch, ktoré by som určite našiel aj vo svojej záhrade. Až keď sa postavy dostanú do záhrady, kniha ožije a objaví všetky svoje pozitíva, autor sa viac rozpíše o krajine, Bruce hádže jednu zaujímavú informáciu za druhou (vďaka ktorým sa kniha aj oplatí čítať), Chomič nekompromisne strieľa jednu muchu za druhou. Záverečné finále mi prišlo výborné a tak som sa s chuťou po prečítaní knihy pustil do pokračovania.
Kniha mi podľa obálky pripadala, že to bude nejaká paródia alebo rozprávka, no autor začal vážnu tému ohľadom hladu vo svete, takže kniha pôsobí mierne postapokalipticky (samozrejme sa v nej nachádza aj veľa humorných hlášok a situácií). Aj vďaka tejto knihe si vážim prírodu viac a viac.

"Chomič žije v neradostném světě. Každá legrace je pro něj vulgárnost, za šťastný smích považuje štěkot kulometu." - prof. Bruce.
"Stanleyi, ty máš kuráž bezzubého slimáka." - Lena.