Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Rapa Nui

78%
4 9
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Rapa Nui
Autor:
Originální název: Rapa Nui

Nejnovější vydání:
Jihočeské nakladatelství - 1988
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 16x v přečtených
v knihovně 7x v knihovně
k přečtení 3x k přečtení
právě čte 2x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Jihočeské nakladatelství (1988)

Ing. Pavel Pavel je jedním z nemnoha Čechů, jejichž jméno obletělo svět a stále vyvolává zasloužený zájem. Jeho koníček, experimentální archeologie, jej přivedl až na vzdálený Velikonoční ostrov s proslulými obřími sochami moai. Ing. Pavel se zaměřil na dosud nevyřešený problém jejich dávného transportu pomocí primitivních metod. Svou hypotézu o přepravě těžkých kamenných plastik na značné vzdálenosti potvrdil praktickými pokusy v roce 1986, kdy jako člen expedice legendárního norského cestovatele a etnografa Thora Heyerdahla „naučil chodit“ skutečné sochy moai přímo na ostrově samotném. O své daleké cestě napsal knihu-deník, která vyšla poprvé v roce 1988. Od té doby dále domyslel své hypotézy, zpřesnil je a navíc řešil další záhady, např. jak vznikla slavná pravěká svatyně Stonehenge ve Velké Británii. Podnikl cesty do Jižní Ameriky, navštívil Kanárské ostrovy a ještě jednou zavítal na Velikonoční ostrov. O tom všem vypráví v doplněném a rozšířeném vydání své úspěšné knihy, bohatě vybavené vlastními ilustracemi a barevnými i černobílými fotografiemi. (Založil/a: nerusa)

(více)  

Štítky

více  
Pavel Pavel Pavel Pavel
*11.03.1957

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

VaclavB
80% 80% 80% 80% 80%
  19. 1. 2015, 14:44
Jsem velmi rád, že Pavel Pavel tuto knihu napsal. Zanechal působivou vzpomínku na Thora Heyerdala a vlastně popsal dnes již neexistující svět. Nevím, jestli by tyto pokusy na sochách v dnešní době byly možné. Je to živé a dobře se to čte. Kniha mě velmi inspirovala k samostudiu - přesně ve stylu: "o tom chci vědět víc!"
nerusa
80% 80% 80% 80% 80%
  10. 4. 2011, 18:38
Knihy vonící dálkami mne vždycky uchvacovaly a u této tomu nebylo jinak. Jediný důvod pro tu poloviční hvězdičku (4 a 1/2) jsou hrubé pravopisné chyby. Nebylo jich moc, asi jen čtyři nebo pět, ale přesto. Je sice smutné, že pan Pavel Pavel neumí správně česky, ale ještě smutnější je, že v době, kdy si ještě každé nakladatelství mohlo dovolit korektora, byla kniha vypuštěna do světa s chybami.
Ale zpět k chvále, kniha je napsána formou deníkového záznamu a tak se postupně dozvídáme, co se událo každý jednotlivý den pobytu autora na Velikonočním ostrově. Sdílíme s ním jeho očekávání, rozčarování, údiv, obavy i pocity vítězství a zadostiučinění, když se mu podařilo rozchodit sochy moai a dokázat tak, že pro dopravu těchto kolosů stačilo jen pár lidí. Spolu s ním také obdivujeme klid a vyrovnanost Thora Heyerdahla, který Pavla Pavla přizval k účasti na své druhé expedici na Velikonoční ostrov. Dozvíme se i mnoho o historii ostrova, i když ta nejdávnější nám asi zůstane navždy skryta. Je to zkrátka kniha provoněná exotikou, sluncem a lidstvím.