Rapa Nui

Rapa Nui
Originální název: Rapa Nui

Jihočeské nakladatelství - 1988

Jihočeské nakladatelství (1988)

Ing. Pavel Pavel je jedním z nemnoha Čechů, jejichž jméno obletělo svět a stále vyvolává zasloužený zájem. Jeho koníček, experimentální archeologie, jej přivedl až na vzdálený Velikonoční ostrov s proslulými obřími sochami moai. Ing. Pavel se zaměřil na dosud nevyřešený problém jejich dávného transportu pomocí primitivních metod. Svou hypotézu o přepravě těžkých kamenných plastik na značné vzdálenosti potvrdil praktickými pokusy v roce 1986, kdy jako člen expedice legendárního norského cestovatele a etnografa Thora Heyerdahla „naučil chodit“ skutečné sochy moai přímo na ostrově samotném. O své daleké cestě napsal knihu-deník, která vyšla poprvé v roce 1988. Od té doby dále domyslel své hypotézy, zpřesnil je a navíc řešil další záhady, např. jak vznikla slavná pravěká svatyně Stonehenge ve Velké Británii. Podnikl cesty do Jižní Ameriky, navštívil Kanárské ostrovy a ještě jednou zavítal na Velikonoční ostrov. O tom všem vypráví v doplněném a rozšířeném vydání své úspěšné knihy, bohatě vybavené vlastními ilustracemi a barevnými i černobílými fotografiemi. (Založil/a: nerusa)

Pavel Pavel Pavel Pavel
*11.03.1957

VaclavB
  19. 1. 2015, 14:44
Jsem velmi rád, že Pavel Pavel tuto knihu napsal. Zanechal působivou vzpomínku na Thora Heyerdala a vlastně popsal dnes již neexistující svět. Nevím, jestli by tyto pokusy na sochách v dnešní době byly možné. Je to živé a dobře se to čte. Kniha mě velmi inspirovala k samostudiu - přesně ve stylu: "o tom chci vědět víc!"
nerusa
  10. 4. 2011, 18:38
Knihy vonící dálkami mne vždycky uchvacovaly a u této tomu nebylo jinak. Jediný důvod pro tu poloviční hvězdičku (4 a 1/2) jsou hrubé pravopisné chyby. Nebylo jich moc, asi jen čtyři nebo pět, ale přesto. Je sice smutné, že pan Pavel Pavel neumí správně česky, ale ještě smutnější je, že v době, kdy si ještě každé nakladatelství mohlo dovolit korektora, byla kniha vypuštěna do světa s chybami.
Ale zpět k chvále, kniha je napsána formou deníkového záznamu a tak se postupně dozvídáme, co se událo každý jednotlivý den pobytu autora na Velikonočním ostrově. Sdílíme s ním jeho očekávání, rozčarování, údiv, obavy i pocity vítězství a zadostiučinění, když se mu podařilo rozchodit sochy moai a dokázat tak, že pro dopravu těchto kolosů stačilo jen pár lidí. Spolu s ním také obdivujeme klid a vyrovnanost Thora Heyerdahla, který Pavla Pavla přizval k účasti na své druhé expedici na Velikonoční ostrov. Dozvíme se i mnoho o historii ostrova, i když ta nejdávnější nám asi zůstane navždy skryta. Je to zkrátka kniha provoněná exotikou, sluncem a lidstvím.