Mnichovský přízrak

Mnichovský přízrak Originální název: La fantome de Munich

Paseka - 2008
ISBN: 978-80-7185-929-1

Paseka (2008) 978-80-7185-929-1 248

Mladá americká novinářka vyhledá v létě roku 1968 v ústraní žijícího bývalého francouzského premiéra Édouarda Daladiera, aby se po třiceti letech pokusila objasnit zákulisí mnichovské dohody, a navzdory počátečnímu odmítnutí nakonec získá svolení, aby pro svou práci využila politikův soukromý archiv i vzpomínky, s nimiž se jí rozhodne svěřit. Před čtenářovýma očima se tak začíná odvíjet strhující drama osudného zářijového dne roku 1938, doprovázené výstižnými psychologickými portréty jeho hlavních aktérů a popisy jejich konfrontací i společného úsilí dospět ke vzájemně přijatelné dohodě, jež má na úkor osamoceného a k jednání nepřipuštěného Československa „zachránit všeobecný mír“. Román současného francouzského prozaika a publicisty mistrně oživuje historickou událost, jež významně ovlivnila osud Československa i Evropy a stala se symbolem hanebné politiky ustupování agresi a porušování mezinárodního práva, a vedle fascinujícího čtenářského zážitku přináší i řadu podnětů k zamyšlení nad procesem utváření lidské paměti, nezřídka se snažící překrucováním skutečnosti uchránit člověka před tíhou vlastního svědomí. Filmovou verzi knihy připravuje ve spolupráci s Václavem Havlem režisér Miloš Forman. (Založil/a: Kajomil)

Pixx-73
  14. 3. 2014, 13:52
Velmi dobře napsaná kniha. I když jsem samozřejmě věděl jak to dopadne, stejně mi to přišlo napínavé.
Jarohrad
  14. 2. 2016, 17:24
Ve filmu Slečna drsňák adeptky na titul miss Amerika hovoří o sobě, svých dovednostech a přáních (však to znáte). Svoji agitku vždy zakončují slovy, že si přejí hlavně SVĚTOVÝ MÍR. V Mnichově to bylo dost podobné. Hlavně rychle, ať jsme brzy doma. Naivita Daladiera a Chamberleina při jednání s Hitlerem a Mussolinim byla dost zarážející. A jejich poslední výstup se zástupci Československa byl děsivý. Ukazuje se, že v současné době, kdy jde do tuhého při "stěhování národů" se mohou některé mocnosti chovat úplně stejně. Aby nás to příliš nehrozilo tak vypovíme, vystoupíme a odvoláme co jsme slíbili.
Mágr
  25. 8. 2012, 8:52
Jste čtenářem ze státu o jehož okleštění se jedná. Přezýravě, hlavně to uzavřít rychle. Beneš je pro všechny, bez výjimky, ten štvavý pes, který nepřeje míru. Velice atraktivní je na tomto tématu fakt, že se dostanete do hlav všech zůčastněných. Poznáte, jak se odhadují, taktizují. Jsou překvapení vzhledem jeden druhého. Daladiér jedná tak, jak jedná, protože není z diktátorského režimu. Má pod sebou velice vrtkavou židli. Chamberlain si myslí, že jeho země je jen zprostředkovatel, nikoliv zainteresovaný. Duce s Hitlerem chtějí podpisy a chvílemi se velice nudí. Zábavou jsou pro ně jen spory mezi spojenci. Vědí, že mají v rukou mocnou kartu- mír. Anebo, přinejmenším, oddálení války. A Češi? Ti jsou uzamčení v místnosti pro úklidovou četu. Jak symbolické. Ukliďme jednu zemi a dáme vše do pořádku.
Tomas Hlavsa
  13. 12. 2015, 22:59
Kdo má rád politiku, politické zákulisí, umění diplomacie, moderní dějiny, ale i aplikovanou psychologii, ocení románové zpracování tragických událostí mnichovské zrady z roku 1938, které přináší zkušený francouzský autor Georges-Marc Benamou pod názvem Mnichovský přízrak. Jde o dílo natolik zdařilé, že momentálně slouží i jako předloha pro filmové zpracování, na kterém se jako scénárista podílí také český exprezident a dramatik Václav Havel. Faktografická preciznost vychází z dochovaných dokumentů, korespondence a vzpomínek.
Před čtenářovým zrakem a fantazií se odvíjí strhující příběh dne, který měl tak tragické důsledky pro Československo a nakonec i pro všechny zúčastněné mocnosti a osoby. Kniha je fiktivně postavena na vzpomínkách francouzského premiéra Édouarda Daladiera, které novinářka vedoucí rozhovor s hlavní postavou příběhu přetavuje do souvislého strhujícího textu. Přibližuje atmosféru jednání, motivaci jednotlivých aktérů, mistrovsky psychologicky portrétuje všechny důležité postavy přítomné onomu tragickému mnichovskému večeru, zachycuje proměnu nálad, napětí, stres, zodpovědnost a snahy ospravedlnit své jednání, o kterém se bláhově doufalo, že zachrání světový mír. Víte jak to dopadne, protože znáte dějiny, ale stejně kroutíte hlavou, jak je možné, že Chamberlein a Daladier předhodili tehdy Československo Hitlerovi k večeři. Hledáte náznaky, argumenty, vyřčené motivy, které by odůvodnily jejich jednání a opět poznáváte, že hlubiny duše jsou nevyzpytatelné. Při četbě mrazí v zádech často, ale asi nejvíc v pasážích, kdy jdou druhořadí poslové oznámit výsledek mnichovské dohody dvěma českým diplomatům, zamknutým pro jistotu po celou dobu v předpokoji.
Jestli se tuto knihu podaří opravdu dostat v dobré kvalitě na plátna kin, bude to prvotřídní diplomatický thriller. Tak dobře je to napsáno. Je potřeba si jedno z největších diplomatických selhání a rezignací na slušnost a demokratické hodnoty znovu a znovu připomínat.
QUASTER
  4. 4. 2013, 14:49
Velmi čtivě zpracovaná látka,která je součástí našich dějin.Myslel jsem si,že o "Mnichovu" již všechno vím,přesto jsem byl několikrát překvapen.Jsem dost pomalý čtenář,ale toto jsem přečetl za dva večery.Doporučuji i čtenářům bez zájmu o dějiny.