Originální název: The Help

ISBN: 978-80-242-4866-0

Euromedia Group (2015) 978-80-242-4866-0 408
Knižní klub (2011) 978-80-242-3288-1 405
Euromedia Group (2011) 978-80-242-2937-9 408 - Knižní klub

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh zasazený do 50. let 20. století na americký Jih je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška slečna Skeeterová s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích. (Založil/a: dun)

Introvert
  9. 7. 2014, 16:18
Nakladatelé, kteří dílo Kathryn Stockett odmítli vydat, (a že jich bylo požehnaně), dnes určitě nemají lehké spaní. Zaplaťpánbu, že se nakonec jeden našel, neboť díky němu dnes můžeme číst knihu smutnou i veselou, citlivou a opravdu krásnou. Nádherný příběh par excellence od začátku do konce. Jsem nadšená, nemám absolutně co vytknout...
janeicka
  13. 9. 2014, 19:38
Jsem nesmírně ráda, že mi zdejší systém doporučených knih tak dlouho vnucoval Černobílý svět, až jsem si pro něj musela dojít do knihovny - a rozhodně jsem nelitovala :-) Krásný příběh, psaný s opravdovou úctou a láskou, což naplno pochopíte po přečtení závěrečných autorčiných slov. Chápu, že mnozí nakladatelé zprvu nechtěli knihu vydat, autorčin styl byl na začátku trochu těžkopádný, ale pak jsem si ho oblíbila, především díky postupně dávkovaným tajemstvím několika osob, většinu knihy jsem se pořád ptala - tak co se sakra stalo té Constantine, už to chci vědět :-D Na konci jsem mnoho pasáží probrečela, opravdu krásná a emotivní kniha...
Ariko
  2. 2. 2015, 13:00
Knihu jsem si vybrala podle doporučení zde na čbdb a můžu říct, že jsem za to moc ráda. Četla se hezky, nebyla zde hluchá místa a celý děj byl plynulý. Zároveň člověk pořád toužil číst dál a dozvědět se, co že se to stalo.
Můžu jen doporučit.
Peetuliska
  17. 8. 2015, 12:47
Pěkně vykreslený příběh černých hospodyní u bílých paniček. I přesto, že otroctví je už zrušeno, rasismus, nenávist a ponižování k černochům stále trvá. I přesto zde ale najdeme osobu, která chce, aby ostatní poznali, jaké jsou problémy černých hospodyní a co vše musejí zažívat a přes potlačení svého osobního štěstí se snaží hospodyním přiblížit.

Neskutečná kniha, se silným tématem, která obzvlášť v dnešní době plné nenávisti a nevole vůči uprchlíkům získává opět slovo.
Tiwala
  18. 2. 2013, 9:12
Stejnojmennou filmovou adaptaci této knihy jsem viděla přibližně před rokem a byla jsem z ní nadšená. Když jsem zjistila, že k tomuto filmu existuje knižní předloha, musela jsem si ji okamžitě přečíst. Při čtení jsem zjistila, že jsou od sebe obě verze velmi odlišné, ale každá má své vlastní kouzlo. Oddechová a velmi příjemná kniha, kterou všem doporučuji :)
Keatin
  1. 10. 2012, 8:52
Pane jo!!! Film jsem viděla a smála jsem se, brečela jsem ...nádherný film. Proto jsem se bála knihy, jestli ...Jednoduše řečeno, kniha je úžasná, skvělá, smutná, veselá, plná paradoxů. Rasová segregace je mi o něco blíže, není to jen pojem. Jsem z knihy nadšená, proto možná píšu páté přes deváté, ale opravdu se mi moc líbila a asi nedokážu správně popsat své pocity. Jednoznačně 5* a zařazení do sekce "oblíbená". :)
Fabienne
  27. 1. 2012, 16:40
Nebyla jsem hezké miminko. Když jsem se narodila, můj staší bratr Carlton se na mě podíval a na celý nemocniční pokoj prohlásil: "To není miminko, to je komár!" A odtud pochází i má přezdívka Skeeter, komár. Byla jsem dlouhá, nohatá a neuvěřitelně hubená. Svými třiašedesáti centimetry jsem zlomila rekord porodnice Baptist Hospital. Přezdívka se stala ještě ještě výstižnější, když mi později narostl špičatý zobákovitý nos. Matka se od té doby marně snaží všechny přesvědčit, aby mě oslovovali mým pravým jménem, Eugenia.
Aibileen, mám pro vás překvapení. Rozhodli jsme se panem Leefoltem, že budete mít vlastní toaletu." Paní Leefoltová plácne rukama a vystrčí na mě bradu. "Je tamhle v garáži."
"Ano, paní." To si jako mnyslí, že jsem tu celou dobu nebyla?
"Takže odteď nepoužívejte koupelnu pro hosty, ale tu dole. Není to výborné?"
"Ano, paní." Dál žehlím. Pořád stojí a kouká na mě.
"Takže budete používat tu v garáži, jasné?"
Nedívám se na ni. Nesnažím se dělat potíže, ale už mi přece řekla všechno, co chtěla.
"Nechcete si vzít papír a jít to tam vyzkoušet?"
"Já teď zrovna nepotřebuju." Potom řeknu to, co ode mě chce slyšet:
"Odteď budu používat koupelnu pro barevný. A pak půjdu a vydezinfikuju i tu pro bílý."
"No, žádný spěch. Udělejte to, až budete mít čas."
Ale jak tam stojí a hraje si s prstýnkem, je vidět, že chce, abych to udělala hned. Pomalu odložím žehličku a cítím, jak mi to hořký semínko narůstá v hrudníku. Nevím co jí říct. Jen vím, že to neřeknu. A vím, že ona taky neřekne to, co mi chce říct, a děje se tu cosi zvláštního - protože nikdo nic neříká a stejně mezi náma probíhá rozhovor.

Vůbec jsem nevěděla, co mám od této knihy čekat. Dostala jsem se k ní paradoxně přes stejnojmenný film, který je hodnocený jako jeden z nejlepších filmů roku 2011.
Ale dobrá je, skutečně dobrá. A cením si toho, že autorka přiznává:
"Rozhodně si nemyslím, že bych mohla vědět, jaké to ve skutečnosti bylo, být černá v Mississippi, zvláště pak v 60. letech. Nemyslím si, že by to nějaká běloška vyplácející černošce mzdu někdy mohla pochopit."
lensha95
  2. 3. 2013, 21:33
Když jsem knihu brala do rukou, vlastně jsem ani nevěděla, o čem má být. Vím, že jsem se na ni kdysi dívala, že bych si ji koupila, ale pak z toho sešlo. Po spoustě kladných ohlasech na cbdb jsem mrkla do knihovny a světe div se, oni ji tam měli. Před tím, než jsem začala číst, jsem se nechtěla dívat o čem kniha bude, jediné, co jsem věděla, že bude o světě černých a bílých.
Po dočtení můžu říct jen: "Páni!!!" I když je jasné, že kniha zcela jistě nezobrazuje skutečnou situaci na americkém jihu v 60. letech, kniha je podle mého názoru trochu pozitivnější než skutečnost. I přesto je čtení této knihy silný zážitek.

Jsme jen dva lidé. Zas tolik nás neodděluje. Rozhodně ne tolik, jak jsem čekala.

Rames
  2. 1. 2014, 14:18
Ráda toto dílko zařadím do své knihovny. I když americký styl, "dojmi , rozbreč, prodej",
mi moc nevyhovuje, tady neruší, spíše naopak. Jednoduchost se kterou autorka popisuje výpovědi hospodyní nás přenáší do jejich kuchyní kde cítíme vůni vanilky a karamelu.
Děj není protkán zdlouhavými popisky ranní rosy na vadnoucích broméliích,
kde by vyloženě rušil ale drží se tématu a nezachází do nicneříkajících podrobností.
VerenaLord
  1. 12. 2013, 1:08
Skvělá kniha, která nás neomylně vláká do temných časů amerického jihu. Mrazilo mě při čtení, jak to chodilo a to zřejmě nebylo nic proti skutečnosti. Autorka do knihy zakomponovala i pohled na události od různých žen, což příběhu dodá zdravý nadhled.
S.monika
  6. 2. 2014, 23:54
Krásná kniha, klobouk dolů před autorkou, že vytrvala a knihu se jí podařilo vydat (viz zajímavostí). Myslím, že je těžké si představit, že se mohlo takhle zacházet s jinými lidmi .. ale dílo je psané citlivě, reálně, skvostně .. a díkybohu za film, jinak by to skoro nikdo nepřečetl
teite
  25. 4. 2015, 10:20
Kniha je poutavě napsaná a povedl se i překlad, který zde nijak neruší. Nemůžu říct, že by se pro mě jednalo o literární zážitek roku, al v jednom knížka rozhodně nezapadne - určitě na ni nezapomenu. Nejsilnější zážitek totiž pro mě spočívá v uvědomění, že děj se odehrává ve svobodné, demokratické zemi před pouhými padesáti lety. Četla jsem spoustu knih odehrávajících se v šedesátých letech, viděla mnoho dokumentů, ale zde se autorce podařilo vystihnout lidský rozměr rasové segregace, čímž se mi to vše opravdu vrylo do duše. Mnohokrát jsem si musela připomínat, že ty ženy nežijí v osmnáctém století...
Nantong
  9. 3. 2013, 16:52
Přečteno ve třech dnech....k přečtení této knihy mě motivoval film...kniha byla úžasná, četla se sama. Vřele doporučuji.
MargarethMatthews
  2. 7. 2012, 10:42
Aktuální kniha s aktuálními tématy, které můžeme vidět všude kolem sebe. Kniha mne velice oslovila a vím, že se k této knize budu opakovaně vracet. Myslím, že tohle by měla být povinná četba pro každého "moderního" člověka.
Pim
  29. 10. 2013, 18:02
Výborná knížka. Čte se dobře od začátku až do konce. Ta doba není zas tak dávno, takže mne dost překvapila síla segregace. Spíš mi to přišlo jako o pár desítek let dřív. Cítila jsem i nebezpečí, které všem hrozilo. Bylo i napínavé (a držela jsem palce), jak to pro jednotlivé postavy dopadne.
ribička
  19. 1. 2012, 19:56
Bála jseem se, že to bude opravdu velmi nenáročné, laciné a snadno to sklouzne k příslovečnému americkému kýči. Nebylo to tak. Takže jsem byla nejen překvapená, ale dobře jsem si početla. Kniha měla spád, četla se rychle a dobře. A krásně jsem se u ní zahřála (to těmi jižanskými léty :-) )
moonchild
  10. 11. 2013, 16:46
Hluboký a dojemný příběh zasazený do 60.let 20.století na americký jih je vyprávěn očima tří vyjímečných žen.
wendieta
  13. 3. 2013, 12:43
Jediné co mě jako komentář k této knize napadá je "wooow". Úžasná emotivní kniha. Myslím, že by měla být zařazena do povinné četby. Doporučuji!!!
silvaren
  24. 8. 2012, 9:06
Skvělá knížka! Cením si toho, že si autorka na nic nehrála a psala upřímně. Spousta aspektů segregace mě překvapila, nikdy jsem o tom nepřemýšlela v takových dimenzích. Knížka mi moc dala, vřele doporučuju.
Elki
  1. 1. 2016, 18:50
První jsem viděla film, takže jsem s knihou sázela víceméně na jistotu a nebyla jsem ani trochu zklamaná. Spíš naopak - kniha samozřejmě obsahovala spoustu dalších příběhů a byla napsaná tak pěkně, že jsem jí měla přečtenou za den a půl. Rozhodně ji všem doporučuji
23.44
  30. 12. 2011, 23:51
Výborné. Zpočátku jsem se bála, že mě téma US jižanského rasismu nebude bavit, ale má to spád, žádné slabé místo.
Jana Edita
  15. 10. 2016, 17:02
Nemůžu si pomoct, ale zdá se mi, že stylisticky není tahle kniha skutečně žádný zázrak. Ale rozumím tomu, že ve své době vyvolala rozruch i oprávněnou pozornost.
Makulenka
  22. 6. 2016, 9:16
V době, kdy u nás začínalo "přituhovat", upálil se Palach a vzhlíželi jsme k USA jako vzoru svobody, mohli už sice černoši díky Rose Parksové sedět v autobuse s bílými, pořád byli ale považováni za bacilonosiče a špínu.
Poněkud pokrytecký rasismus - černá hospodyně může hlídat bílé děti, prakticky je vychovávat (s vidinou a smířením, že až vyrostou, budou z nich opět bílí, kteří se jich štítí), vařit, uklízet... ale nesmí jíst ze stejného nádobí jako bílí a musí používat oddělenou toaletu. Z toho se chce jednomu křičet!
dalimoni
  25. 1. 2013, 0:25
Přidávám se k pozitivním komentářům, tato kniha je výborně napsaná, téma ožehavé a myslím, že i po 50 letech od té krušné doby rasové segregace má kniha stále co říct. Autorka to napsala jako svou prvotinu a částečně čerpala ze svých zkušeností z dětství a hlavně z Jaksonu ve státu Mississipi. V 60. letech by toto dílo prakticky nemohlo být vydáno. V současnosti je v čele USA prezident Obama , takže je vidět mírný posun v této ožehavé společenské otázce :-)
Plue
  29. 12. 2015, 23:39
Kniha se mi opravdu líbila, četla se sama. Příběh byl vyprávěn nenuceně a připadal mi téměř skutečný. Dokonce jsem byla přistižena, jak se při čtení usmívám :-).
Terůů
  11. 6. 2014, 15:26
Opravdu krásá knížka, ale je v ní tak složitá problematika, až mi chvílemi bylo i smutno. Podle mě je moc hezké, co tvrdí Aibileen, a sice, že hranice neexistují, jsou jen v našich hlavách a někteří lidé se snaží ostatní přesvědčovat, že jsou i ve skutečnosti.
Neli.studentka
  11. 4. 2013, 8:49
Přečetla jsem jedním dechem! Neuvěřitelně působivé a zároveň šokující. To ponížení, ta nenávist... neskutečné, že se něco takového dělo. Elegance hospodyně však prostupuje celým textem a činí ho magneticky přitažlivým. Doporučuji!!
b.w.
  4. 4. 2014, 8:47
Tato kniha je jedním slovem - úžasná! Nádherný příběh, který na mě hluboce zapůsobil a na konci knihy jsem přes slzy ani neviděla na písmenka. :-)
Řadím mezi své nejoblíbenější.
Francesco
  27. 1. 2014, 10:34
Opravdu silný příběh. Hltal jsem stránku po stránce a byl jsem napnutý až do konce jak příběh dopadne. Před autorkou klobouk dolů. Knihu řadím hodně vysoko.
GAM3R22
  29. 11. 2013, 13:24
Vynikající kniha, ve které si uvědomíme krutou realitu amerického jihu, tedy krutou realitu barevných lidí amerického jihu v 60. letech. Velmi dobře napsané, čtivé bez zbytečných nudných pasáží. Osobně jsem se nemohl dočkat až ji znovu otevřu a zjistím, jak je to dál. Zaujala mne část sbližování se a následné svěřování. Nemám co bych dodal. Kniha o odvaze, tajemství a pokrytectví.
kutikk
  28. 6. 2013, 7:41
Opravdu nádhená kniha, kupovala jsem jí jako dárek k narozeninám, ale nakonec zůstala v mé knihovně :)
anetko
  12. 4. 2013, 16:56
Skvělá knížka. Vlastně ani nemám slov. Příběh je kolikrát tak silný, že jsem i uronila slzy a někdy mě naopak vtipné úseky přivedly k smíchu a já pak četla některé pasáže alespoň třikrát (viz. Minniyn příběh s Hilly). Knížku vřele doporučuji. Nenáročné čtení přivede člověka uplné na jiné myšlenky.
Michelle8
  15. 2. 2012, 17:13
Krásná knížka, která mě donutila přemýšlet o různých věcech. "Jsme jen dva lidé. Zas tolik nás nerozděluje. Rozhodně ne tolik, jak jsem čekala."
Lenitschka
  18. 4. 2011, 9:23
Knížku vřele doporučuji. Vyprávění z úhlu několika postav o životě černošských služek/chův v Mississippi. Stále znova mě dostávají hloupost a předsudky které měla společnost vůči lidem jiné barvy pleti. Příběh je velmi poutavý a velmi čtivý. Za jeden víkend mám dočteno. Neznámé autory čtu vždy s obavou, ale K. Stockettová opravdu umí vyprávět.
Barca9358
  5. 8. 2016, 0:07
Koukám, že knihu všichni chválí, ale já mám rozporuplné pocity... Téma je rozhodně zajímavé, některé pasáže opravdu dobré, ale jinak na mě kniha působila dost roztahaně. Myslím, že autorka mohla více riskovat, na tohle téma by se dalo napsat něco mnohem intenzivnějšího, údernějšího, ale tady se autorka často opakuje a knihu prokládá běžnou a nudnou zápletkou, která se v knihách pro ženy objevuje jako přes kopírák (nesmělá dívka, tajné sny, románek s někým bohatým...už trochu nuda). Na to, jak autorka neustále čtenáře upozorňuje, jak je nebezpečné, co se v knize děje, by člověk očekával, že příběh aspoň nějak vygraduje, ale tady to tak nějak vyšumí a najednou je konec. Asi jsem od tak slibného tématu a bestselleru čekala moc.
Manonka
  5. 6. 2014, 11:47
Krásný film a krásná knih, opravdu poutavý příběh. Při čtení mi vůbec nevidělo, že už jsem viděla film, je perfektně napsaná. Doufám, že autorka ještě něco napíše...
V.A.
  3. 2. 2013, 14:42
Teda... Neuvěřitelná kniha! Vřele jí všem doporučuju, i když nevím, jak se třeba pánům bude číst takhle ryze ženský příběh :) Už hodně dlouho se mi žádná kniha nečetla tak lehce, tak dobře. Knížka má skvělé, zajímavé a děsivé téma popisující nedávné (vždyť děj se odehrává před 50ti lety!!!) události v USA. Netušila jsem, že to bylo tak hrozný...
Yggdrasil
  4. 3. 2013, 14:01
No ty vole. Pardon za výraz, ovšem člověk, po přečtení knihy má v sobě tolik pocitů, že si nějak potřebuje ulevit. Příběh černošských žen, které se vzdají kolikrát i toho nejbohatšího co mají - důstojnosti, jen aby mohly uživit rodinu. Když si přečtete větu ....vychováváte je a ony Vás miluji, a pak je sledujete jak vyrůstají až Vás v dospělosti nenávidí - protože jsme černí............Brečela jsem jako želva
cxdr
  11. 8. 2014, 9:15
Přestože téma není mým šálkem čaje, na doporučení jsem si knihu vypůjčina a nakonec z ní byla unešená. Celý příběh, včetně postav, byl velmi pěkně a čtivě napsán. Vtáhl mě do děje, jak už dloho žádná knížka ne. Mrzelo mě, když jsem dočela :-).
Sandalkar
  24. 4. 2014, 11:20
Jedna z knížek, která by se mohla dostat do výběru knih k maturitě. Obsahuje zajímavé, citlivě zpracované téma a zaujme jak starší tak mladší ročníky!.
lenulinka.126
  5. 5. 2013, 20:30
Wow, wow, wow. jednoznačně pět hvězdiček. Kniha mě naprosto okouzlila, pohltila mě do děje do USA za minny, aibileen a paní Skeeter. Konec knížky (posledních 150 stránek) jsem četla v kuse, prostěě nešlo se odtrhnout!
Nejlepší je scéna, kdy paní skeeter udělá "chybu" v novinách a u paní hilly jsou na trávníku záchody, to jsem se smála! Vřele doporučuji a mrzí mě, že není vydaná kniha Hospodyně. ;) :)
Mira
  24. 10. 2012, 9:18
Knížku jsem přečetla na doporučení a rozhodně nelituji!Čtivé,zábavné,dojemné..prostě se nešlo utrhnout.Film jsem ještě neviděla,ale chystám se na něj,doufám,že nezklame.
hrosik
  11. 4. 2012, 20:04
Krásně čtivá knížka, má spád, rozhodně jsem se nenudila, dala námět na přemýšlení, i pobavila.Hodně se mi líbila, třeba to, že je tam úhel pohledu více postav.
Josephine
  4. 6. 2016, 7:55
Neuvěřitelně silná kniha. Nemohla jsem se od ní v závěru odtrhnout a jen jsem doufala, že konec bude k hlavním hrdinkám milosrdný. Doporučuji k přečtení
fifakovaterka
  28. 9. 2015, 22:48
Kniha plná emocí. Smích, slzy a lítost u mě když jsem četla tuhle knihu nechyběli. Když jsem knihu dočítala, přála jsem si, aby toho bylo víc. Skvělá kniha o životě černých hospodyň, které pracují pro hodné i zlé paničky. U některých částí jsem se pobavila, u některých jsem se rozplakala. Skvělá kniha!
jeane987
  7. 4. 2013, 13:49
Knížku jsem si přečetla na základě filmu, který se mi opravdu líbil. I když většinou platí, že kniha bývá lepší než film, v tomto případě se nemůžu rozhodnout :). Obojí je prostě skvělé!
vojtech.kucera
  17. 1. 2013, 10:05
Nádherná kniha. Vážné téma, ale lehce, čtivě napsané. Je ale smutné, že se o něčem takovém vůbec musí psát - že se něco takového stávalo a stává. Bílá nebo černá by se měla rozlišovat pouze na šachovnici.
Hanika
  18. 9. 2016, 12:01
Kniha mě zaujala na první pohled. Bohužel jsem se nedržela hesla "první kniha a potom film" a viděla první filmovou předlohu což mě hrozně moc mrzí. Film byl krásný o tom žádná ale tak zásadně se lišil od knihy. Já vím že nemůžete dát celou knihu do filmu ale přece aspoň nějak se konceptu musíme držet ne ? Knihu jsem si hrozně moc oblíbila :) opravdu jsem nadšená :) DOPORUČUJI :)
Phewell
  9. 8. 2016, 15:17
Téma segregace černochů se mnou vždy velmi rezonovalo a tato kniha je mu rozhodně obrovským přínosem. Film jsem ,,bohužel,, viděla dříve než jsem četla knihu a tím, že se vzájemně trošku liší, jsem knihou byla trochu zklamaná. Film mě zaujal mnohem více. Rozhodně cením 4 hvězdami.
ivca.b
  26. 7. 2016, 15:45
Na rozdíl od jiných, žánrově podobných titulů jsem se bavila od začátku do konce, okamžitě jsem se sžila s osudy jednotlivých žen. Žasnu nad tím, jak autorka městečko Jackson kritizuje a zároveň jistým způsobem brání. Kniha ve mně rozhodně zanechala hluboký dojem.