Originální název: Five Little Pigs

ISBN: 978-80-242-3177-8

Knižní klub (2011) 978-80-242-3177-8 217
Mladá fronta (1969)
Mladá fronta (1959)

Hercula Poirota přijde požádat o pomoc velice pohledná mladá dáma z Kanady, Carla Lemarchantová. Prozradí mu své pravé jméno – Caroline Craleová, je to dcera známého malíře, kterého údajně před 16 lety zavraždila jeho žena. Ta byla odsouzena na doživotí a po roce ve vězení zemřela. Carla se o rodinné tragédii dozvěděla až ve svých 21 letech, kdy obdržela dopis, ve kterém před svou smrtí její matka prohlašuje, že je nevinná. Carla dopisu věří a žádá Poirota, aby případ znovu prošetřil. Poirot, zlákaný možností přijít na kloub zločinu, ke kterému již neexistují žádné hmatatelné stopy, pouze výpovědi a psychologie svědků, nabídku přijímá…

Agatha Christie Agatha Christie
*15.09.1890 - †12.01.1976

vladislaus
  21. 2. 2016, 20:16
Především díky fantastickému Poirotovu rozpletení celé zápletky vraždy stojí tato detektivka za pozornost. Rovněž stojí za pozornost stavba příběhu, kdy stejnou vraždu vidíme očima pěti svědků. Škoda jen, že chladnokrevný vrah za mříže nedoputoval, alespoň tak jsem otevřený konec pochopil.
Aiobheann
  18. 2. 2013, 9:39
This little piggy went to market,
This little piggy stayed home,
This little piggy had roast beef,
This little piggy had none,
And this little piggy went "wee wee wee" all the way home.

Pět malých prasátek z dětské říkanky odkazuje na pět svědků dávné tragédie, kteří Poirotovi předloží poněkud odlišné verze události. Které z prasátek ví více než přiznává?
Venceslao90
  28. 7. 2013, 21:18
Detektivní příběh vyprávěný retrospektivně. Odkrývání zločinu a dávných souvislostí je velmi zajímavé, ale mám pocit, že s tím závěrečným rozuzlením byla autorka nějak moc rychle hotova...
miiichalka
  20. 4. 2012, 13:48
Perfektní nápad, spád a vůbec všechno, četla jsem mezi prvními a její místo na výsluní je pro mě rozhodně zatím nenahraditelné :)...velmi povedený příběh.
dollyk
  9. 9. 2016, 23:14
Klasika ne nepodobná Deseti malým černouškům. Závěr byl skvělý a famózní Hercule Poirot zase slavil úspěch, prý to byla jedna z prvních knih s ním. Styl je naprosto nebeletristický, spíše je to několik výpovědí, v nichž se skrývají střípky pravdy, ale je to vymyšlené opravdu dobře a já před paní Agathou opět smekám. Kdo zabil malíře? Jeho žena, která byla za tento zločin před šestnácti lety odsouzena a ve vězení zemřela, nebo někdo z pěti dalších osob, které připadají v úvahu? Jo, fakt dobrá detektivka, která člověka udrží v napětí do poslední chvíle.
Alois
  9. 11. 2013, 11:58
Ačkoli Poirot řeší vraždu starou šestnáct let, to neznamená, že by byla kniha nudnější než zbylé detektivky. Právě naopak!
Markoman
  4. 9. 2012, 20:18
Ano, tahle detektivka byla dobře vybudována a celkově úplně jiná detektivka. Ale sice že v celé knize vystupoval Poirot, moc se tam neobjevoval, hlavně tedy v jednom úseku - asi 60 stránek nebo víc. Film Pět malých prasátek se mi líbil více než knižní předloha.
Bastera
  17. 10. 2011, 16:23
Moje jedna z neoblíbenějších. Řešení případu z minulosti je opravdu zajímavé i celkově má spád a zajímavé zápletky.