Originální název: Cena facky

Kniha Zlín - 2014
ISBN: 978-80-7473-220-1

Kniha Zlín (2014) 978-80-7473-220-1 102 Třetí doplněné vydání
Kniha Zlín (2010) 978-80-87162-05-7 102 Nové, doplněné vydání
Kniha Zlín (2009) 978-80-87162-60-6 97 (váz.)

Četl jsem ty příběhy jedním dechem. Mnohokrát jsem se přitom ptal (sám sebe), co spojuje Josefa Holcmana spisovatele s Josefem Holcmanem soudcem. Je to maličkost: touha po nemožném. Po spravedlnosti. Jestliže u soudu se udělují některé tresty jako pokání s podmínkou, v příbězích, které napsal, lidé takovou možnost neměli. Neřku-li, že se něčím provinili.Jeho nejnovější knížka je nekonečný příběh lidské paměti,kterou nelze promlčet. Té, která zaznamenává - ať už ve vzpomínkách,nebo dokumentech - drsnou skutečnost padesátých let, ale i tu dnešní, která si pamatovat nechce a raději fabuluje nové lži. Nové výmluvy na starou a staré výmluvy na novou dobu. Jako divadelní dramaturg si nejvíce cením her, v nichž se v soukolí dějin ocitne obyčejný člověk, který se odmítá přizpůsobit. Proto je mi tak blízké to,co žije a píše Josef Holcman. (Založil/a: susie)