Okouzlená duše

Odeon (1974) 01-031-74 702
Symposion (1949)

Překlad: Josefa Hrdinová, Jaroslav Zaorálek
Autor obálky: Juan Gris

Druhý autorův rozsáhlý románový cyklus, jehož jednotlivé části se jmenují Annette et Sylvie (1922, Anneta a Sylvie), L'Été (1924, Léto), Mère et fils (1927 Matka a syn) a L'Annonciatrice (1933, Zvěstovatelka).

Román zrcadlí historický vývoj francouzské a evropské společnosti na počátku 20. století a v době nástupu fašismu v Itálii. Jeho hrdinkou je dcera ze zámožné měšťanské rodiny, která pohrdne pohodlnou existencí a trpce a bolestně si vybojovává proti společenským konvencím své právo na nezávislý vlastní osud a lásku. Její syn, kterého neprovdána vychovává, dospívá již k myšlence boje za sociální spravedlnost, stává se vyznavačem Říjnové revoluce a socialismu v Rusku a umírá jako oběť italského fašismu. Anneta dále pokračuje v jeho boji a na konci života, se zamýšlí a zjišťuje, že nežila nadarmo.

zdroj: www.wikipedia.org (Založil/a: jatox)

Levandule
  7. 5. 2014, 23:37
Zpočátku knihy mně připadaly autorovy popisy charakterů postav, tj. především hlavních hrdinek Aťky a Sylvie, přehnaně dlouhé až nudné, ale postupně jsem jim přišla na chuť. Časem jsem si uvědomila, jak výstižný a čistý až lahodný je jazyk Romaina Rollanda, jak bohatě dokáže vyjádřit povahy lidí do nejjemnějších detailů. Musel být nejen dobrým spisovatelem, ale i pozorovatelem a psychologem, který vidí lidi velice do hloubky. Kniha má pomalé tempo a pro mě bylo nutné ji i číst pomalu, protože jedině tak jsem si jí náležitě vychutnala. Děj na ní není totiž to nejdůležitější, ale to, jak různí lidé přemýšlejí různým způsobem, jak docházejí ke svým rozhodnutím, jak se navzájem ovlivňují, a v čem se naopak těžko mohou změnit.