Boletus arcanus

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0418-9

Argo (2011) 978-80-257-0418-9 306

Nejnovější román úspěšného českého spisovatele Miloše Urbana si pohrává s klasickou českou vášní – houbařením. Vypráví příběh mladého nakladatelského redaktora Gregora Martyho, který bojoval s podivuhodnou drogou a málem nad ní zvítězil. Získal mládí, krásu a erotické charisma, ale taky mučivou závislost na této vzácné lahůdce a je nucen se rozhodnout, jestli bude ve fatálním vztahu pokračovat, anebo se pokusí o návrat do obyčejného života.

V českých lesích začal růst tajemný hřib Boletus arcanus a tomu, kdo ho najde, vyplní jakékoli přání. Jenom je třeba si předem dobře promyslet, co vlastně chceme, a jestli nakonec není lepší nechat ty nejkrásnější hřiby tam, kde jsou... Kniha je vybavena 3D ilustracemi Pavla Růta a je k ní přiložena 3D záložka. (Založil/a: s-reader)

s-reader
  19. 4. 2011, 6:27
Můj první pocit, když jsem knihu dostal do ruky a zběžně ji prolistoval, bylo zklamání. 3D ilustrace a papírové brýle s barevnými fóliemi působí poněkud kýčovitě zvlášť, když je grafická úprava dílem výtvarníka, kterého mám spojeného s velmi pečlivým a decentním zpracováním jiných Urbanových knih.
A co teprve ta jména! Gregor Marty, Emilie Prusová, Konstantin McRoupolos, může existovat ještě prvoplánovější odkaz na Čapkovo dílo? Tiše jsem si povzdechl a pustil se do čtení, připraven na ještě horší prohřešky proti čtenáři. A vzápětí, když jsem nalezl Gregora, an sbírá houby pod hradem Houska, málem jsem, značně rozladěn, knihu zaklapl a odložil.
Později, když jsem dočetl, s úlevou jsem konstatoval, že jsem se děsil víc než bylo potřeba. Ne, není to veledílo, ale vyprávění má pevný směr, od kterého příliš neodbíhá, nekličkuje, děj má svou logiku, neupadá do přílišné tragičnosti ani šťastného konce. Spojením postav a děje (nechci více naznačovat, přece jen je lepší k tomu dojít četbou knihy postupně), dokonce Urban vysvětluje zmíněné odkazy na Věc Makropulos. Mě osobně konec příliš neuspokojil, vybavilo se mi zakončení Avionu Jiřího Kratochvila. A ještě jedna kniha se mi vybavila: Zabte ošklivé Borise Viana.
Posuďte sami – je inspirace tolika díly známkou kultivovanosti autora nebo jeho neschopnosti vytvořit originální text?
Michelle S
  2. 3. 2013, 0:34
Není to špatná kniha, ale něco mi tam chybělo... Bavila mě postava Emilie, nápad je jistě zajímavý, přesto mě tohle Urbanovo dílo bavilo asi nejméně ze všech.
eliza
  7. 3. 2014, 16:45
Vedle knih Sedmikostelí nebo Stín katedrály, které mě, i přes určité výhrady, opravdu bavily, a tudíž jsem se těšila na další Urbanův román, musím bohužel konstatovat, že podivně psychedelická houbařsko-politická sci-fi mě opravdu nenadchla. Když pominu zmíněné protivně "prvoplánové" čapkovské názvosloví postav (úplně souhlasím s komentářem s-reader(a)),začátek byl celkem slibný a těšila jsem se na typickou urbanovskou mystickou poetiku. Autor se zde vydal zcela novým směrem, což, samozřejmě netvrdím, muselo být nutně na škodu, ale v tomto případě se podle mého názoru tento krok nevydařil...Bohužel mě další čtení jen zklamávalo. Pro mě postrádalo lehkost, místy působilo, že autor neví kudy dál a vaří z vody, jak se dá. Nechci však pouze kritizovat, knihu jsem dočetla do konce a nemohu říct, že bych se vyloženě nudila, i když občas se mi zvedal žaludek (nejím houby :-)). V každém případě nemůžu říct, že by mě tento ne úplně oslňující čtenářský zážitek odradil od ještě nepřečtených Urbanových románů. Těším se na ně :-)
M. S.
  1. 1. 2014, 17:18
Kniha napsaná v poutavém stylu, ovšem po prvních padesáti stránkách opouští zajímavý námět, načež ztrácí i původní kouzlo. Přesto je to zajímavý literární kousek, který dokreslují velice originální 3D ilustrace.
katulikk
  8. 2. 2012, 17:13
Byla to první kniha, kterou jsem od autora četla. Přestože jsem na ni slyšela negativní recenze, s chutí jsem se pustila do čtení. A shrnula bych to asi takto: ze začátku se mi líbil styl i nápad příběhu, dost mě ale zklamal konec a rychlé a pro mě celkem nesmyslné ,,useknutí" příběhu. Co se týká 3D ilustrací, zajímavý nápad, ale nijak zvlášť mě nenadchnul.
Heepee
  5. 5. 2011, 22:21
Pokud nepočítám úlet v podobě Mrtvých holek a Daniely, tohle je jednoznačně nejhorší Urbanova kniha. Miloš Urban patří mezi autory, kteří skvěle pracují s atmosférou a prostředí z obyčejných kulis povyšují na aktéra příběhu. Díky tomu si mezi českými mainstreamovými spisovateli získal poměrně specifickou pozici trochu divnýho, ale kouzelnýho a strhujícího vypravěče. V knize Boletus Arcanus už ale není nic, co mám na jeho starších knihách rád. Prostředí a atmosféra naprosto ustoupily svižný detektivce, která chvíli odsejpá, chvíli drhne, přesto se dá číst. Ale asi se k ní už čtenář nevrátí. Pro Urbanova fanouška 40%, jako kniha na dovolenou 60%.