Se srpem v zádech

Se srpem v zádech
Originální název: Se srpem v zádech

Dokořán - 2007
ISBN: 80-86569-20-9

Dokořán (2007) 80-86569-20-9 240

Román Se srpem v zádech se srovnává uceleně a souvisle s celým obdobím normalizace. Chybí-li mu něco, pak je to laskavá shovívavost vůči normalizačnímu hnoji. Zbabělost je zde zbabělostí, trapnost trapností, nechutnost nechutností, zmrd zmrdem, televizní zločinec televizním zločincem. Dějiny prosakují z druhého plánu skrze optiku subjektivních zážitků, podaných se sarkasmem, sebeironií, smyslem pro gagy a absurditu, často formou parafrází a mystifikací. Vypravěč sleduje linii několika osudů včetně svého a prokládá ji epizodickými fragmenty. Malé je zde velkým a velké malým, vnímáno očima školáčka, gymnazisty, vysokoškoláka a dospělého na prahu kariéry, který namočil nohu do všeho, ale nikdy ne tak docela. Stokrát se lze zasmát a stokrát zaplakat. (Založil/a: Kattie)

Rames
  24. 5. 2013, 12:57
Příjemné čtení o nepříjemné minulosti. Hlavní postava se snaží vybřednout z všeobecné průměrnosti, jeho přesvětšení o své vlastní důležitosti tupí kladivo se srpem které tvrdě dopadá na jeho sebevědomí.
Kaiella
  26. 6. 2015, 9:43
V poslední době začínám mít averzi vůči dvěma tématům: druhé světové válce a období před rokem 1989 u nás. Prostě už je toho nějak moc... Tahle kniha mne ale pobavila. Opravdu zábavé podání zážitků jednoho přehnaně sebevědomého a trochu ulítlého mladého muže v průběhu jeho dětsví, dospívání a nakonec nástupu mezi pracující. Doporučuji.