Sidonie Nádherná a konec střední Evropy

Sidonie Nádherná a konec střední Evropy Originální název: Sidonie Nádherná a konec střední Evropy

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0329-8

Argo (2010) 978-80-257-0329-8 214

Sidonie Nádherná žije v povědomí české i evropské kulturní veřejnosti jako přítelkyně básníka Rainera M. Rilka a "nevěsta před Bohem" Karla Krause, pro kterého se její zámek ve Vrchotových Janovicích stal druhým domovem a oázou klidu v rozbouřeném světě. Alena Wagnerová ji ve své knize představuje jako neobyčejně zajímavou osobnost,jejíž život hluboce poznamenaly všechny proměny a pohromy, které ve dvacátém století postihly střední Evropu - od rozpadu Rakousko-Uherska přes nacistickou okupaci, kdy se Vrchotovy Janovice staly součástí cvičiště jednotek SS, až po odchod do exilu po komunistickém převratu v roce 1948 do Anglie, kde Sidonie Nádherná v roce 1950 umírá. (Založil/a: Lendasek)

vladislaus
  8. 1. 2013, 18:33
V anotaci se píše, že Sidonie je neobyčejně zajímavá osobnost. Mě to teda nepřipadlo, byla představitelkou zbytečného člověka. Šlechtična, která nemusí pracovat a zajímá se o umění a chlapy.
dun
  26. 8. 2014, 12:48
Kdysi mě zaujalo její jméno, konečně jsem si o této zajímavé ženě něco přečetla. Kouřila 70 cigaret denně, jako jedna z prvních žen u nás se naučila řídit auto. Toužila po volné lásce, nakonec si vzala psychicky nemocného muže. Postupně jí umírala celá rodina, přátelé. Majetek jí nejprve zabavili nacisti, po válce rozkradli Češi, po roce 1948 jí vše zabavili komunisti. Nic už ji doma nedrželo, za pomoci přátel utekla přes hranice. Za rok na to umírá na rakovinu plic. Smutný život paní baronky....