Magický prazdroj

Poprvé vydáno celosvětově: 1988

Talpress - 2001
ISBN: 80-85609-67-3

Talpress (2001) 80-85609-67-3 346

Na Zeměploše existuje magie a mágové, to není žádné tajemství. Když se ovšem zrodí Supermág, se kterým jsou v porovnání normální mágové cirkusový šašci, tak samotná jeho existence přivede Zeměplochu k panmagické válce. Jediný, kdo mu stojí v cestě je Mrakoplaš, jako spoustu díly před tímto, se snaží zachránit svět, nebo alespoň tak velkou část, aby na ní byl schopný přežít.
Mrakoplaše budou na jeho cestě dobrodružstvím doprovázet Conina - barbarská kadeřnice, Nijel - ničitel ve vlněném spodním prádle, pravděpodobně první městksý džin, který se realizuje podnikáním v mosazných lampách a samozřejmě jeho věrné Zavazadlo.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  8. 5. 2013, 21:47
Magický prazdroj ujde. Není to nejlepší Pratchettova kniha, ale ani nejhorší.
Vtip ani dobrodružství tu nechybí, ale jak to říct... Četla jsem to dvakrát a dvakrát jsem po čase zapomněla, o čem to safra přesně je.
Tiwala
  28. 1. 2013, 21:44
I když je to o něco slabší než předchozí Mort, stále je to velmi dobrá kniha u které není možné se nesmát.
--------------------------------------------
nejoblíbenější :D
klobouk: Nastane konec světa!
Mrakoplaš: Cože? Už zase?
Tanmut
  21. 6. 2013, 10:51
Pratchett rozkvétající.
Restart Zeměplochy s již plně definovaným stylem psaní a humoru. Po scéně se opět motá všehoneschopný Mrakoplaš, který táhne dějovou linkui, kdežto humor se skrývá téměř všude jinde.
Zatímco Mort byl první květ série, Magický prazdroj je dalším poupětem. Většina postav je vykreslena dost zkratkovitě; Nigelovi i Conině by slušelo mnohem více prostoru - i té jejich nesmělé milostné lince. Skvělé nápady (had v jámě) jsou rychle odbyty a původně slibné postavy (Creosot) ztrácejí s přibývajícími stránkami lesk a jsou za komparz.
Formálně zase o krok dál, vypravěčsky spíš úkrok stranou.
prkali
  2. 2. 2013, 18:30
"Tak a teď ho zabij.
Mrakoplašovi se sevřelo srdce. Všem přihlížejícím mágům se sevřelo srdce. Dokonce i Smrť, kterému se nemělo co sevřít, pro jistotu pevněji sevřel svou kosu."
Potulný mnich
  25. 6. 2014, 17:24
V Magický prazdroj je nadále vtipný a originální jako ostatní knihy ze Zeměplochy. Na scéně se objeví Mrakoplaš, truhla s nožičkami a mnoho dalších postav, které budou utvářet další dějiny Úžasné Zeměplochy. 100%
wwwhisk@s
  9. 9. 2013, 18:15
Opět přichází na scénu náš velice dobře známý MÁK. A, což už je více potěšující, i jeho věrný nohsled - Zavazadlo. Kniha mě tak nějak bavila celou dobu, konec byl typicky pratchettovský. Takový průměr, ale stejně nemůžu dát míň, než čtyři hvězdičky.
antoniana
  12. 7. 2016, 10:54
Skvělý díl, Mrakoplaš a jeho silný pud pro přežití nemá chybu. Mám radost z toho, že se vrátilo i Zavazadlo a knihovník také nezklamal :) Conina a její geny také zářily.
Laponka
  13. 3. 2011, 15:04
Terry Pratchett opět dokázal svou genialitu:)) Naprosto super čtení:)) ...........................................................................................
Kanci
  7. 5. 2013, 14:53
zatím nejlepší knížka ze zeměplochy, co jsem přečetla, konečně je to aspon vtipné, nejlepší je jak válka s morem propijou konec světa :D
svenny
  6. 11. 2012, 22:15
Obzvlast me zaujala nepouzita magie:
"Mohli bychom NEnakreslit magicky oktagram a NEvyvolat demona ..."
Zelda knihkupec
  5. 11. 2013, 9:46
Kromě předcházejícího Morta (Zeměplochu čtu postupně jak byla napsána)humor se trochu vykrystalizoval, stal se pro mě jaksi kompaktním ale stále to není ono myslel jsem že u Plochy se budu chlámat smíchy, což se zatím neděje. Pár hlodů je skvělých ale co ten zbytek? (Ovšem scénky se Zavazadlem stály opravdu za to)
snedy
  6. 11. 2013, 19:02
Pro mě osobně jedna z nejlepších Zeměploch, jestli za to může návrat k sérii po delší době nebo můj oblíbený Mrakoplaš (a Smrť) nevím, nehodlám to pitvat. Ideální magické dobrodružství...
sharky95
  11. 6. 2013, 13:01
Tak Mrakoplaš se vrátil a s ním i truhla... Je to zábavné, je to vtipné, je to dobré, ale když už jde o Mrakoplaše, čekal jsem něco trochu lepšího, ale chlastačka jezdců apokalypsy to zachránila. Conina a Nigel ujdou, ale Creosot...
Kaci.chan
  6. 10. 2011, 20:35
Můj první a rozhodně ne poslední Pratchett. Smála jsem se tak, že jsem brečela a máma mě chodila kontrolovat, jestli se mi náhodou vážně něco nestalo. Nic nepřekoná zavazadlo s kocovinu, které systematicky vyvražďuje všechny ohrožené druhy příšer a už vůbec ne Čtyři, totiž pardon, Tři strašlivé jezdce Jakokalypsy v hospodě: "Ofse.." "Ne ne ne, něco menšího. Jalovise?" "Fšelička." "Jsme malááá... blíže nespecifikovanááá... domácí zvířááátka. My sme se stratila.."
Floween
  31. 5. 2016, 8:28
Mno..jsou od autora lepší. Mám u něj celkově problém, asi se vždycky blbě trefím do knihy, která je cca do půlky nabytá hláškami a zajímavým dějem, pak úroveň klesá až se přistihnu, že nevím, o čem je v knize vlastně řeč, začne už nereálně popisovat..v Pyramidách úplně to samé, závěr je pak jak pád z vodopádu (hučící a na vrcholu) do hluboké tiché vody..do celkem nezáživného konce. Asi budu číst jen ty půlky :D
LordBartimaeus
  11. 1. 2016, 18:36
Osobně hodnotím pozitivně! Na to, že příběhy s Mrakoplašem příliš nemusím, je kniha dobrá. Rychlý spád, málo vycpávek, dost humoru a samozřejmě dokonalé Pratchettovy teorie (např. schodištový tvar DNA - jak by to vypadalo, kdyby inspirací nebyly schody, ale výtah?). Trochu zbytečné se mi zdají postavy Creosota a džina, zato se tu naprosto blyští Smrť a jeho tři kolegové!
Amanita
  24. 9. 2014, 7:38
Pro mne byl Magický prazdroj zklamáním. Do čtení jsem se musela nutit, to se mi u Terryho snad nikdy předtím nestalo. Děj mi přišel překotný, neuhlazený.
Pindzaros
  27. 2. 2013, 10:17
Myslím že se jedná o jednu z "nejslabších" knih ze série o Zeměploše. Kniha je čtivá asi do 3/4 poté se stává vcelku nudnou.
Lennie
  26. 6. 2010, 22:40
První kniha s Mrakopašem, která mě skutečně bavila. Plno geniálních hlášek, skvělých scének, parodie na všechno možné i nemožné, absurdní postavičky (hlavně básnící Serif Creosot :D)...prostě jsem se dobře bavila :)
To
  28. 12. 2012, 17:44
Stručně... První polovina mě ohromně nebavila. Avšak druhá všechno s přehledem napravila. U Zeměplochy zůstanu ještě dlouhu. A až všechno dočtu, tak pojedu vše od začátku.