Jeptiška

Omega - 2015
ISBN: 978-80-7390-265-0

Omega (2015) 978-80-7390-265-0 192
Odeon (1977) 474

Jeden z prvních moderních psychologických románů vypráví o osudu dívky uzavřené proti své vůli za zdmi kláštera. Diderot v díle odhaluje nelidskost a pokrytectví církve, ale i nelidskost a pokrytectví své vlastní třídy, pro níž se majetek stává nedotknutelnou svátostí. Matka se dovede smířit s tím, že dcera nosí jméno otce, který není jejím otcem. Nesnese však pomyšlení, že by se tato dcera někdy mohla přihlásit o podíl na rodinném majetku, a raději ji pohřbí zaživa v klášteře.

Zdroj: mlp.cz (Založil/a: aknamor)

Denis Diderot Denis Diderot
*05.10.1713 - †31.07.1784

vladislaus
  7. 4. 2013, 13:30
Jak říká hrdinka v románu: " Mluvil Ježíš něco o řeholních řádech? " Katolíci si během historie vytvořili tolik vymyšlenin od řeholí přes obřady, uctívání světců a dalších nesmyslů, které s Ježíšovým poselstvím nemá nic společného.
Ariko
  12. 9. 2014, 23:35
Myslím, že spousta zla se napáchalo i mimo církev, ale v době vzniku tohoto díla se prostě pranýřovali ti, kdo byli na očích a nejzkorumpovanější. Neodsuzovala bych ale hned celou víru, protože i přes případy, kdy byli dívky zavírány do klášterů proti své vůli (tak jak je to v této knize), existují i kladné příklady - například Hildegarda z Bingenu.
Anael
  1. 9. 2012, 15:45
Tento román mě zaujal. Děsilo mě dění v klášterech a zacházení abatyší s jeptiškami. Tak to asi bylo. Jen mě to utvrdilo v tom, že církev je zlo.
jehlaspichlas
  13. 8. 2011, 20:11
Bohužel někdy člověka potká extrém nad extrém a oba extrémy zanechají v člověku rozporuplné pocity jako oddané jeptišky. V jednom klášteře ji abatyše nenáviděla,
ve druhém jiná ji milovala, neboť byla lesbička. Na tu dobu dost provokativní novela.
VerenaLord
  7. 2. 2013, 0:00
Drsný psychologický román o mladé dívce, která byla proti svoji vůli uvězněna v klášteře. Kniha popisuje i její utrpení, které se jí dostává od dalších spoluobyvatelek kláštera.
prkali
  24. 5. 2016, 21:38
Z rozhovoru s režisérem a spisovatelem Guillaumem Niclouxem (LN), který podle tohoto románu natočil film:
"Poprvé jsem Diderotův román četl jako puberťák a uhranul mě. Je to ten typ literatury, který musíte číst právě tehdy, protože vám objeví neznámé věci, které na vás silně zapůsobí, v pozdějším věku už to tak nepůsobí. Ránu, kterou dostanete ve čtrnácti, nic nezmírní. ..."
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 9:11
Děsivá kniha, ale velmi mě zaujala. Četla se krásně s zanechala ve mě jisté pocity. Utvrdílo mě to v mých názorech na církev.
stepuli
  1. 10. 2016, 11:03
Ke knížce jsem se dostala stejně jako většina ostatních, v rámci povinné četby. Při čtení jsem hrůzou skoro nedýchala a nechápala, jak se něco takového dostalo na seznam povinné literatury základní školy. Určitě stojí za přečtení.
Bookworm
  23. 9. 2011, 13:14
Zajímavý a bezesporu tematicky unikátní román, přihlédneme-li k době jeho vzniku. Kritické vidění pokryteckého života měšťácké společnosti. Klášter není zobrazen jako ideální Rajská zahrada, ale jako místo, kde se pod rouškou církve páchají nejrůznější nečestnosti, které však zůstávají skryté za klášterními zdmi. Neomezená vláda matky představené vždy určuje běh tohoto uzavřeného světa. Kniha je okořeněna i provokativními obrazy lesbické lásky...
Weetr
  5. 7. 2013, 9:27
Dílo na svoji dobu určitě provokativní, dnes už čteno spíše ze zájmu o psychologii postav. Sice jsem ji četla už před drahnou chvílí, ale mám na paměti to, že hlavní hrdinka snad sama se dala do kláštera zavřít, aby se zavděčila matince. Co následovalo pak, to už je jiná kapitolka sama pro sebe. Určitým způsobem se mi kniha líbila, ovšem jsem už asi předimenzovaná násilím, které jsem kdy četla v jakékoliv literatuře, že toto byl pro mě slabý odvar. Nezastírám ale to, že pro dívku v tak mladém věku, jako byla hlavní hrdinka, to je krutý a velmi traumatický zážitek.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:21
Bohužel mě nedokážou pořádně zasáhnout duši drásající hrůzné příběhy, když nic a nikoho z daného prostředí, kde se odehrávají, neznám a nikdy jsem o podobném případě neslyšela. Stejně tak je to s Diderotovou Jeptiškou. Odehrává se to v klášteře, kde se ocitne z donucení nebohá dívka Zuzana. Prožívá strašná muka, viněna za to, že nechce a odmítá složit řeholnický slib, ač v Boha věří a všechny řeholnické činnosti vykonává nejpilněji. Je to až drastické, co jí jeptišky (které mají být samozřejmě úplně jiné že?) provádějí, dokud se nedostane pomocí hodného advokáta do jiného kláštera. Tam se ale dějí opět jiné věci a i kdyby ne, Zuzana nenachází ve své pozici štěstí.

Pokud se dokážete vžít do srdce drásajícího příběhu neštěstí, určitě si Jeptišku přečtěte, je to síla. Jestli ne, aspoň si rozšíříte všeobecný přehled jak po stránce literární, tak dějepisné.
Psáno je to čtivě, ve formě dopisu se zajímavým koncem. Celé si to totiž prý Diderot vymyslel na základě zjištění, že jeho kamarád pomáhá v jakémsi případu nebohé jeptišce dostat se na svobodu z vězení kláštera a jejím jménem mu začal posílat dopisy, aby měl reálné odpovědi. Tak nějak jsem to pochopila, jak vše bylo doopravdy nevím.
Jezinka
  10. 8. 2011, 13:03
Ubohá Zuzana, ještě že skončila tak, jak skončila, chtělo by se říct. Při té nevinnosti, která pro mě byla už příliš a dost silně iritující, by reálný svět neměla šanci zvládnout. I v Bibli jsou pasáže o sebehaně a o nevhodných vztazích, takže pokud by se za ty roky v klášterech namáhala tu knihu otevřít a přečíst, možná by se i něco dověděla. Taky mě pobavil stroj času, který evidentně používala její matka - tenhle dopis jsem naštěstí odeslala dříve, než mě mé dcery donutily vstát a prohledaly mi postel, jo jo, tak to bylo a ne jinak. Příběh je silný a poskytuje náhled do pokryteckých dušiček lidí, kteří na zamaskování svého hříchu klidně zničí život svého dítěte, coby plodu hříchu. Jo, ale svého hříchu, copak to dítě může za své rodiče. Moje uvažování člověka narozeného ve dvacátém století poskakuje jako čertík. Z téhle stránky a jako nahlédnutí do života za klášterními zdmi je kniha rozhodně zajímavá.
Sandalkar
  14. 11. 2015, 21:00
Řekla bych, že tato kniha je velmi působivou exkurzí do minulosti. Koho zajímají dějiny církve, měl by tuto knihu přečíst. Z některých pasáží mi šel mráz po zádech. V Liberci máme polikliniku v bývalém klášteru a když tam dnes sedím, uvědomuji si, jak těžký měly řeholnice život. Zajímavá kniha.
Lenka Jeriova
  18. 6. 2015, 13:12
Jedna z knih ze čtenářského deníku. Příběh v celku děsivý, ukázky dění v klášterech tehdejší doby. Nejhorší na tom je, že tomu naprosto věřím, že to bylo reálné.
Vojcek
  4. 5. 2011, 16:42
Stejně jako AKALLABETH jsem knížku dostal jako povinnou četbu, zapůsobila na mě však úplně jinak, rozhodně jsem něco tak super nečekal. Trochu mě zklamal Zuzanin útěk, který byl popsán ve dvou stránkách a i celý závěr byl tak nějak "kostrbatý", na celkovém hodnocení to však nic nemění.
Akallabeth
  21. 2. 2011, 13:55
Já u téhle knížky naprosto trpěla. Byla to povinná četba do školy, takže jsem se tím nějak prokousala, ale mám dojem, že nudnější knihu jsem vážně nikdy nečetla.
Pořád čekáte co se stane a ono nic. Tak třeba až za chvilku, ale zase nic. No a najednou je konec knížky :-/
upax
  20. 1. 2011, 17:17
Moc pěkná kniha o těžkém životě jeptišky, tzv. román v dopisech. Zuzana vypráví o tom, jak se vůbec jeptiškou stát nechtěla, o problémech s matkou představenou i některými sestrami. Dobře se četla. Můžu doporučit.
hann
  15. 3. 2010, 14:03
Kniha, která mne naprosto dostala a nadchla, ani nevím proč. Jedna z nejoblíbenějších.