Povídky otce Browna, Paradoxy pana Ponda

Povídky otce Browna, Paradoxy pana Ponda Originální název: The Father Brown Stories, The Paradoxes of Mr. Pond

Odeon - 1985
ISBN: 01-069-85

Odeon (1985) 01-069-85 402

G. K. Chesterton, jeden z nejplodnějších anglických spisovatelů první poloviny 20. století (napsal více než sto knih), uveřejňoval od r. 1910 až do své smrti v r. 1936 populární seriál povídek s hlavním hrdinou otcem Brownem, nenápadným katolickým knězem, který svým ostrovtipem a za vydatné pomoci formální logiky a dedukce dokáže k úžasu svého okolí rozluštit sebespletitější záhadu. Postava detektiva v kněžském rouchu prochází celkem čtyřiceti osmi povídkami, z nichž náš výbor obsahuje téměř polovinu. "Brownovky" nejsou jen poutavým logickým svičením, vynikají především bravurní jazykovou hravostí, již charakterizuje záliba v paradoxu a které nechybí filosofická hloubka, poezie a jemný humor. Otec Brown však není jediným Chestertonovým detektivem a nositelem jeho vášně pro situační a sémantické paradoxy - je jím také svérazně uvažující penzista pan Pond, který v úzkém kroužku svých přátel vypráví historky či anekdoty s tajemstvím, do nichž díky svému smyslu pro paradoxy života, světa a lidské povahy, vnese jasno. Výbor z Paradoxů pana Ponda, Chestertonovy poslední, posmrtně vydané sbírky povídek, se dostává českému čtenáři do rukou poprvé. (Založil/a: Oskar)

RedDuck
  23. 5. 2013, 13:09
Detektivní povídky byly krátké a zaujalo mě jich jen pár. Případ s knihou a mizejícími čtenáři byl asi nejzajímavější, ale už jsem ho odněkud znal.