Kostkař

Kostkař Originální název: The Dice Man

BB art - 2001
ISBN: 8072575058

BB art (2001) 8072575058 337

Každé desetiletí touží po svobodě. V každém desetiletí každý člověk touží po maximální možné míře svobody. Žádné desetiletí ji lidstvu neposkytlo tolik, aby bylo spokojeno. Žádného člověka ještě nenapadlo udělat pro její nabytí to, co v 70. letech napadlo autora této knihy.

Autor této knihy si hodil kostkou a stal se z něho Luke Rhinehart. Do té doby nosil jiné jméno a to od té chvíle začal tajit. Luke Rhinehart si hodil kostkou podruhé a hrdinou knihy, kterou zamýšlel napsat, se stalo jeho alter ego, jakýsi Luke Rhinehart. Luke Rhinehart si hodil kostkou potřetí a vykročil na cestu, kterou jej od té chvíle měla vést už jen nahodilost vrhů kostkou. Luke Rhinehart získal nejvyšší možnou míru svobody.

Myšlenka absolutní svobody a metody, jak jí dosáhnout, je to, co vybudovalo románu Kostkař za bezmála 30 let uplynulých od jeho vzniku kultovní statut. Je i tím, co udržuje tuto knihu nadále při životě a na pultech knihkupectví, kam jej v nových a nových vydáních dodávají nakladatelé. Autor nepodal praktický recept k nabytí svobody, ale vytvořil ideu bezmála stejně pokoušivou: nechme se na každém kroku vést náhodou. Přetrhejme okovy rozumu, zbavme se předsudků, a když to nedokážeme vlastní vůlí, jak jsme už nejednou v minulosti prokázali, nechme to za nás udělat náhodu a jejího vyslance v reálném světě - obyčejnou hrací kostku. Každý vrh kostkou otevírá bezpočet nových variant jednání i rozhodování pro nové a nové vrhy. Kostka v každém jedinci odhalí skryté možnosti, o nichž by se nebýt jí nikdy nedozvěděl, jež by se nikdy neodvážil využít, na něž by jeho mysl svázaná zavedenými schématy ani nedovolila pomyslet. S kostkou jde náhle všechno snáz - rozhodne za nás, zda si dáme čaj nebo kávu, zda budeme dále žít, nebo zemřeme...

Idea člověka zpřetrhavšího všechny vazby na panující řád ve prospěch nahodilosti, člověka nevyzpytatelných, svobodných reakcí musí být trnem v oku pro každý společenský systém. Není tedy divu, že i některé z demokratických se ve své době pokoušely osvobozující myšlenku knihy potlačit a román zakazovaly. Tím mu však vytvářely jen další a další legiony čtenářů. (Založil/a: Oskar)

#satira

Rama Máslová
  9. 3. 2016, 18:46
První polovina knihy byla skvělá - vtipná, sarkastická, originální, se zajímavou myšlenkou, zajímavé pohledy a postřehy autora, popisuje úlohu muže, manžela, otce, psychiatra. Měla jsem pocit, že podobně zajímavou knihu jsem ještě nečetla. Od druhé poloviny jsem nevěděla, jestli to autor myslí vážně, nechutné, prvoplánové sexuální výrazy, bez fantazie. Měla jsem pocit, že podobně ujetou knihu jsem snad nikdy nečetla. Za mě zklamání.
Amadys33
  8. 10. 2013, 1:07
Na počátku byla Náhoda, a ta Náhoda byla u Boha, a ta Náhoda byla Bůh. Byla na počátku u Boha.
Všecky věci skrze ni učiněny jsou a bez ní nic není učiněno, což učiněno jest. V ní život byl, a život byl světlo lidí.
Byl člověk poslaný od Náhody jehož jméno bylo Luke. Ten přišel, aby vydal svědectví, aby svědčil o Náhodě,
aby všichni uvěřili skrze něho. Nebyl on ta Náhoda, ale přišel, avy vydal o Náhodě svědectví. Tentoť byl dílem Náhody,
jež znáhodňuje každého člověka, přicházejícího na svět. Na světě byl, a svět skrze něho učiněn jest, ale svět ho nepoznal.
Do svého vlastního přišel, ale vlastní jeho nepřijali ho. Těm pak, kteříž ho přijali, dal moc stát se dětmi Náhody, i těm,
kdož uvěřili náhodně; těm, kdož ne z krve, ani z vůle lidí, ale z Náhody zplozeni byli. A Náhoda se stala tělem (a my spatřili
její slávu, slávu, jakou má od Velkého Vrtkavého Otce jednorozené Dítě), a zabydlela se mezi námi, plna chaosu a falešnosti a
vrtochů.
Z Knihy Kostky
...
Z úspěšného psychiatra se stane nejhledanější zločinec.
A jak to všechno začalo? Hodil si jednou kostkou. A pak před každým dalším rozhodnutím znovu.