Udělej si ráj

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Dokořán - 2011
ISBN: 978-80-7363-343-1

Dokořán (2011) 978-80-7363-343-1 224

Nová kniha autora bestselleru Gottland, který byl přeložen do deseti světových jazyků a získal řadu ocenění. Zatímco Gottland vyprávěl o naší historii v uplynulých sto letech, Udělej si ráj je knihou o současném Česku. Je to subjektivní záznam z autorových častých návštěv Česka v posledních deseti letech, vyprávění o tom, co Poláka-čechofila fascinuje na dnešní české společnosti a kultuře – „kultuře radosti smutku“.
Svébytným proplétáním motivů vzniká vrstevnatý obraz o naší zemi a kultuře, jak ho vidí slavný polský reportér a spisovatel, který je dnes také u nás významnou osobností. Kniha patří v Polsku k pěti nejúspěšnějším z minulého roku, autorská práva na ni byla tři měsíce od vydání prodána do pěti zemí. Český překlad doplňuje soubor deseti fotografií významného českého fotografa Františka Dostála. (Založil/a: Ruxandra)

vladislaus
  8. 6. 2012, 20:02
Pro mně je to ještě lepší než Gottland. Szczygiel je vynikající pozorovatel, jeho postřehy jsou mistrné. Z knihy mám ale určitě pocit, že je lepší být Čechem, než Polákem.
Fabienne
  27. 3. 2013, 17:26
V jedné věci existuje mezi občany České republiky shoda, o tom žádné spory nevedou.
Považují svou zemi za krásnou a stát tento názor oficiálně potvrdil.
Britové ve své hymně prosí Boha, aby ochránil královnu, a nic jiného neočekávají. Maďaři ho prosí o odpuštění hříchů. Holanďané, aby je neopouštěl. Němci, protože už nechtějí být nade všechno, míří k jednotě, svobodě a právu. Rusové vychvalují mohutnou sílu vůle své svaté mocnosti. Američanům nad jejich svobodnou zemí vítězně vlaje hvězdnatá vlajka. Francouzi vyzývají: "Kupředu, děti vlasti!" Ukrajinci jdou do krvavého boje od Sanu po Don. Portugalci pochodují pod palbou nepřátel. Italové svírají šiky, připraveni na smrt. Irové budou v tu noc z hradeb bránit Irsko. Litevci chtějí, aby je vedlo světlo a pravda. Kanaďané mají rámě, jež dokáže nést meč. Rakušané statečně vstupují do nových časů. Argentinci stále slyší řinkot snímaných pout. Rumuni volají: "Probuď se, Rumune, setřes smrtelný spánek!"
Brazilci křičí o odvážném lidu. Slováci zastavují hromy a blesky nad Tatrami. Dokonce i obyvatelé nesamostatného území, jakým jsou Faerské ostrovy, oznamují, že vysoko pozvednou svůj prapor a budou čelit nebezpečí. Naproti tomu Češi ve své národní hymně zpívají výhradně o tom, že jejich země je ráj.
.........
V hymnách světa se jde, kráčí, pochoduje, dobývá a nese prapor. V české hymně... se pravděpodobně leží. Co jiného se dá dělat v ráji?
----------------------------

Mariusz Szczygiel je inteligentní a přemýšlivý člověk - takové mám nesmírně ráda. Když s někým podobným mluvím nebo jako v tomto případě čtu jeho texty, je to pro mě veliké duševní osvěžení. Při četbě se zastavuji, přemýšlím, vracím se v textu, přidávám v duchu své vlastní postřehy. Co může být lepšího? M. Szczygiel je zkrátka skvělý.
Tahle kniha není jen ke čtení, ale také k zamyšlení. Dokonce vás přemýšlet donutí:-)

prkali
  2. 2. 2013, 20:28
"Když všichni psali: ´Od úst k ústům běží / jméno, co krásu střeží / jméno, co sluncem začíná / jméno soudruha Stalina´ anebo ´Páteří světa je Sovětský Svaz / a jeho matkou strana / jednotnou vůlí vytesaná,´ Egon Bondy napsal: ´S něžnou opatrností prdím / abych se neposral. ´
Kritici to pak označili za manifestační odtržení od oficiální kultury poznamenané konformismem."
LadysR2
  18. 8. 2013, 16:49
No tak nevím, jestli je lepší být Čechem, nebo Polákem, jak píše vladislaus. Ale rozhodně není důvod jásat nad Čechy. Co mi utkvělo v paměti : "O Češích můžete mluvit, jak chcete, nehne to s nimi. Nejvýš přikývnou, že máte pravdu. Ale jen se dozvědí, že zdražili benzin, nepřestanou nadávat." Smutné. Jinak zajímavý pohled na náš národ
vandrak
  29. 5. 2011, 15:02
Velmi zajímavá sonda do "duše" (dá-li se to tak říci) českého národa, nicméně já osobně se domnívám, že jejím vedlejším produktem, ať už zamýšleným či nezamýšleným, je nastavení zrcadla samotným Polákům skrze mix české kultury, zvyků, společenských fenoménů. Při čtení se mi zdálo, že některé části na sebe navazují poněkud křečovitě, červená niť zde není život bez Boha či obtížnost žití s Bohem v ateistické společnosti, ale studium "češství" očima Poláka. Výběr jednotlivých kapitol tedy nemusí být reprezentativní. Přestože jako celek tato kniha může působit mírně nesourodě, čte se velmi lehce, je těžké se od ní odpoutat. Místy se člověk musí pousmát až hlasitě zasmát, místy člověku zamrazí. Je o nás, jak se neznáme - doporučuji přečíst, dávám 90 %.
dalimoni
  3. 5. 2012, 14:36
Pro mě jednozačně 5 hvězdiček, možná o chloupek slabší než Gottland, ale i tak, výborně a čtivě napsáno to, co je tak zřejmé, ale člověk si to uvědomí až tehdy, když to vidí černé na bílém. (03.05.2012)
charlosina
  1. 5. 2011, 21:24
Vážený pane Egone Bondy,
mnoho Čechů je přesvědčeno, že si Vás Hrabal vymyslel. A ti, co vědí, že si Vás nevymyslel, jsou přesvědčeni, že jste po smrti. Proto Vás prosím o schůzku. M. Szczygiel //
Ten chlap je úžasný. Nekritizuje, spíše obdivuje (je to Čechofil). Tomu tak úplně nerozumím, ale ráda si to přečtu. // Udělej si ráj. // Jak se vám žije bez boha?
V.Silver
  12. 11. 2013, 20:38
Když jsem dočetl Gottland, říkal jsem si, že ta další kniha už asi nebude tak dobrá - a ona byla snad ještě lepší. Zatímco v předchozím díle jsme získali krásný náhled na to, co Češi byli, v této části se dočítáme o tom, kdo a co Češi jsou. Věřím, že pro značnou část publika bude přitěžující okolností fakt, že pořádný kus knihy je věnován religiozitě Čechů (a obzvláště ve srovnání s Poláky), na druhou stranu právě kvůli tomu musím knihu hodnotit ještě o něco lépe než jejího předchůdce. Víc takových!
centos
  12. 2. 2012, 11:24
Důstojné pokračování Gottlandu s mnoha pravdivými poznatky. Jen škoda tolika zmatků v překladech polského Czechy na Čechy/Česko.
Martini
  14. 1. 2013, 13:07
Nechápu proč to tak je, ale je to tak. \r\nZatím nejlepší sonda do života Čechů, co jsem četl. Oproti Gottlandu mi přijde více ucelená, snaží se více analyzovat příčiny toho, proč jsme takoví, jací jsme.
Janka_Mlokmlok
  22. 11. 2011, 20:52
Pěkná sonda do podivné religiozity čechů, i když osobně si myslím, že o našem stylu religiozity by se toho dalo napsat i o trochu víc...