Originální název: Cuore

Český klub - 2006
ISBN: 80-85637-95-2

Český klub (2006) 80-85637-95-2 244
Albatros (1970)

Vyprávění ze života dětí z italské obecné školy odehrávající se v 2. polovině 19. stol. nabádá k úctě k rodičům a učitelům i lásce k vlasti. Příběh Enrica, žáčka italské základní školy, který si formou deníku zapisuje své každodenní zážitky. Jeho bezelstný a naivní pohled podává obraz o síle a kráse dětského vidění světa. Kniha, jež před více než sto lety vyšla poprvé, je i dnes dokumentem o době svého vzniku, člověku a jeho snech. (Založil/a: Majdule)

Edmondo De Amicis Edmondo De Amicis
*1846 - †1908

CarolineS
  9. 10. 2012, 18:30
Moc krásná kniha pro děti, kterou ale se zaujetím přečtou i leckteří dospělí. Já osobně jsem ji četla čtyřikrát a určitě ne naposledy. Je psána formou deníku malého italského chlapce, který popisuje chytlavou dětskou formou dění kolem sebe. Nejlepší na tom všem je, že tento malý Enrico skutečně existoval a deník vydal jeho otec. Shromážděno je zde desítky drobných příhod ze všedního života obyvatel italského města v 19. století. I přesto, že se jedná o knížku pro děti, je neobyčejně naturalistická a při jejím čtení se nevyhneme ani tématům smrti, rasového útlaku, chudoby, což si myslím děti připravuje na reálný svět, ne jako všechny pohádky, kde vládne jenom láska a spravedlnost. Doporučuju všem, stojí to za to;)
MikaRO
  22. 7. 2012, 23:57
Jedna z nejdojemnějších dětských knih, co jsem kdy četla. Měli by tuto knihu zařadit do seznamu povinné četby ZŠ pro první stupeň. Napsáno s citem, a duší. Knihu bych si přečetla s chuťí klidně i dnes.