Hellstromův úl

Originální název: Hellstrom's Hive

Baronet - 2008
ISBN: 978-80-7384-071-6

Baronet (2008) 978-80-7384-071-6 304

Další vynikající román od Franka Herberta, kde se stejně jako v Duně projevuje naplno jeho smysl pro ekologii a přírodu. Entomolog Nils Hellstrom dokončuje svůj monstrózní projekt lidského společenství, které funguje na obdobných zákonech, jako hmyzí kolonie. Hluboko pod zemí buduje obrovský úl pro 50 000 lidí, tajně sledován tajemnou vládní agenturou, která se snaží zamezit jeho plánům a dalšímu šíření jeho vlivu. Postupně se však konflikt paranoidní státní moci a šíleného vědce vystupňuje, a agenti zjišťují nesmírně závažné skutečnosti, které mohou ovlivnit běh celého lidstva...

Balu
  14. 10. 2012, 16:32
Dobře napsaná kniha s opravdu zajímavým nápadem, která se čte velmi dobře - bohužel je však, řekněme, nepříliš uvěřitelná, takže po jejím přečtení v hlavě zůstane jen prázdno.
Slarque
  15. 6. 2014, 12:39
Naprosto perfektní sci-fi román, který by si měli povinně přečíst všichni, pro které platí jednoduchá rovnice Frank Herbert = Duna. Nečekaně svižný, dramatický a většinou vyloženě akční román se odehrává na jedné „farmě“ v Oregonu a naprosto nechápu, že si ho nevšimli v Hollywoodu. To se radši opakovaně snaží zprasit Dunu.
magnas
  23. 10. 2009, 20:14
Úžasná i když méně známá Herbertova kniha v sobě spojuje prvky špionážního románu, akční science fiction a psychologického dramatu, osobně si myslím, že si zaslouží být alespoň stejně známá, jako její sestřička Duna
Kondor
  12. 5. 2014, 23:09
Nápad zajímavý, podle mě ale na dobu, kdy se odehrává, trošku přestřelený a nedá se mu moc uvěřit. Herbert v něm zašel už moc daleko, pod zemí se toho všeho skrývá nějak moc. Říkám si, že by se celá situace vyvíjela daleko dramatičtěji, než aby po úlu pobíhal nakonec jen hlavní hrdina a odhaloval najednou všecky obludnosti. Připomíná mi to B-filmy z USA, kdy se na konci hororů všude objevují mrtvoly: na střeše, v komíně, ve váze, krabičce od šperků... 60% za některé nápady, ale jinak toho ve mě moc nezanechal.
Keten
  18. 8. 2010, 13:35
Kniha, od které jsem se neodtrhnul. Je zvláštní, že je o tolik méně známá než Duna. Jedinné, co mě možná maličko sklamalo byl poněkud rychlý konec. Jinak příznivcům scifi nelze než doporučit.