Barva z kosmu

Zlatý kůň - 1990
ISBN: 80-85304-07-4

Zlatý kůň (1990) 80-85304-07-4 40

Spisy H. P. Lovecrafta 5

Výbor z povídek amerického autora, který patří nejen k zakladatelům, ale i nejlepším autorům moderně pojatého hororu. Čtenáři jistě ocení působivou atmosféru příběhů, v nichž tajemné síly, nepoznané zlo a kosmické hrůzy vyvolávají mrazení v zádech.

Obsahuje povídky:
- Hrůzný stařec
- Iranovo hledání
- Prokletý dům
- Barva z kosmu
- Ulice (Založil/a: Jetelik)

Tomáš Fiurášek
  18. 8. 2014, 20:57
Na čtení Pátých spisů H.P.Lovecrafta s názvem Barva z kosmu jsem se moc těšil. Právě díky tomu, že to byla právě povídka „Barva z kosmu“, díky které jsem si zamiloval Lovecrafta a která ve mne otevřela novou studnici doposud nepoznaných hrůz. Při pročítání zdejších povídek si vnitřně stále a stále více uvědomuju, že si H.P.Lovecraft nedrží své místo otce moderního hororu jen tak „z tradice“ ale rozhodně právem. Tyto spisy jsou toho důkazem – ale nyní, už trošku jednotlivěji:

Za stěnou spánku:
Povídka vyprávějící o řediteli azylu pro duševně choré, jemuž přivezou poněkud záhadný případ. Nutno říci, že ačkoli v povídce nebyli nic, vyloženě hrůzostrašného, ony vize, kterými trpěl jeden z hlavních protagonistů – vize z neznámých světů, mne opravdu děsily. Velice dobře popsaný děj a napětí, které rozhodně nechybělo. Nápadem a zpracováním špičková práce, ale ne nejlepší – vím, že autor dokáže více, proto musím povídku hodnotit 95%.

Jak bylo zahlazeno město Sarnath:
Další z cyklu snových povídek H. P. Lovecrafta, které tvoří druhý velký pilíř jeho tvorby. Jak jsem v jedné mé recenzi zd psal již dříve – autorovy povídky se dělí na dvě části: Na povídky hororové a na povídky snové. V obojím autor nadměrně vyniká a tahle povídka je toho důkazem. A jelikož mne jeho snové povídky vždy zaujaly a troufám si říci, že jsem se ještě nikdy nesetkal s něčím tak ojedinělé dobrým, nemohu hodnotit jinak než 100%.

Celephais:
Další z cyklu snových povídek Lovecrafta – děj není až tak poutavý, ale poetický sloh, jakým je povídka obohacena je naprosto úchvatný. Na téhle povídce můžeme krásně vidět hru s jazykem a objevování krás jazyka - osobně si téhle povídky považuji hlavně díky volení slov a hraní si se slovy.Na druhou stranu – z dějového hlediska mne tato práce až tolik nezaujala a děj mi nepřišel tolik záživný – takže proto je hodnocení této práce průměrné: 60%

Z neznámého světa:
V pořadí již druhá povídka těchhle spisů, která na sobě nese opravdu silné rysy science-fiction a hororu, jak ho známe dnes. Napětí se v této práci rozhodně dočkáme a rychlost, jakou graduje děj, je úměrná rychlosti rostoucí zvědavosti a hrůzy u čtenáře. Celé tohle dílo má skvělý nápad a skvělé zpracování a jako třešnička na dortu je překvapení v posledních fázích povídky a hrůzné zakončení, které je autorovi podobné. Díky nápadu, propracovanosti a napětí nemohu jinak, než hodnotit 100%

Hrůzný stařec:
Asi nejznámější autorova práce, která se proslavila především díky tajemstvím, které opřádají hrůzného starce. A třebaže díky několika dohadům je povídka zřejmě lehce rasistická, nutno říci, že svůj účel splnila. Hodnocení: 100%

Iranonovo hledání:
Po nadšení z povídky Hrůzný stařec přichází docela velké zklamání a pád opět do vod „autorových nevydařených povídek“. Iranonovo hledání se může chlubit básnickým slohem a poetičností, kterou povídka v kombinaci se sny a tragédií doslova překypuje – však děj je ale nudný, docela dlouho se táhne a autor zbytečně věnuje čas popisům, které nejsou až tak důležité. Můžeme sice vidět záblesky naprosto skvěle propracovaného autorova „DreamLandu“ ale jinak je povídka průměrná/spíše podprůměrná. Pro začátečníky, kteří nejsou zběhlí v Lovecraftových pracích rozhodně nedoporučuji. Pro ostatní, jež znají jeho styl psaní a jsou schopni překousnout náročnější kousky, doporučuji. Hodnocení: 35%

Prokletý dům:
Povídka plná napětí a díky autorově zálibě v historii a historii rodokmenů, působí jako dokumentární horor. Hltal jsem každé slovo, povídka se krásně čte a je plná překvapení a hrůz – pomalu se schyluje k hrůznému konci a najednou gradace – ale gradace přišla s takovou intenzitou, až mi bušilo srdce a zatajil se mi dech. V Lovecraftovském stylu docela zajímavé pojetí vampyrismu ale nechybí tomu ani ona nepojmenovatelná hrůza – prostě dokonalá práce. Hodnocení: Rozhodně 100%

Barva z kosmu:
Ammy Pierce… barva ve studni. Tahle povídka, ačkoli jsem ji četl strašně dávno a nyní znovu, se mi natolik vpálila do šedé mozkové kůry, že jí nelze nevychválit. Povídka plná napětí a hrůzy od začátku až do konce. Rád bych pověděl více, ale nechci Vás nechat přijít o překvapení . troufám si říci, že tahle povídka je nejstrašidelnější od Lovecrafta – rozhodně doporučujki, nejen lidem, co začínají s LOvecraftem ale i lidem, co čekají opravdu kvalitní HOROR. 100% - Bez debat.

Ulice:
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak poselství má tato povídka. Po přečtení autorova životopisu mi to bylo jasné – vzhledem k datu, kdy povídka byla napsána autor zřejmě poukazuje na úpadek New Yorku v dobách, kdy jej velmi zklamal – hlavně díky přílivu černochů (autor byl silný xenofob) a odpůrcem moderních věcí. Tahle povídka je dokonalým úkazem konzervativního odpůrce čehokoli moderního a xenofobního rasismu který se u autora projevoval. Vzhledem k tomu, že povídka je vesměs informačního poeticky obrazového hlediska – nemá povídka nějaký hlubší emoční dopad, tudíž musím udělit pouze 70%

johnnie
  25. 2. 2014, 14:09
Barva z kosmu je definitivně nejlepší povídkou HPL vůbec. Ostatní povídky spadají spíše do žánru fantasy.