K branám stříbrného klíče

Zlatý kůň - 1991
ISBN: 80-85304-13-9

Zlatý kůň (1991) 80-85304-13-9 40

Spisy H. P. Lovecrafta 6

Výbor z povídek amerického autora, který patří nejen k zakladatelům, ale i nejlepším autorům moderně pojatého hororu. Čtenáři jistě ocení působivou atmosféru příběhů, v nichž tajemné síly, nepoznané zlo a kosmické hrůzy vyvolávají mrazení v zádech.

Obsahuje povídky:
- Výpověď Randolpha Cartera
- Snové putování k neznámému Kadathu
- Stříbrný klíč (Založil/a: Jetelik)

Tomáš Fiurášek
  8. 9. 2015, 15:12
Dříve, než začnu, rád bych řekl, že dle mého názoru ej toto doposud nejlepší vydání sešitových spisů. Skvělé jak po stránce povídkové, tak po stránce atmosférické. A nyní již k tématu…
Celou tuhle sbírku povídek bych nehodnotil vůbec jako horor (vyjma první povídky) ale spíše jako velice temné fantasy. Lovecraft se nám prostřednictvím „Snového putování k neznámému Kadathu“ ukazuje v novém světle – jako velice schopný snílek s neomezenou temnou fantazií.
Ústřední postavou všech povídek je Randolph Carter – muž, poznamenaný hrůzami v první povídce „Výpověď Randolpha Cartera“ které možná i tak trošku podnítili jeho fantazii. Výběr povídek je hlavně snový a na mne udělal opravdu obrovský dojem. Ale nyní již dost chvalozpěvů, jdeme hodnotit jednotlivě:

Výpověď Randolpha Cartera:
Na tuto povídku jsem poprvé narazil na rádiu Českého Rozhlasu Vltava v „Mluveném slově“. Doposud si pamatuji (a audiopovídku mám nahranou v mp3) na skvělý projev pana Navrátila a pana Šťastného, kteří tomu (jak říkáme my teenageři) dodali „grády“. Audioverzi tedy rozhodně doporučuji. Ale nyní již k hodnocení:
Pokud by jste chtěli , charakterizovat Lovecraftovu tvorbu a obecný strach z neznáma – tahle povídka je toho akademickým důkazem. Jedná se o skvělý důkaz, který podkládá autorovu práci zvanou „Nadpřirozená hrůza v literatuře“ a který takto vysvětluje jeho pojednání na téma (shrnuto mými slovy) „strach z neznáma“. Po celou dobu čtení povídky, vlastně ani nevíte, na co to tam dole nebohý profesor narazil, co to odhalil za hrůzná tajemství, ale rozhodně se bojíte a soucítíte s ním. Zkrátka – naprosto skvělá práce se čtenářovou psychikou. Tohle byla vlastně jedna z prvních prací autora a jeden z pilířových důvodů, proč jsem se takhle oddal Howardu Phillipsi Lovecraftovi. Není co vytknout – absolutně dokonalé po všech směrech. (Nápad, napětí, strach). Hodnocení 100%

Snové putování k neznámému Kadathu
Druhý příběh Randolpha Cartera – tentokrát však z krajiny snění. Řekněme, že tahle novela je biblí pro všechny „snové povídky“ a týká se taktéž téměř všech. Autor nás provede svým Dream-Landem, narazíme na Ulthar, Celephais, strážce starého Majáku…ale nejen to! Dokonce se i osobně setkáme s Nyarlaothepem o kterém se dozvíme něco více. Povídka popisuje téměř celý svět snění, který si Lovecraft vybudoval ale nezůstává jen u popisů – jde dál s postavou snílka (pana Cartera), který projde všemi rozkošemi a hrůzami které číhají ve snovém světě. Tahle povídka je čistě fantastická, obrazotvorná a poetická. Opravdu nemám vůbec co vytknout – zamiloval jsem si autora jako spisovatele fantastické literatury. Myslím, že touhle prací by mohl dost dobře konkurovat tehdejšímu Tolkienovi - Hodnocení: 100%

PS: Nutno podotknout, že tohle je práce, díky které Vám začne dávat větší smysl Lovecraftova mytologie a „snové povídky“.

…a jako třešnička na dortu: Viděli jste film Imaginerum (od hudební skupiny Nightwish?) Ne? Pokud se Vám líbilo „Snové putování…“ tohle Vás zaujme taktéž určitě.

Stříbrný klíč
Potřetí a naposled se setkáváme s Randolphem Carterem. Práce nenápadně odkazuje na jiné „snové povídky“ (v tomto případě na povídku Slavnost) ale pouze zmínkou, což dodává reálie danému světu.
Celá tahle práce na mne působila z počátku vyjímečně realistickým/naturalistickým tónem, zdržujíc se veškeré poetické snovosti v úmyslu ukázat, jak úzkoprsá a zbytečná je honba za tajemstvími světa. V úmyslu, že ta největší tajemství leží za branami snění… za branami, jež leží jen a jen v naší hlavě a které čtenářům odhalí putování „K branám stříbrného klíče“. : - )
Hodnocení: 100%