Ani později, ani jinde

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Odeon - 2011
ISBN: 978-80-207-1348-3

Odeon (2011) 978-80-207-1348-3 192

Mathilda, mladá vdova a matka tří dětí, právě vstupuje do metra. Dnes má podle kartářky najít osudového muže svého života. Thibault, pohotovostní lékař, zrovna parkuje před domem svého prvního pacienta. Udělal to, našel sílu, opustil Lilu. Proto, aby si zachoval zbytek důstojnosti, proto, aby žil, jak chtěl dřív. Mathilda i Thibault se najednou ocitají sami ve městě, které má deset milionů obyvatel. Ona se kvůli problémům v práci přestane stýkat s přáteli a uzavře se do sebe, on tráví po rozchodu většinu času v nekonečných dopravních zácpách při cestách za pacienty. Oba však intenzivně touží po blízkosti někoho, kdo by je miloval. Setkají se, ale otázkou je, jestli už není moc pozdě, nebo jestli se neměli setkat jinde. Autorčin krystalicky čistý, úsporný a nepatetický styl dotváří vynikající atmosféru románu. Hlas vypravěče je chladný a vzdálený, jazyk díla úsporný a popisy citů strohé. (Založil/a: maryanapple)

Delphine de Vigan Delphine de Vigan
*01.03.1966

TomToman
  25. 12. 2015, 13:46
Uf, přečteno na Štědrý den. Jedním dechem. I když to nebylo veselé čtení, bylo podáno bez romantického přikrášlování.
Děj se odehrává v jediném dni s odbočkami do minulosti, aby čtenář pochopil, jaký byl vývoj dvou hlavních postav. Skvělá kniha.
venpazz
  24. 6. 2013, 18:39
Obsahuje spoiler spoiler Čte se to úplně samo, hezky to ubíhá, konec vás asi trochu rozesmutní. Sice tu nic negraduje, nic se nevyvíjí, asi by se to sem ale ani nehodilo. Místo osudového setkání proběhne osudové minutí. No, jak moc by to setkání bývalo bylo osudové je asi otázka...
teite
  16. 11. 2015, 16:55
Delphine de Vigan je autorkou, která mě zatím nezklamala. Má naprosto civilní projev, v příběhu se neodehrávají žádná příliš napínavá dramata, nevím, zda se dá mluvit o ději a nějaké gradaci, v podstatě je dopředu jasné, jak to dopadne, ale přesto jsem po otevření knihy zabrala a četla a četla, až jsem ji dočetla... Jelikož překlady už jsem vyčerpala, budu muset sáhnout po originálech, protože po každé knize od této autorky mám chuť hned sáhnout po další.
chrispe
  24. 10. 2012, 21:38
Po přečtení jsem neměla z knihy žádný dojem. Mathilde jsem měla ráda, litovala jsem ji a přemýšlela o tom, jak je lehké někoho pracovně (a vlastně i jinak) ničit. I Thibault byl fajn, se svou závislostí na přítelkyni a vědomím, že si příběhy ostatních lidí, ať jsou jakkoli strašné, nesmí tak brát. Ale něco mi v té knize chybělo, něco... nevím, možná jsem jen od té knihy čekala moc.
marcellia
  1. 4. 2012, 22:47
Knížka byla zajímavá,přečetla jsem ji vcelku rychle,není to žádná bichle,ale můžu doporučit,na konci mi přišlo líto,že to nepokračuje..
karkulin1982
  11. 12. 2013, 16:03
Díky obálce knihy jsem očekávala naprosto něco jiného. Tohle se mi zdálo takové přešlapování na místě, kniha neměla spád, neustálé dlouhé popisování a děj téměř žádný. Rozhodně se k ní nikdy nevrátím.
niknikita
  12. 7. 2015, 10:44
Tohle nebylo veselé čtení! Smutná realita našich dní a oba příběhy mají tolik společného, že jsem i já občas sdílela pocity člověka, kterého semlelo velkoměsto.
mandarinkova
  10. 2. 2013, 12:47
Kniha se četla rychle a byla docela zajímavá, ale popravdě mě moc nevzala za srdce a ani mi moc neutkvěla v hlavě. Popisy pocitů Mathildy i Thibaulta umožňují čtenáři se do nich plně vžít, zároveň se popisy však neustále opakují a nepřichází žádný vrcholný moment. Což je však možná smyslem knihy, i konec se tak nějak ztrácí v neurčitu.
Kniha určitě neurazí, ale rozhodně bych ji nezařadila k těm zářným.
Michelle
  18. 3. 2012, 22:21
Poprvé se mi do ruky dostal tento typ "kancelářského románu" a byla jsem docela spokojená. Autorčin strohý styl mě bavil, knihu jsem přečetla během pár hodin. Mohu jen doporučit.
jani77
  19. 10. 2012, 21:45
Neuvěřitelné, jak může z knihy dýchat skutečnost. Neočekávaný konec. Z knihy je mi sice smutno, ale odnáším si výborný čtenářský zážitek.