Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)
Originální název: Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog)
Poprvé vydáno celosvětově: 1889

XYZ - 2016
ISBN: 978-80-7505-307-7

XYZ (2016) 978-80-7505-307-7 216
Omega (2014) 978-80-7390-124-0 224
XYZ (2007) 80-87021-32-0 216
Odeon (1975) 01-001-75 229

Rozmarný příběh tří přátel, kteří se vypraví společně na několikadenní dovolenou po řece Temži, patří ke klasickým dílům světové humoristické literatury. Vyprávění je pestrou směsicí příhod a událostí, které je po dobu této svérázné výpravy potkávají na palubě jejich člunu i v pobřežních hospůdkách. Autor používá klidný, suchý humor, s jehož pomocí odhaluje lidské slabosti, návyky a zlozvyky a velebí přátelskou solidaritou a touhou po dobrodružství. (Založil/a: Tanmut)

Moreanne
  20. 1. 2013, 15:10
Tahle kniha pro mě bohužel není to pravé. Byla mi doporučena několika kamarády, že prý pokud se mi líbil Saturnin, tak z tohoto budu nadšená. Nejsem. Obvykle nemám nejmenší problém udržet pozornost a číst knihu s několika dějovými liniemi, ale tady to neustálé odbíhání od hlavního příběhu bylo pro mě nesnesitelné a mnohdy (fanoušci odpustí) absolutně zbytečné a zdlouhavé. I když jsem si sehnala už i pokračování, tak se do něj pouštět opravdu nebudu.
Ivulina
  15. 2. 2015, 14:25
Takové lehké, oddechové. Ne nepříjemné, jen je místy humor tak nějak vynucený. Možná pro tenhle jeho typ prostě nemám smysl? Lepší než drátem do oka. ;)
Rames
  20. 6. 2013, 17:12
Tři muži ve člunu začínají slovy : Byli jsme čtyři.
Milé čtení které připomíná Jamese Herriota, Geralda Durrella. Nemusíme přemýšlet nad propracovaností hlavních postav a komplikovaností zápletky, hlavně proto že tam žádná není, hlavní postavy se jeví jako nevyzrálí troubové kteří si vyrazili na řeku zahnat svou hypochondrii. Ale právě toto nás baví a je nám vesele protože právě takoví jsme my lidé, rádi se bavíme cizí hlouposti a nešikovnosti.
VerenaLord
  18. 2. 2013, 19:55
Knihu jsem četla i v české i anglickém jazyce. Česká verze je velice povedená a člověk se velice nasměje. Jinou knihu sem od Jeromeho zatím nečetla, ale po této zkušenosti začínám uvažovat o dalších.
antoniana
  7. 5. 2015, 9:05
Po vychvalování různých zdejších čtenářů, jsem se rozhodla, že je na čase si toto dílko přečíst. Mám ráda suchý anglický humor, ale ten autorův se v mém případě minul účinkem. Rozhodně se nekonaly žádné výbuchy smíchu, spíš šlo o drobná pousmání. Výhodou je, že kniha je poměrně krátká a docela to odsýpá, ale stejně to není žádný zázrak.
huttershofen
  6. 2. 2013, 22:54
Jedna z mých nejoblíbenějších humoristických knížek. Nadchla mě tak, že jsem začal shánět všechny ostatní knihy autora a zjistil, že skutečně není autorem jedné knihy, jak občas někdo říká. Ale je pravda, že tahle je nejlepší, prostě skvělá!
Alduin
  13. 3. 2015, 20:44
Kniha je výborným zpestřením nudných chvil, čte se lehce. Tři přátelé a jeden pes se vydají ve člunu na dobrodružnou čtrnáctidenní cestu po Temži a zažívají a vzpomínají na vtipné okamžiky z jiných toulek. Nakonec jaksepatří skončí v hospodě. Já knihu vidím jako průměrnou literaturu, moc jsem se u toho nesmál, anglický humor mi nepřipadá humorný. Jsem ovšem spokojený.
Lúthien Celebrindal
  2. 10. 2014, 22:19
Je to pohodová a místy opravdu dost vtipná knížka, která určitě stojí za přečtení!
Já jsem jí ale četla v originále a docela mě nudily ty pasáže, kde autor popisuje vzhled nebo i historii různých míst, která jsou mi zcela neznámá. Proto nemohu dát plný počet hvězdiček.
chazynka
  15. 10. 2015, 18:21
Při čtení téhle knížky si moje okolí asi muselo myslet, že jsem se zbláznila, pořád jsem se pochechtávala. Bavila mě a určitě si ji přečtu ještě několikrát. Líbil se mi styl psaní, humor i charakteristika postav, které byly správně škodolibé a lidské. Velmi příjemná oddychovka, která se četla sama.
olla
  15. 4. 2014, 21:17
Tato kniha se mi moc líbila a ráda se k ní vracím, přitom její děj je prajednoduchý. Tři mladíci z viktoriánské Anglie si vyjedou vypůjčeným člunem na výlet po Temži, vcelku nic zvláštního přitom nezažijí a po 14 dnech se vrátí zase zpět. Ovšem ten pověstný anglický suchý humor je nepřekonatelný! A vždycky, když je mi mizerně, si jdu přečíst, jak strýc Podger věšel obraz.
Vojtik69
  6. 11. 2010, 12:23
Skvělá kniha plná inteligentního rýpající humoru. Ač se u knih obvykle nahlas nesměji, u této se tomu nedalo zabránit. Rád se k ní vracím. Každému ji mohu jen a jedině doporučit!
Trina1
  15. 1. 2012, 16:42
Do knížky jsem se nemohla začíst, "chytla" mě snad až v polovině. Je to takové milé úsměvné čtení, ale rozhodně nemůžu říct, že bych měla záchvaty smíchu. Teď jsem na začátku jejího volného pokračování a to vypadá slibněji :).
Halalí
  16. 1. 2011, 17:40
Existuje pár knih, které čtenářům změní život, mnohem více knih, o sobě jen tvrdí, že změní čtenářův život. Máme taky knihy, kde jednu stránku čteme několikrát, než ji „přechroustáme“, knihy které čtenář musí strávit dlouze po jejich dočtení, případně je stejně nestráví a čte je znovu (a znovu…), pokud se do toho čtenáři tedy chce… Na druhou stranu je spousta knih, které můžeme číst třeba v MHD, čtou se lehce a dobře, ale čtenář po dočtení zůstává „knihou neposkvrněn“, ale jsou i knihy, které se čtou dobře a čtenář si je pamatuje i po dočtení. Právě do poslední kategorie patří velmi humorný, román Tři muži ve člunu, u knihy jsem se nahlas smál, někdy i slzel (kvůli nezastavitelnému smíchu) a to prosím pěkně (ne)typický anglický humor není zrovna mým šálkem čaje. Jerome Klapka Jerome srší vtipem, ironií, sarkasmem, suchým humorem jako nikdo jiný, humor je ale i rýpavý, pomocí vtipů odhaluje lidské slabosti a zlozvyky. Myslím, že, stejně jako pan Horníček, si dám knihu k posteli, a když se budu chtít potěšit, tak v knize s chutí zalistuji.
twiGGy88
  18. 11. 2014, 10:36
Jsem milovníkem satiry a dobrého humoru, nicméně Tři muži ve člunu vedle tohoto skýtají i humor až groteskní a to knihu v mých očích neskutečně sráží. I tak doporučuji, jsou tam pasáže, které opravdu stojí za to a jako celek to zanechá příjemný dojem. A popis přírody je opravdu mistrný, za to klobouk dolů.
Andulka
  18. 5. 2011, 7:14
Inteligentni humor, kterej je v dnesni literature bohuzel uz spis jenom vzacnosti. Behem cteni knihy proste musite casem dostat dobrou naladu, protoze je to prospikovane ruznymi narazkami, vtipky, historkami a tak vubec. A ted se du vydat jeste na toulky.
zdeny99
  13. 7. 2015, 12:50
Je to takové pábení o ničem. Místo aby čtení této knihy vzbuzovalo smích, tak až na pár výjimek bolí. Jednou z těch výjimek je, že každý slušný člověk, který přijde do nového města, jde hned na hřbitov, aby se kochal tamními hroby. [376. přečtení, 220. hodnocení, 20. komentář, 84 %]
borghi
  6. 8. 2010, 11:12
Podobně jako kdysi pan Horníček, i já mám tuhle knihu poblíž postele a když se chci před spaním potěšit, kousek si přečtu. Obrovsky inteligentní a laskavý humor, který ale dokáže vyvolat hurónské záchvaty smíchu u kohokoliv. Zároveň moudrá kniha, která popichuje přesně tam, kde je to třeba. Že by kniha mého srdce...?
Fridolín
  21. 9. 2015, 13:16
Zkoušel jsem to číst ráno, večer, u oběda, v kavárně, na zahradě na lavičce, v posteli, ve vlaku, v metru, unavený, odpočatý, v depresi i v dobré náladě, ale prostě to není moje krevní skupina. Párkrát jsem se i pousmál, ale rozhodně jsem si u toho neroztrh hubu a nakonec jsem byl rád, že už byl konec. Pár vtipných scén tam bylo, ale na můj vkus to autor lehce zazdil a nijak se nesnažil pointu náležitě doladit, vyšroubovat. Možná je to tím, že byla psána skoro před 130 lety. Občas se mi stalo, že jsem věděl, jak která situace dopředu dopadne. A tenhle předvídatelný humor alá televarieté mi nikdy moc neseděl. Tím nechci říct, že by kniha byla špatná. Jen jsem se u toho trochu nudil a Tři muže na toulkách po Německu raději oželím.
Týpa
  27. 10. 2016, 23:15
Velice pěkná kniha,která mě provází od mládí a vždycky se u ní zasměju.Trochu mi vadí celkem rozvláčné popisy míst,ale to ostatní to vynahradí.Je to bezvadná kniha pro odpočinek a dobrou náladu.
felia
  25. 4. 2014, 11:31
Po Šťastném Jimovi moje druhá nejoblíbenější kniha. Při jejím čtení se vždy královsky bavím. Hlavně mě ale přenáší do velmi příjemného prostředí, mezi lidi, které bych chtěl osobně znát, včetně Montmorencyho. Četl jsem od Jeromeho snad vše, ale Tři muži jsou nedostižní.
Kat45
  17. 4. 2014, 8:12
Milé, oddechové čtení. Autor ovšem tak často a tak zdlouhavě odbíhá od hlavního příběhu, že ten má paradoxně v celém díle snad dokonce menší prostor než tyto odbočky. Na druhou stranu hlavní příběh není nijak strhující, takže mi to až tak nevadilo. Přesto mě kniha nijak extra nevtáhla a nejednalo se typ knížky, od které je těžké se odtrhnout.
Artem
  1. 9. 2012, 13:13
Od této klasiky jsem rozhodně očekával daleko víc. Humor je často suchý až to chrastí, ale pár světlejších pasáži se také najde. Několikrát jsem se pousmál a to je asi všechno. Dílo, které inspirovalo Jirotku, jsem si tedy představoval poněkud jinak.
Kamira
  17. 5. 2011, 11:18
Po dlouhé době jsem se ke Třem mužům ve člunu opět vrátila a jsem nadšená ještě mnohem více. U této humorné inteligentní knihy se opravdu nelze nesmát nahlas. Nekontrolovatelné záchvaty smíchu mě přepadaly často i po odložení knihy, kdy jsem si vzpomněla, jak J., George a Harris... Nezasvěcený pozorovatel by tak mohl s úspěchem pochybovat o mém duševním zdraví. Doporučuji všem a jdu se vydat se třemi muži ještě na toulky.