Originální název: The Diary Of Anne Frank

Vyšlo jako audiokniha

Triáda (2014) 978-80-7474-113-5 264
Triáda (2006) 80-7106-048-8 264
Triáda (2004)
Nakladatelství Lidové noviny (1992)
Radioservis Vyšlo jako audiokniha.

Annelies Marie Franková (12. června 1929 - březen 1945) v roce 1933 s rodiči uprchla z Německa do Amsterodamu, kde se rodina od roku 1942 skrývala v půdním bytě. Dospívající Anne psala od 12. června 1942 do 4. srpna 1944 deník. Po prozrazení skrýše byla rodina odvezena do koncentračních táborů v Německu, přežil jen otec. Anne zahynula v Bergen-Belsenu. Po válce otec deník vydal, byl přeložen do mnoha jazyků a zdramatizován. Toto české vydání obsahuje poprvé nově nalezené a dosud nepublikované stránky. (Založil/a: aknamor)

Anne Frank Anne Frank
*12.6.1929 - †březen 1945

Introvert
  13. 7. 2015, 10:06
Bylo velmi zajímavé pozorovat, jak s přibývajícími stránkami a ubíhajícími měsíci tato dívka zraje. Kdybych měla hodnotit hned na počátku četby, přes všechnu tu tragičnost by hodnocení bylo asi nižší. K Anninu rychlému dospění přispěla jistě nejen těžká doba, ale určitě hlavně stísněnost, nemožnost odejít byť jen na chvilku - ven, do města, do přírody, kamkoli. Nepředstavitelné, po tak dlouhou dobu... Dívčiny myšlenky byly velmi koncentrované a v závěru knihy mě už opravdu zasáhla jejich hloubka. I já věřím, že kdyby Anne dostala šanci, byla by jistě autorkou mnoha hodnotných děl.
janeicka
  22. 12. 2013, 8:34
Niterní zpověď náctileté slečny, u které jsem u mnoha pasáží nevěřila, že je může napsat v tomto mladém věku. Velká škoda, že se Anne Franková nedožila konce války a nemohla se věnovat svému vysněnému psaní, určitě by byla v dospělém věku výborná. Deník se četl velmi dobře, zajímavé popisy psychologických postojů hlavní hrdinky, kdy si po dvou letech uvědomí, že svým způsobem zmoudřela, najde dokonce i spřízněnou duši. Především jsou zajímavé popisy obyčejných věcí - jako stravování, využívání koupelny atd. Hodně mě překvapila její otevřenost ve vztahu k matce, se kterou si vůbec nerozuměla a dokonce se i na papíru objevilo, jak ji nenávidí... Je jen a jen dobře, že toto unikátní dílo přežilo válku a my si v něm můžeme číst.
Keatin
  24. 2. 2012, 19:06
Dlouho jsem se této knize bránila ...nicméně, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Deník je psaný, na tak malé děvče, opravdu skvěle. Kdyby nebyla kniha opatřena krutým doslovem ...těší se člověk z toho, jaká je slečna Franková dobrá spisovatelka.
Peetuliska
  22. 2. 2014, 12:44
Neskutečně smutná kniha vypovídající formou deníku o životě malé židovské holčičky a její rodiny za 2.sv.války.
Reetri
  20. 9. 2011, 8:51
Škoda tak mladé, citlivé a úžasné dívky (jako škoda těch mnohých dalších). Vryla se mi do paměti a srdce. Jsem ráda, že jsem ji měla tu čest "poznat" alespoň prostřednictvím deníku. Stala se tak kusem mě samotné.
VerenaLord
  30. 1. 2013, 10:37
Autentický příběh, který je vytvořen z deníku mladé dívky, židovky, která popisuje své strasti za druhé světové válce. V době, kdy se museli s rodinou skrývat se zabavovala právě psaním deníku, kam ukládala všechny své myšlenky, obavy i touhy. Vzhledem k jejímu věku je neuvěřitelná škoda, že neměla šanci se literárně vyvíjet, a že její život vyhasl tak mladý. Deník, jako památku na Annu a na památku útrap války, vydal otec po skončení války, který svou dceru přežil.
borntolive
  22. 3. 2012, 22:56
Deník jsem četla na cestě do Amsterdamu, kde stojí Annin dům, ve kterém se skrývala. Procházela jsem místnostmi a vyhledávala detaily z knihy, které zůstaly v živé v paměti. Tím kniha získala ještě více na holé lidskosti a jakési spojitosti s Anniným osudem. Co zahýbalo mými city, bylo přiznání Annina otce, který po přečtení deníku řekl něco ve smyslu: "Neznal jsem svou dceru. Netušil jsem, co si myslela, co se skrývalo za tou její usměvavou tváří".
svobodka
  12. 11. 2012, 15:56
Myslím, že již dlouho jsem nečetla něco tak krásného, jako byla tato kniha, která vlastně knihou být neměla. Obdivuji Anne, její upřímnost a její literární nadání. Nepochybuji o tom, že kdyby byla válku přežila a napsala knihu Zadní trakt, jak o tom uvažovala, vzbudila by jí stejný ohlas jako tento deník.
Ramirez85
  18. 3. 2014, 13:50
Anna Franková byla úžasné mladé děvče. Anna Franková byla citlivá, s velikým talentem na psaní. Anna Franková mohla být skvělá novinářka anebo ještě lépe spisovatelka. To by však nesměla svůj krátký život prožít za německé okupace za druhé světové války... Z vět, které pro další a další generace Anna zanechala, nejenom mrazí, ale dokáží i vykouzlit úsměv na tváři, tu jejich naivitou, jindy zase díky tomu, jaká Anna prostě byla. Samotný závěr a doslov (věta "Tady deník Anny končí.") pak opravdu dojímají, jak krutý a absurdní osud tuto úžasnou dívku potkal...
Veronika
  24. 5. 2013, 18:22
Toto sa ani nedá hodnotiť. Najsmutnejšie na tom je ale tá skutočnosť, že sa nejedná o fikciu, ale prežitú realitu mladého dievčaťa.
skjaninka
  27. 6. 2010, 18:35
Deník Anny som zhltla na posedenie.
Napriek tomu, že som vedela ako to skončí som Anne držala palce a podvedome si nahovárala niečo iné.
Anna bola v podstate ešte dieťa, ale to ako dokázala zaznamenať vzťahy v izolovanom priestore a svoje pocity je až zarážajúce.
Claire27
  31. 8. 2015, 18:55
Je neuvěřitelné, jak třináctiletá dívka dokázala být tak inteligentní a na svůj věk velmi vyspělá. Deník je perfektně napsaný. S Anne jsem neustále soucítila a přála ji, aby se splnila její vysněná budoucnost. Avšak bohužel každý ví, jak tohle všechno dopadlo.. Na poslední stránce, kde jsou její poslední zápisky se člověk zděsí, neboť víme, co přišlo.. Ještě štěstí, že deník se zachoval a dal nám možnost nahlédnout do života ukrývajících se Židů. Každý by si ho měl přečíst a děkovat tomu jak žije.
venison
  16. 5. 2013, 16:49
Jelikož se nejedná o klasický pokus o literaturu, ale pouze o vydaný autentický deník bez vědomí autora, tak jeho formu a styl nemohu hodnotit.. Každopádně je to čtivé.. Otázka holocaustu se tu moc neřeší, spíš jde o popis ponorky osmi lidí různého věku a pohlaví, kteří se více jak dva roky skrývají před světem.. Jedná se o popis křehkých citů dívky, která dospívá v ženu a ztěžuje jí to válka.. Hodnotné, působivé, děsivé..
ronynka
  12. 10. 2015, 21:47
Knížku jsem hltala a přečetla jsem ji na dva tahy. Je to neuvěřitelné, co v sobě mela ukryte tak mlada holčina. Je mi moc líto, ze to skončilo tak, jak to skončilo. Byla krásná.
Paio
  14. 3. 2013, 9:07
Kniha je napsané velmi upřímně a otevřeně. Je až k neuvěření, že by dívka v jejím věku napsala takový "příběh". Jde zaznamenat, jak se její spisovatelský um postupně zdokonaloval. Během knihy mě občas z jejich slov přepadl smutek, lítost, příběh napsal sám život, není smyšlený. Krásná kniha.
Anett
  6. 8. 2012, 7:01
Silný příběh. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout a hltala jsem s napětím stránku za stránkou a doufala v dobrý konec (i když jsem dopředu věděla, jak to skončí..). Několikrát jsem se přistihla, že uvažuji nad tím, jak Anne dokázala tak detailně popsat své pocity a to, co se v jejich "skrýši" děje - na její věk opravdu literární talent. Samozřejmě sílu tomu dodává i to, že se to doopravdy stalo... Veliká škoda, že i přes výborný plán a nekonečně dlouhé skrývání její příběh dopadl tak, jak dopadl...
Ginnidlo
  25. 7. 2012, 10:24
Byla bych raději, kdyby tato kniha nikdy nevyšla, nikdy nebyla napsána a nikdy se vlastně ani nestala. Každopádně děkuji za možnost prožít to, co nám jen s velkou námahou vyprávěli učebnice.
mitote
  14. 7. 2011, 23:26
já nevím... dívčiny úvahy jsou úžasné, nechce se mi věřit, že jí v té době bylo čtrnáct... Ale duševní problémy které popisuje, bych spíše pochopila jako 14-letá, a v 18 letech mi to přišlo přeci jen trochu malicherné... Jinak skvělá knížka, člověku se v hlavě leccos srovná...
ideal_alien
  19. 12. 2015, 19:39
Smutná a dojemná kniha, která mě ze začátku sice moc nenadchla, ale poté mě velice zaujala. Příběh je neskutečně pravdivý.
ilon-a
  28. 5. 2013, 23:11
Úžasná a neuvěřitelná kniha! Jeden z nejpůsobivějších, nejemocionálnějších a naprosto fantastických příběhů z dob 2. světové války. Člověku běhá mráz po zádech, když čte soukromý deník, který skutečně existoval a byl psán někým, kdo to doopravdy prožívá. Zvlášť, když to píše malá holčička (později slečna). To, že se ten deník našel a byl vydán, aby se o tom mohly dozvědět miliony lidí, je prostě zázrak.
Weetr
  11. 11. 2012, 13:25
Těžko hodnotit takové dílo, už kvůli tragickému osudu autorky. Zřejmě největší a nejbolestivější plus spočívá v tom, že si to Anne všechno zažila a s tím i dožila. Kniha se čte sama, připadala jsem si, že jsem s Annou v jejím pokoji, cítím její zoufalství a strach. Obdivuji ji, jak vše dokázala zvládat a úplně se nezbláznit s tolika lidmi v tak malém prostoru. Tady se nechce věřit, že tak mladý život skončil tak náhle pod cizí rukou. Velmi smutné.
Plue
  12. 10. 2015, 14:09
Určitě má deník vypovídající hodnotu. Anne se v něm zmiňuje o válce, politice, životě v izolaci, ale ze všeho nejvíc o svých pocitech. Je to vlastně taková sbírka jejích úvah, v kterých si stěžuje nebo naopak dodává odvahu. Anne ani neměla o čem jiném psát, protože její život byl omezen na zadní dům a jeho pravidla. Proto jsem se při čtení trochu nudila.
Aratar
  19. 5. 2015, 20:07
Tento autentický deníkový záznam je sondou do života dvou židovských rodin, které se 2,5 roku ukrývaly před nacisty. Spolu s nimi zakoušíme jak strach a bídu obyvatel „zadního domku“, tak v daleko větší míře i atmosféru optimismu a víru v konec války. Annina mysl je poměrně komplikovaná, plná snů a tužeb, které se v úkrytu stěží mohou naplnit. Během psaní je vidět velký posun od dětského vidění světa, kdy se Anne často vyhraňuje vůči dospělým, přes dospívání až k první lásce.
Raggen
  30. 4. 2012, 14:27
Určitě se jedná o velmi zajímavé a také důležité svěděctví o tom, jak se Židé museli skrývat a dnes se to všechno zdá až neuvěřitelné... Zajímavá je také psychická proměna Anne, která bohužel musela velmi rychle dospět... Jinak se ale jedná o typický deníček, ve kterém se spousta věcí opakuje, protože člověku nedají spát a pořád nad nimi přemýšlí..
Heduš
  21. 11. 2012, 21:32
Mým zlozvykem před začátkem čtení je přečíst si poslední větu celé knihy. Poslední věta mého vydání knihy zní: "Anna Franková zemřela v březnu roku 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen na tyfus." Proto jsem už od začátku přistupovala k této knize s velkou pokorou a při obracení stránek mi ukápla nejedna slza. Obdivuji Annu a její literární mistrovství, které bylo tak bestiálně zardoušeno v zárodku. Kéž bych ji mohla někdy potkat osobně.
Margret
  18. 7. 2012, 18:17
Deník. Ne kniha s příbĕhem, ale deník. Deníky nejsou pro nikoho jiného než pro autora zajímavé. Až na pár zmínek o soudobé politice je tato kniha pro mne nezajímavou výpovĕdí o dospívání jedné slečny. Ano, síly nabyde s pomyšlením, že se Anička musela skrývat takovou dobu a nakonec to dopadlo tak jak to dopadlo, ale deník na mne nezapůsobil žádným hlubokým dojmem. Očekávala jsem více popisů situace než vnitřních pocitů. Ale znovu: co víc čekat od deníku...
rosavtrave
  18. 11. 2011, 16:09
Krásná knížka, která člověka nutí přemýšlet nad nesmyslností druhé světové války a naskýtá nám otázky, kolik takových Anne Frankových asi bylo, přičemž o jejichž životě se nikdo nedozvěděl.
MsAndy
  21. 5. 2016, 9:20
Velmi mě zajímá téma 2. světové války, takže ani tato kniha nemohla zůstat mezi těmi nepřečtenými. Celkově se mi velmi líbil popis dospívajícího děvčete, které některé události ještě úplně nechápe. Postupem času se však Anne mění a její názory jsou vytříbenější. Samozřejmě se jedná o deník, takže jsou zde i pasáže méně zajímavé. Každopádně knížka stojí za přečtení.
gofis
  26. 1. 2014, 14:06
Čekala jsem, že tato kniha bude více popisovat události 2. světové války. Ovšem při čtení mi došlo, že tito Židé byli zamčeni v domě a prakticky odřezáni od světa... Kniha je tak klasickým deníkem dospívající dívky, která popisuje svoje touhy, snaží se poznat samu sebe. Ovšem nutno říci, že Anne, které tehdy bylo 13-15 let, byla velmi vzdělanou a inteligentní dívkou, žasla jsem nad čím taková dívka přemýšlela a jakým způsobem se vyjadřovala.
lidus
  8. 12. 2013, 16:48
Jak vůbec mohlo někoho napadnout, že je deník podvrh, to nechápu. Je tak upřímný, že pochybnosti nejsou na místě. Komu z vás bylo čtrnáct? Psali jste si deník?
P.S. Druhá světová válka z pohledu dospívající dívky vypadá úplně jinak, než z pohledu učebnic dějepisu. Reálněji.
kutikk
  6. 8. 2013, 12:23
Kniha mě moc nenadchla, je to pořád to samé dokola. Očekávala jsem více, že se například něco dozvím o válce, ale jedná se o deník dospívajícího dítěte.
jana80
  14. 3. 2012, 21:10
Kniha se mi velmi líbila. Sice jsem ji četla už před nějakým časem, ale stále ji mám živě v paměti. Přijde mi neskutečné, že tuto knihu napsala tak mladá dívka. Kniha mě osobně velmi zasáhla.
Matata123
  15. 8. 2016, 22:32
Kniha, která mě chytila za srdce.
Anne byla na svůj věk dost vyzrálá, a je velká škoda, že se nedožila konce války... mohli jsme mít o jednu skvělou spisovatelku víc. :)
Deník jsem četla jedním dechem. Moc se mi líbily jak pasáže, kde probírala své problémy, tak i ty, ve kterých popisovala život na půdě. Hodně mi to dalo. ♥
MiriamBlahova
  13. 1. 2016, 13:25
Kniha se mi moc líbila. Od první stránky do konce jsem měla melancholickou náladu a bylo mi autorky nesmírně líto. Její uvěznění, nemožnost se volně pohybovat a naprosto fatální závěr! Je to působivé, dojemné dílo - určitě by si jej mělo přečíst co nejvíce lidí...
frikulinka81
  26. 1. 2013, 10:10
Anne Franková ve svém deníku popisuje své pocity, prostředí, ve kterém žije, vztahy k jednotlivým osobám ve skrýši a díky tomuto psaní se udržuje v psychické kondici.
Začíná psát jako 13letá deník adresovaný fiktivní přítelkyni Kitty. Začíná se svěřovat se stěhováním do "zadního domu", domu, kde měl její otec firmu a oni se tu měli ukrývat před Němci. Věděli o nich jen otcovi zaměstnanci: pan Kugler, pan Kleiman, Miep a Bep - ti je zásobovali potravinami a informacemi. Do úkrytu se stěhovala celá rodina Frankových: Anne, sestra Margot (16 let), otec Otto a matka Edith. S nimi tam žila rodina van Daanových: Peter s rodiči. Později mezi sebe vzali i zubaře Alberta Dussela. (Pravá jména byla nahrazena těmito.)
Anne - veselá, přátelská, kritická, zábavná, drzá, povrchní; po dvou letech strávených v úkrytu zmoudřela, její vztah k matce byl lhostejný, otce měla raději, zamilovala se do Petera, u kterého nalézala klid své duše. Naučila se nacházet štěstí v přírodě (koukáním z okna), v psaní (chtěla se stát novinářkou a spisovatelkou), ve studiu cizích jazyků a hlavně dějepisu. Unikala tak z dusivé atmosféry zadního domu, kde vládla ponorková nemoc. Popisuje pocity strachu z prozrazení, když se do domu někdo vloupal, shnilé jídlo, které jim pomáhalo přežít i historické události, které se právě odehrávali v Evropě (invaze Anglie - naděje na osvobození).
Deník je psán velmi vytříbeným stylem. Neřekla bych, že jej psala teprve třináctiletá dívka. Dokud si člověk nepřečte doslov, který odhalí surovou a krutou pravdu na závěr, není deník tolik traumatizující. Spíš bych řekla, že mě tu chyběl dějový spád a tím pádem i impulz k větší čtivosti. Musela jsem se do čtení mnohdy nutit.
Kim
  23. 9. 2011, 19:06
Úžasná kniha! Doopravdy doporučuji přečíst! Anna vypráví příběh jejího života (nebo alespoň jeho části v zadním traktu) tak poutavě, čtivě a zvláštně přemýšlivým způsobem. Na jednu stranu se mi jeví jako slečna, která má ve svých názorech jasno, na druhou stranu je tak nejistá a nevyzná se ve svých pocitech... Ve spoustě věcích se jí podobám, ačkoli mezi námi visí bariéra několika desetiletí.
Je jasné, že její literární schopnosti jsou obrovské... Škoda takového talentu! Nakonec to ale jen potvrzuje to, co už všichni víme - válka je vůl.
pegerren
  12. 8. 2011, 10:51
Bylo zajímavé sledovat psychickou proměnu Anne, která začala psát deník ještě vnitřně jako malá holčička a po dvou letech kdy její deník končí je to téměř vyzrálá dívka, s životním odhodláním a sny. Je zvláštní číst její pocity, myšlenky a plány do budoucnosti, když víte že je nemá šanci splnit, že tam kde její deník končí není rozhodnutí autoru psaní ukončit, ale smrt...
Kenty
  19. 7. 2016, 11:15
Od knihy jsem dle vyprávění čekala trochu víc, ale zo nic nemění na tom, že je tam vidět jak Anne dospívá a jak se mění její názory na obyvetele zadního domu.
lucaaa8
  8. 11. 2012, 20:55
Wow, když jsem dočetla Deník Anny Frankové, první co mě napadlo bylo: "Kéž bych já takhle psala ve čtrnácti." Způsob, jakým Anna přemýšlí a to, jak píše je rozhodně něco, co stojí za to číst a jsem opravdu ráda, že jsem mohla nahlédnout do jejího života a do životů lidí kolem ní.
CreatorJH
  23. 11. 2011, 20:56
Jedna z nejživějších výpovědí druhé světové války.Opravdu děsivý je kontrast jejího života pozvolna dospívajícího děvčete a krutosti, s jakou se setkává- nejen prostřednictvím rádia. Opravdu skvěle popsaná tíseň a každodenní strach. Člověk vážně musí přímo ve vzduchu vidět vznášející se PROČ.
karce
  22. 11. 2011, 9:58
Nedokážu si představit jak dokázali lidé tak dlouho vydržet v jednom malém půdním bytě. I přes bídu, která byla ve válce měli skoro vše po čem toužili.( knihy, jídlo, oblečení ). Ochota druhých lidí pomáhat, za cenu odhalení, byla tak velká a oddaná, až jsem se nedokázala ubránit myšlence pocitu viny, že já mám vše a oni tak trpěli. Anne, její sestra Margot a Peter i přes velký strach a vůli se dokázali vzdělávat, četli neskutečně težké knihy a doufali v brzký konec války. Jejich chuť do života bych někdy opravdu chtěla mít.
dollyk
  10. 9. 2016, 7:29
Je to silný čtení. Když si člověk uvědomí, že to psala čtrnáctiletá žába, musí uznat, že nezemřít v tom Bergen-Belsenu, udělala by díru do světa. Je to krátké a jasné a doporučuji to všem, kteří si myslí, že mládež byla dříve nějak jiná než dnes. A samozřejmě to nese své jasné poselství, poselství proti zlovůli a lidské hlouposti. Škoda, že mi tahle knížka unikala, kdybych měl odvahu, protože o její existenci jsem tehdy věděl, vzít ji do ruky někdy v sedmnácti, měla by mě jistě co naučit.
HDosoudilová
  27. 8. 2015, 16:43
Na tuto knihu jsem dlouho hledala odvahu a tu správnou chvíli. Musím ale říct, že jsem od deníku čekala více. Jistě, ono nebylo moc o čem psát. když byl člověk zavřený v části domu pořád se stejnými lidmi. I když i tak mi přišlo, že obyvatelé domu mohli být více opatrní. Ale nerada bych je soudila, jsem ráda, že jsem toto nikdy nemusela zažít a doufám, že nezažiji.
mcleod
  15. 9. 2012, 15:34
Tato kniha je především deník třinácti až patnáctileté holky, která řeší své životní problémy spojené s dospíváním. Doplňkem pak je rozebírání situace Židů v nacisty okupovaném Nizozemsku či rozebírání válečné politiky jako takové. Tyto dva aspekty díla nejsou v rovnováze, proto čtenář, který čeká především ten druhý, může být z knihy zklamán. Přesto musím vyjádřit svůj obdiv ke stylu, jakým je kniha psána, stejně jako k nemálo hlubokým myšlenkám, které se v úvahách v knize objevují.
long.tall.sonny
  23. 6. 2012, 17:47
Ve spoustě věcí jsem se s Anne ztotožnila a vždy, když jsem si uvědomila, že všechno popsané v tom deníku se opravdu stalo, mi zatrnulo. Výborné čtení a samozřejmě cenné svědectví o událostech druhé světové války.
passerbyElu
  30. 10. 2010, 22:47
Kniha se mi moc líbila. Několikrát jsem se ztotožnila s jejími myšlenkami (myslela jsem si: jiná doba, jiné myšlnky, možná trochu hloupější, ale zastyděla jsem se nad sebou - v porovnání s mladičkou Annou jsem ta hloupá já).
Nejvíc mě dostal poslední zápis, který byl přímo vyvrcholením celé knihy, napsaný nic netušíc mladým děvčetem...
Knížky si velice vážím a svět mi příjde ještě víc nespravedlivý...
Czermy
  19. 10. 2010, 21:51
Těžko takovouhle věc hodnotit, slečna měla určitě veliký literární talent, od první stránky knihy je to silně znát. O to víc člověk musí litovat toho, že dopadla tak rychle a špatně. Bohužel mi čtění znepříjemňoval fakt, kdy jsem se děsil blížící se katastrofy, v tomto případě konce textu.
mejdylko
  24. 3. 2016, 10:22
Když jsem knihu začala číst, první co mě napadlo, že budu číst cinty malého dítěte... ale potom se to zvrtlo, celá rodina byla donucena uprchnout a ukrýt se s lidmi, kteří jim nebyli blízcí. A Anna v mých očích najednou vyrostla a vyzrála. Ano, je to deník, tudíž jsou tam hodně popsané její pocity i co prožívá. Ale od toho je to deník, ne záznam denních úkonů. Myslím si, že o dvouletém životě mezi pár zdmi toho popsala opravdu hodně. Ten strach musel být šílený... a nakonec to vlastně bylo k ničemu a všichni, až na Anninýho otce, umřeli těsně před koncem války, což člověka doslova konsternuje. Knihu jsem dočetla s velkým povzdechnutím a pocitem smutku v sobě samé....
SamiRozi
  4. 9. 2015, 21:58
Je zvláštní si představit jak tam v té chudobě ten deník psala! Vžít se a přenést se za Annou do 20. století je opravdu zvláštní. Už tak mladá psala tak výborně... škoda konce! Určitě tuto knihu doporučuju. Člověk si pak víc váží toho co má!
vikhy
  22. 9. 2014, 20:54
S touto knihou jsem doslova "žila". Nedá se přečíst pouze jednou. Je krásná, bolestná, citlivá, niterná, přesmutná... zkrátka plná všech poznaných emocí.