Originální název: The Dosadi Experiment

Baronet - 2009
ISBN: 978-80-7384-256-7

Baronet (2009) 978-80-7384-256-7 328
Ivo Železný (1999) 80-240-0277-9 392

V Experimentu Dosada vrací Frank své čtenáře do té mezihvězdné civilizace, kterou představil v Mučené hvězdě. Tam již generace probíhá tajný a nelegální pokus, při kterém byli lidé deportováni na planetu Dosadi izolovanou neproniknutelnou tzv. Boží zdí, a kde jsou záměrně vystaveni složitým materiálním, sociálním i společenským podmínkám a neustálé manipulaci s informačními zdroji a systémy. Cílem je stvořit novou, zákeřnou a nenávistnou rasu prahnoucí jen po pomstě. A vypadá to, že experiment byl až příliš úspěný...
V roce 1978 byla kniha nominována na Locus Award.

HELLBOY-DB
  31. 12. 2015, 16:18
Když jsem se do této knížky pustil, vůbec jsem netušil, že se dočkám vůči vydařenému prvnímu dílu takové podpásovky. Jak byl první díl takový komornější, ale s nápadem, toto je opak. Tady se sice operuje s tajnou planetou, ale než se na ni děj dostane, předchází tomu tuny nezáživného žvanění, ale že by se po přesunu tam z toho stal rázem trhák, to se taky říct nedá. Vše je furt protkané takovým nijakým dějem, mdlou akcí a všudypřítomnou konspirací, která mi ke konci při soudním přelíčení už lezla úplně krkem. ===20%
Ziriath
  30. 7. 2015, 15:48
Nedá sa (ani pražákom ne). Někdy spisovatelé vymyslí nějaký příběh, ale zapomínají, že to po nich také bude někdo chtít číst. Zajímavá premisa je zabitá politikařením (což tvoří většinu knihy), intrikami a bezcharakterními postavami. Líbila se mi Duna, protože přinesla spoustu vlastní terminologie, zajímavých reálií toho světa a ekologických a sociologických zamyšlení. I zde se mluví galaštinou a sedí se na židlopsech, ale to je s Dunou asi tak jediná podobnost. Jestli chcete číst něco o nepříjemné, izolované planetě s dosti omezenými zdroji a setkání utopistického světa s dystopickým, doporučuji raději Jefremovovu knihu Hodina býka.