Originální název: City

ISBN: 978-80-7193-367-0

Laser (2013) 978-80-7193-367-0 287
Odeon (1992) 80-207-0337-3 227
Orbis (1970) 186 pod názvem Když ještě žili lidé

Hluboce lidský příběh románu Město nám v průběhu staletí a tisíciletí odkrývá v osudech rodiny Websterů nejen budoucnost člověka, ale i jeho souputníků a následníků, jimiž se jako dědicové lidského odkazu stanou psi a roboti. V osmi původně samostatně vydaných kapitolách, následně opatřených Epilogem, se seznamujeme s úžasnými proměnami lidské společnosti až k jejímu vesmírnému exodu, po kterém lidmi opuštěnou planetu přebírají jejich kdysi nejlepší přátelé.
Dnes už klasická, stále čtivá a především myšlenkově bohatá kniha patří k zlatému fondu vědeckofantastického žánru a vytrvale se objevuje na předních místech v anketách o nejlepší science fiction román všech dob. Je také nejznámějším a nejčastěji připomínaným dílem amerického Velmistra žánru, jenž je našim čtenářům blízký nejen díky svému českému původu, ale také díky vrozenému humanismu, jenž překračuje lidmi uměle vytvořené hranice. (Založil/a: Tanmut)

jehlaspichlas
  15. 9. 2012, 23:15
Technická poznámka. Simakovy dva romány Město a Když ještě žili lidé je tentýž román.
Originální název se jmenuje City.
zoro2
  5. 1. 2015, 22:18
Moje nejoblíbenější kniha. Souhlasím se Skřítkem, takhle si představuji sci-fi. Tato kniha je jako puzzle - série příběhů, které na sebe nepřímo navazují, ale tvoří dokonalý celek. Povinná četba pro všechny fanoušky žánru.
Skřítek
  27. 2. 2013, 19:06
Jedna z mnoha fantastických sci-fi, ovšem v tomto případě si dovolím hodnotit i jedna z nejlepších vůbec.
illy
  14. 12. 2015, 10:05
Tak to bylo hodně na bednu. Je třeba si uvědomit že původní kniha vyšla v padesátých letech a přijmout to. Je to plné myšlenek a úvah a asi se mi budete smát....ale mě to krásně sedlo do paření Falloutu 4 svojí atmosférou ;-) Jo, takhle přízemní jsem já děti. Díky zoro2 za doporučení......
mumin
  2. 8. 2015, 23:58
Po prvních třech kapitolách jsem vůbec nechápal, proč je Město považováno za klasiku žánru. Nuda k uzoufání. Až od skvělé čtvrté povídky (Dezertéři) začal příběh mnoha generací rodiny Webstrů dávat smysl a nabírat spád. Simak vytvořil fantastický svět budoucnosti, ve kterém se lidstvo vzdá vlastní existence a přenechá Zemi samotářským mutantům, robotům, mluvícím psům a inteligentním mravencům. Autor, ovlivněn destruktivní silou druhé světové války a všudypřítomnou jadernou hrozbou (Město postupně vycházelo v letech 1944-51 nejprve v Campbellově Astoundingu a poté v konkurenčním Fantastic Adventures), staví do kontrastu násilného a na technickém pokroku závislého člověka („Co je to luk a šíp? Je to začátek konce. Je to křivolaká stezka, která narůstá do hřmotné cesty války. Je to hračka a zbraň a triumf lidské techniky. Je to první, chabé zachvění atomové bomby.“) proti mírumilovnému psovi. Robot Jenkins (původně sluha rodiny Webstrů), procházející celým příběhem, si sebedestruktivní sklony člověka plně uvědomuje a snaží se dalším generacím psů jeho existenci zamlčet, aby na něj nevzpomínali jako na Stvořitele/Boha (člověk si zboštění nezaslouží) a vybudovali vlastní – na člověku nezávislou – civilizaci. Ta se odvrací od překotného technologického vývoje a znovu objevuje mizející hodnoty Ameriky počátku 20. století jako je stabilita, laskavost, respekt k přírodě, poklidný venkovský život, tradiční rodinné vazby. Ačkoli Simak vyhlíží budoucnost lidského rodu se značnou skepsí, ve společenství psů a robotů spatřuje naději. Ve světě, kde lidé zavrhli humanitu a odvrátili se od „starého dobrého světa“, je lidství zachováno prostřednictvím zvířat a strojů.
Po přečtení převládá pozitivní dojem. S ohledem na slabší první třetinu knihy a na některé nezodpovězené otázky (Kde se vzali mutanti a proč byli tak výjimeční? Jak se Webstři zbavili agorafobie a proč opustili rodinné sídlo společně se zbytky lidí zůstali v Ženevě?) dávám 4/5.
kacer_rampa
  29. 5. 2014, 14:00
Kniha nabízí zajímavou premisu legendy, kterou si vyprávějí psi budoucí civilizace psů a ač se jedná o zajímavé zpracování lidské apokalypsy, nečekejte roztomilý svět psů a štěnátek.
eoj
  29. 7. 2015, 0:13
Dobrá kniha s příliš pomalým rozjezdem. U mne byla díky tomu málem odložena, což by byla škoda. Spousta nápadů už dnes vypadá pitomě, ale je pravdou, že je kniha starší než já. Ze začátku jsem odkládal po pár stranách, ke konci po desítkách.
DRALI
  22. 4. 2014, 9:17
Moc pěkná kniha, plná zajímavých myšlenek a nápadů. Chvílemi trochu zmatenější, jinak ale dobře čtivá a zábavná. Nemyslel jsem si že by mne mluvící psi mohli takhle bavit, tady to ale funguje skvěle. Robota Jenkinse my bylo docela líto..
piratmartin
  23. 6. 2013, 20:17
Velice zajímavá kniha, rozhodně doporučuji k přečtení. Nevím co k tomu přesně napsat.. událo se tam toho hodně, je tam spousta myšlenek... no prostě si to přečtěte. P.S. Zajímavé že první komentář k této knize napsal zrovna "skřítek" ... že by ten z jiné dimenze? :-)