Originální název: Ender's Game

Laser-books (2008) 978-80-7193-264-2 256
Laser-books (2002) 80-7193-118-7 256
Laser-books (1998) 80-7193-050-4 294
Laser (1994) 80-85601-72-9 294

Vědeckofantastický román, který můžeme doporučit všem milovníkům dobré literatury. Román nejen o zápasu pozemské civilizace se smrtelným nebezpečím z kosmu, ale také o přátelství, bratrské lásce a nenávisti.
Kniha je napsána strhujícím způsobem a patří mezi nejlepší díla americké SF. (Založil/a: Tanmut)

vladislaus
  17. 3. 2012, 15:34
Poselství této knihy lze chápat v různých rovinách. Pro mne to byla spíše kniha o manipulaci, strategii, taktice, o přípravě poslušných mas, výkonných vojáků, vynikajících velitelů a jednoho nadlidsky schopného admirála. Určitě si přečtu další díl.
Magyana
  16. 12. 2014, 14:07
Enderova hra je jedna z nejlepších sci-fi, jaké znám. Je to už dobře patnáct let, co jsem ji četla poprvé, a byla to láska na první přečtení. Od té doby jsem se k ní už párkrát vrátila a jsem si jistá, že ne naposledy.

Není to jen poutavým příběhem, napínavou zápletkou a skvěle napsanými postavami. Enderova hra je nezapomenutelná svým posláním.

Jsme my lidé ochotni pro svou záchranu obětovat své lidství?
janeicka
  1. 11. 2013, 17:46
Pro Enderovu hru jsem si běžela do knihovny ihned po filmové premiéře, protože jsem byla z příběhu hodně nadšená. Kniha mi doplnila chybějící informace a ještě dlouho jsem pak přemýšlela nad tím, zda je oprávněné vést preventivní válku, aby se předešlo předpokládanému útoku. Není důležité jen vyhrát válku, ale hlavně jakými prostředky bylo této výhry dosaženo...
zoro2
  11. 1. 2016, 21:50
SF podle mého gusta. Sice je to tak trochu pohádka, ale zmáknutá na výbornou a jak s ní jednou začnete, prakticky se nedá odložit, dokud s ní neskončíte. Bohužel po zdařilém knižním zpracování Enderovy hry jsem viděl i vykostěnou filmovou verzi (to bylo na pěst).
Rames
  23. 1. 2014, 12:02
Vidím že autor je velký optimista, jeho budoucnost rodí tolik geniálních dětí že si mohou vybírat . Dokud Ender hrál hry a vymýšlel strategie mělo vyprávění spád a drželo čtenáře v očekávání mohutné skutečné bitvy. Odhalení ale přineslo zklamání a poslední kapitola zazdila celou knihu.
Pokud je toto skutečně to nejlepší co nám může současná americká SF produkce nabídnout, pak říkám:" AJ KARAMBA"!!!!!!
achilles
  8. 9. 2015, 10:06
Pěkné dílo. Po zajímavém začátku, ale autor trochu ztrácí dech s udržením napětí, což vzhledem k relativně krátkému románu je divné. Osobně mě pointa nechytla.
HPL
  24. 6. 2014, 17:16
Ačkoli u podobné látky vždy hrozí velké nebezpečí, nevydržel jsem to a na film se podíval dřív, než jsem se v knihovně dostal ke knize.
Bohužel – nebo vzhledem k okolnostem možná spíše bohudík – byl film naprosto plochý, bezemoční, a přes pěkné efekty, které ale na současnou dobu stejně vyzní zastarale, vlastně naprosto o ničem, snad kromě (co se hollywoodu týče) velmi kvalitního a netradičního konce! (který mě v přečtení utvrdil).
Hned první stránka mě vtáhla do děje a jen tak nepustila. Jediná věc, co mě nudila, byly zdlouhavé a dosti chaotické popisy pohybu v nulové gravitaci. Endrovo „povýšené“ uvažování o věcech (a lidech) funguje na jedničku a hlavně baví. Konec byl vynikající a Mluvčí za mrtvé je už pro jistotu doma.
Jsem docela zvědav, jakým směrem se sága bude ubírat dál, ale potenciál je rozhodně velký. Pátou * si nechám pro další díl. Ačkoli mě kniha moc bavila a neustále nutila číst dál, čekal jsem od ní o trošičku víc (přestože jsem toho dostal hodně), i když do tak malého počtu stran by se toho víc už nevešlo.
Pend
  23. 2. 2013, 6:08
O tom, jak jeden chlapec zachrání svět. Skvěle vymyšlené rozuzlení celé zápletky. Samozřejmě je to pro nás moc americké (podobně jako Den nezávislosti).
Jasanek
  8. 10. 2011, 17:33
Výborné dílo, které řadím za vrchol sci-fi žánru. Doteď jsem stále říkal, že to nejlepší scifi je Duna, teď jsem dost na pochybách zda neříkat Enderova hra. Knihu jsem četl stejně jako Mitote 2 dny.
Gallienus
  15. 6. 2015, 11:50
Mrzí mě, že jsem první viděl film, knihu si pak již bohužel nešlo tak vychutnat, přesto jsem byl spokojený. Více mě bavila dějová linie Enderových sourozenců, možná proto, že ve filmu nebyla. Nevím zda přečtu další díly, ale autor napsal něco opravdu velmi dobrého.
scajo
  31. 7. 2015, 12:54
Bezesporu originální kniha, kterou ale sráží značná monotónnost v prostřední části, kdy jdou dětští hrdinové v podstatě z bitvy do bitvy. Samozřejmě chápu, o co autorovi tím vším šlo, ale to samé by se dalo vyjádřit i na daleko menším prostoru. Mírné rozpaky ze zdlouhavé prostřední pasáže a místy trochu chaotických popisů bitev ve stavu beztíže naštěstí na konci vynahrazuje hned dvojí (a v obou případech překvapivá) pointa. Enderova hra je tak pro mě lehce rozporuplnou knihou. Na jedné straně jde o naprosto unikátní "dětský" military příběh se zajímavým politickým kontextem, ale na druhé straně to jako celek nemá formu, která by čtenáře lapila a nepustila (alespoň mě ne). A je to škoda, protože potenciál byl jasně na plný počet. Filmové verzi se doporučuji vyhnout obloukem.
ondrasek
  17. 6. 2014, 5:40
Tohle dílo je opravdu skvost.
Kniha mi byla vychválena a doporučena, a to je vždycky ošidné, protože já pak od ní čekám víc a pak bývám často zklamán. Ne tak ale u Enderovy hry, tady se všechna očekávání naplnily měrou vrchovatou (především díky skvělému konci) a já se jdu poohlédnout po dalších dílech a filmu.
HELLBOY-DB
  18. 2. 2014, 16:59
Přiznám se, že po počáteční lehké nedůvěře k tak mladé postavě jsem byl nakonec velmi spokojený. V místech kde už jsem myslel, že autor uvízl v monotónnosti, dokázal vnést do hry zase nějaký nápad, aby ji osvěžil a posunul o stupeň výš, a následně dovedl příběh až k závěrečné vydařené pointě. ===100%
Casey
  1. 6. 2016, 14:52
Tohle mi nesedlo, měl jsem co dělat, abych knihu dočetl a pouze konec mi z knihy trochu zvedl dojem. Nekonečné popisy bitev, her a nesmyslné popisy pohybu ve stavu beztíže mě ubíjeli. Za mě špatný :-(
silvaren
  11. 9. 2015, 12:29
Naprostá klasika. Skvěle vystavěný příběh založený na manipulaci a myšlenkových hrách. Vychutnala jsem si dokonalou psychologii postav a ta pointa prostě stojí za to.
Balu
  18. 5. 2013, 0:21
Rozpoznání hry a reality, správná dávka pochopení nepřítele, to všechno je násilím implantováno do života desetiletého kluka, který se v rámci vojenského programu stává dokonalým vojevůdcem, který má v budoucnu vést odvetný útok proti nepřátelským Termiťanům, kteří kdysi napadli Zemi.
Kniha je neuvěřitelně čtivá, člověk ji přečte během jednoho dne.
Přestože se jedná o vyloženě military odrůdu SF, nechává velký prostor k zamyšlení.
irulan
  4. 3. 2015, 16:20
Viděla jsem nejdříve film a moc se mi líbil. Genialni ústřední myslenka o pochopeni nepritele , osobni a nekonvenční Enderova morálka založena na svědomí - jo je to idealisticky, ale pokud to někomu neco říká, snad to neni jen ideál. Tak jsem si přečetla knihu a a zjišťuji, o kolik dalších rovin bych pouhým filmem přišla. Treba o anonymní manipulace Demosthena a Locka s veřejným míněním - jak nadčasové...
Zařazuju si to k oblíbeným a prohlašuji lehce se studem: miluji Endera. Kez by v každém z nas byl aspon kousek něj...
Lúthien Celebrindal
  15. 5. 2014, 12:02
Je mi líto, ale já v tom nic geniálního ani impozantního nevidím, takže tady budu trochu vybočovat z názoru většiny...
První část knihy mi příliš připomínala Harryho Pottera, než abych se zbavila dojmu, že čtu knížku pro děti. Ta druhá zas byla na můj vkus moc filozofující. A 8-leté dítě přemýšlející proč a jestli vůbec má cenu zachraňovat svět... nějak se mi to nezdá - nejradši bych to poslala k přezkoumání "Kanceláři pro uvádění románových příběhů na pravou míru" (pro neznalce: to je ze Saturnina!) :-)

Zkrátka a dobře, tahle kniha je průměrná a já jí hodnotím cca 50% (což ale nejde, takže vlastně nakonec lépe).
mitote
  27. 2. 2011, 13:30
Tahle knížka byla mojí první zkušeností se sci-fi žánrem v knižní podobě, ale musím říct, že takhle silný zážitek jsem snad neměla z žádné knížky... Nejenom, že jsem ji přečetla jedním dechem během dvou dnů, ale přemýšlela jsem nad ní i ve chvílích, kdy jsem si zrovna nečetla... a stále přemýšlím... Tahle kniha znehodnotila veškeré hodnocení ostatních mích knížek, protože bych jí nejraději dala 10 hvězdiček z těch pěti...
Streamline
  1. 7. 2013, 13:08
U Endera som sa dlho rozhodoval medzi 4 a 5*...najideálnejšie by bolo hodnotenie niekde medzi. Scott Card sa v tejto sci-fi knihe, ktorá započala rozsiahlu sériu, rozhodol využiť geniálne deti ako hlavné postavy. Na jednej strane je to originálny prvok, na strane druhej, niektoré postupy a spôsob uvažovania, ktoré tieto postavy zvolili v určitých situáciach by boli nadľudské aj na desiatich najväčších dospelých géniov, ktorí kedy existovali...ale však je to sci-fi, tak prečo nie. Inak autorovi nemám čo vytknúť. Na nejakých 250 stranách príbeh postupoval veľmi zaujímavo a svižne, autor sa zbytočne nezaoberal detailným opisom prostredia a vzhľadu alebo charakteru postáv...je tak na čitateľovi, aby zapojil svoju fantáziu a vykreslil si určité veci sám. Okamžite som si obľúbil postavy Endera a Fazolka, naopak niektoré záporné postavy som nemal problém nenávidieť. Mnoho scén a situácií si zapamätám na dlhé roky, mali dobrú atmosféru. Prekvapenie na záver potešilo a aj vďaka nemu dávam knihe 5*...neznamená to ale plný počet...za 90%!
Aratar
  21. 8. 2014, 15:44
Jedna z naprostých klasik scifi. Je to čtivé, dobrodružné, s přesahem a mírně filosofickým zakončením, na které ihned naváže druhý díl. Z pasáží, kdy se Ender postupně snaží vyzrát nad hrou, mě několikrát zamrazilo podobně jako se mi to občas stává i u Kingových hororů. Hodně lidí této knížce vyčítá příliš mladé hrdiny. Já v tom naopak vnímám plus a stačilo mi ospravedlnění autora, že vyvolenými musí být děti právě proto, že jsou ještě otevřeni všem možnostem k řešení krizových situací a nerelativizují otázku dobra a zla tolik jako dospělí.
Niaro
  16. 5. 2014, 1:32
Aaaaaaah........ Tohle dílo je tak jedinečný, a tím i dobře hodnocené, z mnoha důvodů. Dovolte, abych zde zmínil pro mě ty hlavní.

1)vcelku ORIGINÁLNÍ PŘÍBĚH, tím myslím zápletku, hlavní hrdiny (a nebudeme si lhát, každý ze čtenářů se alespoň v jednom z nich na chvilku uvidí), prostředí ve kterém se děj odehrává a v neposlední řadě i okolnosti jež mu předcházeli.

2)VŠEHO JE TAM TAK AKORÁT, tím míním, že nic se v textu nepřehání. Popis okolí, filozofický konverzace atd., toho všeho je tam právě tolik kolik je třeba.

3)NAPÍNAVÝ DĚJ stručně řečeno autor Vás jen tak nenechá tuhle knihu odložit

4)A za čtvté a to je asi nejdůležitější. Kniha je napsána tak jednoduchým slohovým stylem, jak je to možné, k čemuž se autor v předmluvě (pro ty kdo ji čtou), která je v novějších vydáních, sám přiznává. Ději porozumí stejně dobře 10-ti, jako 90-ti letej a všichni, i ti řekněme "méně bystřejší" ze čtenářů, si po přečtení této knihy mohou plácat rukama jak lachtani, že pochopili její tzv. poselství.

I já patřím mezi ty, koho kouzlo této knihy pohltilo a jediné co bych jí vytknul je, že si nedokážu představit pokračování s už dospělejším Enderem. U mě tedy za 5*.
Ruffy
  13. 5. 2014, 20:08
Neuvěřitelně zpracovaný příběh! Tahle kniha se mě dotkla všude, kde měla.. Nenechala mě klidnou a já tak musela číst dál a dál. Dlouho mě žádná kniha nepřinutila přemýšlet nad ní tak intenzivně a vymýšlet, co se asi v dalších kapitolách bude dít. I když jsem pár svých předpokladů měla, autor mě vždy dokázal vyvést z omylu a rozuzlení toho všeho je prostě fascinující. Stejně jako mitote bych nejraději dala deset hvězdiček z pěti..
Bruffie
  2. 12. 2014, 22:46
Líbilo. Rozhodně se chystám na druhý díl. Kniha výborná na přemýšlení po přečtení a k úvahám o lidské povaze, která se prostě po staletí nemění - pojaté ve sci -fi, ale pořád platné.
Phorbo
  19. 11. 2014, 18:31
Knihu jsem výjimečně přečetl dvakrát. Kdysi před deseti lety mi připadala úchvatná a okouzlující. Příběh Endera Wiggina mě dostal do sebe a nepustil až do poslední stránky. Teď, když jsem přečetl už něco málo scifi románů a antologií, mi už první kniha série tak dobrá. Je jasné, že Card se snaží něco sdělit, hlavně poslední kapitolou (hodně mi to připomíná Glukhovskeho Metro 2033, třeba se tu inspiroval). Děti jsou ovlivnitelné a dospělí mají nad nimi nadvládu ať už jsou mladí nebo staří... Starší vždy vládnou těm mladším... Ale každý ať si v tom najde co chce. Možná se jen opakuju. Určitě to už někdo napsal. Budu hodně zvažovat, jestli si přečtu další díl, i když ho v kindlu nosím už delší dobu spolu s dalšími dvěma základní série... Možná tomu dám šanci.
Kocharowski
  23. 11. 2013, 13:04
Naprostá klasika žánru, která by neměla chybět v žádné knihovně fanouška vědeckofantastické literatury. Příběh o chlapci, který by za normálních okolností nikdy nepřišel na svět, a který byl zrozen jen za jediným účelem – stát se nástrojem v promyšleném plánu na záchranu světa. Mocní rozehrávají svou nebezpečnou hru, ve které sází vše na jednu kartu. Selhání znamená konec lidské rasy. Malý Ender se s tímhle vším musí vnitřně vyrovnat. Odmítá roli bezcitného zabijáka a ze všeho nejvíc touží po tom, aby ho jeho blízcí měli rádi. Je to příběh o obětování jedince ve prospěch společnosti, o tom, kam až je člověk, pod tíhou strachu z vlastní zkázy, ochoten zajít.
Methat
  16. 1. 2013, 12:14
Ďakujem, majstre. Za to, že som mohol prežiť detstvo s Enderom a jeho súrodencami Petrom a Valentine. Za to, že ste ma na konci knihy 2x prekvapili tak, že mi skoro spadla kniha z rúk (a to sa nestáva často). Za pútavé a veľmi krásne dielo, ktoré som hltal a vžíval sa do každej udalosti, ktorá Enderom otriasla. A za celého Endera, ktorého ste sám stvoril a vytvoril tak tento skvost, ktorý si právom zaslúžil dve ceny. Ešte raz - ďakujem!

"Ačkoliv po těch letech s létajícími dětmi mi fotbal připadá, jako když se dívam na slimáky, kteří do sebe narážejí."
Zhabza
  8. 10. 2012, 21:16
Velmi dlouho se mi tato kvalitní kniha vyhýbala, ale o to intenzivnější byl zážitek z jejího četení. Opravdu mistrovské dílo, které jednoznačně patří k vrcholům sci-fi.
rady.kros
  15. 5. 2016, 11:53
Do poloviny jsem měl knihu problém zkousnout. Myšlenkové pochody a rozhovory šestiletých dětí mi připadaly úplně mimo. Naštěstí se příběh pěkně rozjel, což pro mě knihu zachránilo. Jen ta poslední kapitola mi nesedla vůbec. Kdyby tam nebyla, tak dám čtyři hvězdičky.
Elisa99
  17. 4. 2014, 12:02
Příběh mě přímo okouzlil. Přesně můj názor vyjádřil vladislaus. Já snad jedině mohu ještě dodat, že při čtení knihy jsem neustále musela přemýšlet nad tím, jestli tato "obraná agrese lidstva" je opodstatněná instinkty přežití či jen chtíč po moci ničit a zničit.
cmax
  30. 7. 2013, 9:28
I přes to, že dobrá třetina knihy se mi zdála lehce monotónní, je to perfektně zkonstruovaný román. Kamarád mi naneštěstí, ač už před deseti lety, nadšeně hlavní myšlenky vyspoiloval, takže na jednu stranu jsem se na knihu velice dlouho těšil a nakonec ji také přelouskl na jedno nadechnutí, ale na stranu druhou už mě toho v příběhu moc nepřekvapilo. Tomu nepomáhá ani fakt, že naprostá většina futuristických reálií, které se zde objevují, se vyskytla mnohem lépe vykreslená už v dílech zrozených o desítky let dříve. Rozhodující ale je, že je to vesmírné scifi. A já miluju vesmírné scifi. 70%
Apneator
  19. 11. 2012, 15:57
Kniha velmi zábavná a emotivní. Způsob psaní vtahuje do živého děje a nepouští. Za vrchol sci-fi sice Enderovu hru nepovažuji kvůli absenci nějakého poselství, každopádně zábava náramná.
Maty38
  24. 10. 2014, 21:46
Ještě v půlce knihy jsem byl skoro rozhodnutý udělit pět hvězdiček, ale pak mě přece jenom určitá dějová jednotvárnost (cvičím se....zlepšuji se....jsem sám a mám depku....cvičím se....zlepšuji se .....jsem sám) od toho odradila. Stejně tak mi chybělo nějaké celkové hlubší poselství díla. Přesto se to velmi dobře čte.....ale do dalších dílů zřejmě nepůjdu.
velkyrobik
  2. 6. 2014, 19:43
Strhující hra morálky, filozofie, etiky, poslání, zasazena do sci-fi prostředí, funguje zde opravdu dobře! Četba evokuje spousty myšlenek a úvah, které se u čtenářů liší a zanechává hluboký dojem.
Moni_ka
  6. 9. 2016, 11:09
Card má skvelý štýl písania. Jeho postavy sú vykreslené realisticky. Ich pohyby, myšlienky, správanie sú dokonalé a námet z ktorým autor prišiel, originálny. Veď si uvážte, kniha bola po 1-krát publikovaná v roku 1985 a to by som veru nečakala.
Je to skvelá kniha pre všetkých priaznivcov sci-fi, ale aj nie pre príliš veľkých obdivovateľov ako som ja. Žiaľ zistila som, že mňa takéto veci veľmi neťahajú a skôr nudia, ale to som ja. Verím, že Card má svojich priaznivcov a aby som povedala pravdu, získal si ma. Určite si od neho ešte niečo prečítam, no sci-fi žánre idú bokom.
Knihu hodnotím ako kvalitné dielo, no mňa tieto vesmírne vecičky miatli a nechápala som všetkému. Ale z Enderovej hry sa je, čo to učiť...niektoré
sourekm
  28. 8. 2016, 1:25
Poměrně pro někoho zajímavá kniha o alternativní dimenzi ve které se zachovala socialistická Evropa a nadále funguje varšavská smlouva. Nicméně příběh je postavený na dějepise, který se v naší dimenzi nenaplnil, je tak trochu ztráta času tuto knihu a natož celou ságu číst.
Nicméně by se kniha dala využít jako inspirace pro tvorbu jiné military-sci-fi literatury.
V knize je pro mě otázkou, zda termiťané útočili na Zemi kvůli potřebám se rozšiřovat a nebo proto, že by je armáda vyprovokovala podobně jako dnes naše spojené státy jisté muslimské země. Orson asi chtěl, aby si na tu otázku každý odpověděl sám. Mnohem podstatnější tam bylo spíše chování dětí při vyrůstání v propagandě o stavu ohrožení nějakou civilizací.
Kniha ale v celku nebyla nic moc a následná adaptace, kterou chtěl Orson aby byla co nejdříve, (že nekdy v devadesátém šestém tuším napsal osobně scénář) se nakonec netočila.
Nakonec se po pár letech natočil popkornový snímek, který by asi nebyl ani zajímavý, když by se rozebiral do detailu jako kniha. Konec konců, politika nikoho nezajímá, což je vidět na volební účasti. Takže film alespoň pomohl knihu rozšířit i mezi lidi co by si takovou knihu nikdy nepřečetli. Paradoxně musím říci, že v tomto případě byl film lepší než kniha a dalo by se film brát spíše jako trailer na knihu. Protože mě kniha zaujala až po shlédnutí filmu, jenže jsem byl zklamán tím, že celý příběh stojí právě na alternativní dimenzi zachovalé socialistické Evropy se spojenou armádou se kterou armáda spojených států spolupracuje a navíc v budoucnosti roku 2055. Absurdní. Knihu jsem dočetl cca. do dvou třetin a dál již číst nehodlám.
Skrblik
  16. 8. 2015, 21:00
Velice propracovaná a mnohovrstevnatá sci-fi, ve které se na pozadí vojenské školy rozvíjí brilantní příběh hrdiny, reflektující lidskou společnost.
Stolid
  20. 4. 2013, 15:51
Ender je vysoce inteligentní dítě, ale od úplného začátku se chová zcela jako dospělý, ale já si myslím... I když je inteligentní, něco z dítěte v něm muselo zůstat. Sfi-ci není moje oblíbené téma, ale u pár knížek a Enderova jsem udělala vyjímku a nikdy nelitovala.
brano286
  19. 10. 2012, 12:13
Nehovorim ze to je zla kniha, ale to hodnotenie je pre mna prehnane ... Z obycajneho chlapca sa stava genialny bojovnik, ktory zachrani cely svet ... hmm, trochu prilis americke
asxasx
  8. 3. 2012, 9:53
Neobyčejné dílo, které se právem řadí mezi to nejlepší ze sci-fi. Příběh je ale spýše psychologicky zaměřený. Kromě mnohého dalšího, poukazuje na to, jak je důležité mít dobré zázemí v rodině, a mít přátele. Rozhodně doporučuji.
teddik
  10. 1. 2016, 21:44
První dílo ze série o Enderovi se mě osobně líbilo z celé série nejméně. Kniha je to samozřejmě výborná a pět hvězdiček si bez debat zaslouží, ale další díly, odehrávající se mimochodem o 3000 let po ději Enderovy hry a popisující úplně jiný příběh, mi sedly mnohem víc. Kdo by chtěl skončit tady, radím pokračovat v sérii :-)
Nalirak
  16. 10. 2015, 14:38
Dobrý příběh, silné poselsví, a čtivě napsáno. Ale jako u hodně scifi knih je charakter postav a důvody jejich jednání rozebrán tak do podrobna, že už nezbývá žádný prostor pro čtenáře. Lidská osobnost je zde rozebrána na součástky jako stroj. Nicméně pak zbývá zase víc prostoru na základní myšlenku dila a to je možná i cíl. U mě 4 hvězdy.
Petra Trojanová
  14. 10. 2015, 9:21
Po pravdě jsem ani nečekala, jak mě tato kniha polapí. Je to úžasné sci-fi. Výborné postavy, napínavé a překvapivé odhalení na závěr.
Martin Fanta
  2. 10. 2015, 13:19
80% - Dnes se už dá bez nadsázky říct, že se jedná o klasiku sci-fi žánru. Když jsem knihu četl poprvé, hltal jsem ji slovo od slova a byl jsem nesmírně nadšen. Poutavý a napínavý příběh, fantasticky překvapivý závěr, filosofické přesahy, to vše mě při čtení, resp. po dočtení silně oslovilo. Dnes, kdy jsem knihu s odstupem četl poněkolikáté znovu, již prvotní nadšení trochu vyprchalo. Ale stále se dle mého názoru jedná o velice kvalitní dílo, kde myšlenka je na prvním místě a vědecko-fantastický svět budoucnosti, který je mimochodem důkladně propracovaný, je spíše kulisou pro prezentaci filosofických a lidských dilemat.
GEorGE_cz
  5. 3. 2014, 8:11
Impozantní!
Ač jsem měl zpočátku výhrady, postupně gradující děj je rozcupoval jak domeček z karet. Fascinující vykreslení školy hrou, kdy si člověk říká jaké hranice opravdu tvoří školu školou a hru hrou v přípravách na nadcházející válku. Z knihy dále vyvstává další otázka, zda dítě po brutálním výcviku společně s nabytými zkušenostmi je stále dítětem a kam až lze zajít. Výsledkem je, že hranice pro některé lidi prostě neexistují. Nemám jiných slov než geniální.
Juvesimo
  13. 11. 2013, 18:55
Knihu jsem přečetl jedním dechem (2 dny) a musím říct, že mě nadchla. Nikdy jsem si neliboval v dětských hrdinech, ale zde to bylo jiné. Mile mě překvapila,i přesto, že mi kamarád (bohužel!) prozradil zápletku. Rozhodně doporučuji knihu přečíst!
detskekonto
  31. 12. 2012, 21:23
Výborná kniha, jedna z těch lepší, které jsem četl. Autor do své knihy vložil spoustu filozofických gest a úvah, které dělají tento román ještě zajímavější. Bohužel jsem si však jako první přečetl román Enderův stín a nemohu tedy dát víc než 4 hvězdičky. To by bylo nefér, protože z těch dvou, jelikož se dějově prolínají, je určitě lepší právě Enderův stín.....
MichalM.Mac
  15. 10. 2011, 15:57
Příběh tří geniálních dětí, jimž bylo souzeno změnit osud lidstva. Občas to jen vypadalo, že se vše daří až příliš snadno. Po přečteních zůstává opravdu hodně nezodpovězených otázek. Naštěstí je tu opravdu dost pokračování. Velmi zajímavý pohled ne rozkládající se enderovu osobnost v průběhu bitev.
kuburumba
  16. 5. 2010, 14:03
Když jsem to četla, tak mi to přišlo úžasné, ale když jsem to dočetla a podívala se zpátky, na knihu jako celek, tak už mi tak úžasná nepřipadla. Mimo jiné, kdyby hlavnímu hrdinovi bylo alespoň tak o tři roky víc, taky by to bylo lepší.