Originální název: Speaker for the Dead

ISBN: 978-80-7193-312-0

Laser-books (2010) 978-80-7193-312-0 304
Laser-books (2002) 80-7193-121-7 304
Laser (1995) 80-7193-012-1 320

Pokračování nesmírně úspěšné knihy Enderova hra. Enderovo vítězství ve válce s termiťany otevřelo lidské rase víc než sedmdesát planet. Pod vedením Hvězdného kongresu lidstvo osídlilo Stovku světů. Ender celý život nesl tíhu viny, že vyvraždil celou civilizaci, a stal se prvním Mluvčím za mrtvé. Uběhly tři tisíce let. Kdokoli může kdykoli zavolat Mluvčího. A jeho úkolem je vysvětlit a obhájit mrtvé i živé. Za čí smrt bude Mluvčí hovořit na planetě Lusitania? Unese lidstvo tíhu kontaktu s nehumanoidní inteligentní rasou? (Založil/a: Tanmut)

vladislaus
  25. 3. 2012, 13:40
Kniha je opravdu psána v jiné rovině než první díl, až mne to ze začátku zaskočilo. Pak však kniha vtáhne do děje, příběh postupně graduje a strhne čtenáře téměř k dojetí famózním závěrem. Doporučuji.
janeicka
  2. 3. 2014, 10:53
Mluvčí za mrtvé mě chytil ihned od první stránky. Místo termiťanů tu máme další inteligentní rasu, tentokrát prasečíky, se kterými má lidstvo druhou šanci. Jsem moc zvědavá, jak se bude Enderův příběh vyvíjet dál.
HPL
  8. 7. 2014, 20:40
Ender dospěl a s ním i celá kniha a styl vyprávění. Oproti prvnímů dílu je tu téměř vše, co mi v něm chybělo.
Prvních pár stran mi sice dalo zabrat, a říkal jsem si, co má ta portugalština znamenat, ale postupem času se ukázala jako dobrý nápad, navozující větší autenticitu. Chvílemi mi akorát přišlo, že se Ender uklidnil až trochu moc. Nejlepší postava je samozřejmě jednoznačně Jane (doufám že dostane víc prostoru v dalšich dilech).
Jako nejsilnější moment na mě však zapůsobila scéna kdy Ender odjíždí z Trondheimu, měl jsem co dělat, aby slza neukápla.
Xenocidu si určitě přečtu, i když mám obavu, zda překoná nastavenou laťku...
PS: zdá se mi to, nebo jsem tam cítil lehnou inspiraci Dunou?
Jasanek
  19. 7. 2012, 19:06
Napsat pokračování první knihy úplně jinak a navíc tak perfektně? Smekám! Druhému dílu se dá vytknout jen trochu slabší úvod, ale netrvalo dlouho a kniha mě pohltila. Musel jsem ji číst i za chůze do práce.
Gallienus
  29. 12. 2015, 14:53
Velmi dobré, oproti prvnímu dílu, který jsem si nemohl tak vychutnat, protože jsem dříve viděl film, byl druhý díl mnohem zajímavější a já se nemohl od příběhu odtrhnout. Začátek knihy nebyl sice úplně strhující a přiznám se, že ta portugalština mě tam trochu rozčilovala a mátla, ale to byla drobnost. V příběhu jsou velmi silné scény, po kterých mi doslova mrazilo v zádech, obvykle nemám rád hrdiny, kteří jsou nad věcí a vše zvládnou, ale Ender v roli mluvčího byl perfektní, prvotní setkání s rodinou Novinhy byla jednou z nich.
V knihovně jsem byl v pořadníku na knihu devátý a čekal jsem 4 měsíce - vyplatilo se.

ondrasek
  11. 12. 2014, 19:46
Něco tak strašně inteligentního jsem (beze vší ironie) dlouho nečetl. Enderova hra byla dějově bohatší a akčnější, ale Mluvčí za mrtvé ji překonal nápaditostí a promyšleností života na planetě Louisitánie.
Autor se zabývá otázkami týkající se soužitím tří inteligentních ras na jedné planetě a je to tak chytré, všechno do sebe postupně perfektně zapadá a já si říkám, kam na ty nápady Orson chodí.
Pro mě je tato kniha ještě o fousek lepší než Enderova hra.
HELLBOY-DB
  23. 12. 2014, 18:42
Pokračování první knihy a přesto jsem se ocitl úplně někde jinde a o tisíce let dál a hlavní postavy zůstaly, jaké je vysvětlení? To nejjednodušší, díky kterému se příběh stává zajímavým a není to jediná podařená věc, dále je to i nová rasa, o kterou tu hlavně jde. Samotný příběh je stylem úplně jiný jak Enderova hra, ale ve výsledku je stejně podařený. ===100%
Balu
  28. 7. 2016, 23:10
Mluvčího jsem prvně četl přibližně v mých sedmnácti letech, bezprostředně poté, co jsem dočetl precizní Hru. Moje tehdejší očekávání, tedy akční sci-fi se známými sympatickými postavami ve známém drsném prostředí, kniha těžce nenaplnila (akce je zcela nulová, ze všech postav ze Hry se zde vyskytují dvě (tři, pokud počítáte i Královnu) a k původnímu prostředí se dostaneme nejblíž tehdy, když někdo matně zmíní Zemi). Tehdy jsem knihu odsoudil jako velké zklamání.
Po letech jsem ji přelouskal znovu, a je to nepochybně i důkladnější znalostí Enderova prostředí, že jsem ji přijal daleko lépe než tehdy. Na rozdíl od místního ansámblu ale stále nesouhlasím s tvrzením, že je kniha lepší než původní Hra. Je působivá, to jistě, a je dalece propracovanější než Hra. Její tah ale není tak silný, a pak je zde právě absence starých postav z Bitevní školy, se kterou se prostě nedovedu smířit. I tak... je zajímavé po přečtení Stínové série porovnávat dospělého Endera na Lusitanii s dospělým Petrem na Zemi.
irulan
  27. 9. 2015, 9:34
Ja nevim, ale uz u druhe Cardovy knihy mam pocit, ze závěr nejakym nepochopitelnym zpusobem odflákl konec. Po tři čtvrtiny knihy vas neuvěřitelně vtáhne do deje a do uvažování postav, donutí vas prehodnocovat i vaše vlastni koncepty rádoby svobodného mysleni a závěr dila je jak informativní článek v novinách...proc?
Aratar
  21. 8. 2014, 15:52
Pokračování Enderovy hry dále rozvíjí myšlenku, která byla naznačena již v závěru prvního dílu. Má lidstvo právo naprosto vyhladit jinou inteligentní formu života jen proto, že se jí cítí ohroženo? Zajímavý je střet kultur mezi lidmi a prasečíky, kteří se dlouho nemohli vzájemně pochopit, i když se o to oba druhy od začátku opravdu snažily ze všech sil. Jo, a abych nezapomněla - výborně byla napsaná Jane. :-)
Bruffie
  9. 12. 2014, 21:37
Enderova hra bylo silné čtení, ale Mluvčí za mrtvé, to je nářez, chytlo mne to fakt za srdce. Nechci spoilerovat, názor si každý udělá sám, ale pro mne to je ještě silnější připomenutí základních otázek života inteligentní rasy...
Methat
  9. 6. 2015, 12:57
Po Enderovej hre a Ender ve vyhnanství je to zatiaľ druhá najlepšia kniha v sérii. Prvá kapitola vám možno príde nudná, no ak si ju dobre neprečítate a možno ju preskočíte, stratíte niektoré dôležité detaily, ktoré sa budú na konci rozplietať. Kniha sa znova, ako predchádzajúce diely, tak dobre číta, že ju nebudete chcieť odložiť. Vtiahne vás do deja a vy zapojíte mozog a budete premýšľať spolu s Enderom a Novinhou na otázky, ktoré budú v strede knihy nezodpovedané. Portugalčina mi zo začiatku vadila, no keď som sa dostal do deja, prišla mi skvelá a nemal som pocit, že čítam knihu od američana. Nová rasa prasečíkov je veľmi nápaditá a autor sa nebál vymyslieť celé ich rozmnožovanie, žitie a súžitie s hlavným problémom celej Lusitanie. V dvoch prípadoch ma kniha skoro dojala (reč Mluvčího bola dokonalá). V ostatných (krátky príbeh Pipa a Liba, s ktorého som sa dozvedel všetko podstatné na tak málo stranách) som krútil hlavou nad tým, ako niekto môže napísať takýho masterpiece. Neskutočná kniha.

Řeč, krize, rozcupované lidské životy, budoucnost kolonie v nejistotě. A já tu brečím úlevou, protože jeden nafoukaný počítačový program se se mnou znovu baví. - Ender
velkyrobik
  3. 7. 2014, 18:10
Perfektní kniha. Ja pravda, že je člověk ihnet vržen do uplně jiného prostředí, spoustu let v budoucnosti, což je ze začátku zarážející. Ale tuto velkou mezeru, alespoň v rámci několika let po Enderově hře, vyplňuje později vydaná kniha Ender ve vyhnanství a ukazuje jakým směrem se příběh Endra ubíral. Jsou zde prokresleny složité vazby a vstahy mezi kolonisty. Fenomén je nová inteligentní rasa prasečíků. Cokoli se prasečíků týká je velmi poutavé čtení. Kniha končí velkou událostí a zároveň slibuje další drama v další knize. Tu si hodlám určitě přečíst a celkem se už nemůžu dočkat.
asxasx
  8. 3. 2012, 9:57
Autor přešel z roviny psychologie do roviny filosofie, takže rozdíly mezi Enderovou hrou a Mluvčím za mrtvé jsou patrné na první pohled. Kniha má své osobité kouzlo a rozhodně nezklame.
teddik
  10. 1. 2016, 21:51
Mluvčí za mrtvé, tedy samozřejmě Ender, je o 3000 let po Enderově hře zasazen do úplně jiného světa a děje. Je to špatně? Rozhodně ne. Druhá kniha se mi ze série líbila nejvíce. Inteligentní scifi, které ale nenudí. Jedna z mála knih, které jsem nemohl dát z ruky. A to se mi moc nestává.
MichalM.Mac
  15. 10. 2011, 16:04
Napsané v kompletně jiném stylu než Enderova hra. Nejde už ani o akci, hrozbu nebo napětí. Celá kniha je o vztazích mezi lidmi. Naprosto úžasný pohled na stopu, kterou za sebou sourozenci Wigginové zanechali v průběhu staletí. Postavy v samotné kolonii se mi zdály lehce mimo realitu. Autor to asi úmyslně lehce přestřelil, ale z dnešního pohledu jejich jednání nedává smysl. Velice zajímavá myšlenka "rozdrobení kultury" mezi jednotlivými koloniemi.